BudKocka.cz logo

Tradiční vánoční trhy ve Vídni

Vánoce Trhy Eliška 9. listopadu 2015
vánoční vídeň

V hlavním městě Rakouska se konají vždy nádherné tradiční vánoční trhy, které byste určitě měli navštívit. Vánoční Vídeň je charakteristická nádherným osvětlením, vůní punče a příjemnou atmosférou. Vydejte se je navštívit sami autem, busem nebo vlakem. Můžete také vsadit na zájezdy na trhy, které seženete za pár korun.


Vídeňské vánoční trhy každý rok navštívit tisíce turistů z celého světa, řadí se totiž mezi nejkrásnější trhy Evropy. Největší trhy na Rathausplatz se konají od 13.11. do 26.12.2015. Slavnostní zahájení a rozsvícení stromu je naplánováno na 14. listopadu. Další trhy naleznete na náměstích Maria-Theresien-Platz, Karlsplatz, Riesenradplatz a Stephansplatz, u zámků Belveder a Schönbrunn, na Alserstrasse, Am Hof, Freyung atd. Z tak bohaté nabídky si každý vybere předvánoční trhy, které s radostí navštíví.

Pokud se chcete tam podívat, můžete tam jet autem, autobusem nebo vlakem. Jestliže se vám tam ale nechce takhle jet, můžete využít autobusové zájezdy do Vídně, které pořádají cestovní kanceláře po celém Česku. Jejich nabídka je bohatá, stačí si pouze vybrat.

Každý zájezd je něčím specifický, vždy ale s vámi pojede průvodce, se kterým si projdete část Vídně s výkladem, adventní trhy a pak následuje volný program nebo návštěva památek. Večer se pak odjíždí zpět domů. Tak vypadá většinou schéma pro jednodenní zájezdy. Výhodou je, že na mnoho zájezdů je sleva nebo akce, což se vyplatí koupit.Proč jet na zájezd, když je Vídeň za humny?

Odjezdová místa nejsou jen největší města jako Praha, Brno nebo Ostrava, ale také mnohem menší města. Odjezd je například podle různých tras: z Brna, Znojma nebo Mikulova; z Prahy, Příbrami, Písku, Českých Budějovic, Ostravy, Frýdku–Místku, Olomouce, Prostějova, Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi, Havlíčkova Brodu, Jihlavy, Kroměříže nebo Vyškov; Humpolce, Pohořelic atd. Zajisté si každý z vás vybere blízké město, odkud byste mohli jet.Kde a kdy se trhy konají?

Ve Vídni najdeme rovnou několik trhů. Ty největší a nejznámější se konají před vídeňskou radnicí Rathausplatz od 13. listopadu do 26. prosince. Hned u radnice je postaven velký strom, který je krásně ozdoben a nasvícen. Na Štědrý den je u všech trhů otevírací doba vždy kratší.

Christkindlmarkt - datum konání: 13.11. - 26.12.2015, otevírací doba: 10:00 - 21:30 (NE - ČT), 10:00 - 22:00 (PÁ, SO, svátky),
stránky: http://christkindlmarkt.at/
Schönbrunn - datum konání: 21.11. - 26.12.2015, otevírací doba: 10:00 - 21:00, 10:00 - 16:00 (24.12.), 10:00 - 18:00 (25., 26.12.),
stránky: http://www.weihnachtsmarkt.co.at/
Belveder - datum konání: 20.11. - 23.12.2015, otevírací doba: 11:00 - 21:00, 10:00 - 21:00 (SO, NE, svátky),
stránky: http://www.weihnachtsdorf.at/schloss-belvedere/der-markt/informationen/
Maria-Theresien-Platz - datum konání: 18.11. - 26.12.2015, otevírací doba: 11:00 - 21:30 (NE - ČT), 11.00 - 22:00 (PÁ, SO),
stránky: http://www.weihnachtsdorf.at/maria-theresien-platz/der-markt/informationen/

Co si tam můžete pořídit?

Na těch největších trzích najdete kolem 150 stáncích, ve kterých najdete velice zajímavý vánoční sortiment, pokrmy, občerstvení atd. Prodává se tam na dvacet druhů punče, svařák, čaj, pečené kaštany, jablka v županu, grilované klobásy, špecle, těstoviny, langoše, pečené brambory, bramborové placky, vafle, lívance, koblihy atd. Většinou stojí občerstvení 2 - 10 euro. Dále si můžete koupit cukroví, perníčky, preclíky, uzeniny, sýry, suvenýry, ozdoby, keramiku, kosmetiku, šperky atd.

Parkování ve Vídni

Pokud se vydáte na vánoční trhy autem, tak nejhorší problém pak nastává s parkováním, které je ve Vídni velmi problematické. Nejlepší je zaparkovat na okraji Vídně a pak se do centra dopravit metrem. V centru je plno dopravních omezení a o víkendech je tam velmi silný provoz. Můžete zaparkovat například na parkovištích Park & Ride. Den parkování tam vyjde na 3,4 eura. Více informací najdete na parkandride.at. Parkovací místa poskytují i další firmy, v tom vám může pomoct například Google.

Nejlepší jen na vánoční trhy do Vídně přes týden, protože o víkendu je tam nejvíce lidí a to nejen turistů, ale Rakušanů, pro které je každoroční povinnost navštívit jarmark před radnicí. Počítejte proto s mnoha návštěvníky a někdy i sotva znatelnou rychlostí pohybu na trzích.

Další zajímavostí je, že se oblíbený punč nalévá do keramických hrnků, za které zaplatíte menší zálohu a po vrácení ji dostanete zpět. Pokud jej nevrátíte, můžete si hrneček nechat na památku.

Chystáte se letos do Vídně na vánoční trhy?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte