BudKocka.cz logo

Kouzelné vánoční trhy v Praze v roce 2022

Vánoce Volný čas Trhy Monika 1. dubna 2022
trhy v Praze

Největší vánoční trhy můžeme opět očekávat v našem hlavním městě, jak je tomu každý rok. Krásně nazdobená vánoční Praha opět nabídne hezké trhy, skvělou atmosféru, vysoký strom a vůni, která se bude linout ze stánků s tradičními pochoutkami. Podívejte se na přesné informace, ať přesně víte co a kdy se koná.

✅ Každoročně se v Praze na Staroměstském náměstí konají největší české vánoční trhy, kterým dominuje vždy pečlivě vybraný vánoční strom a kolem něj jsou hezky uspořádány stánky. Také se můžeme těšit i na trhy na Václavském náměstí nebo v různých částech města.

Vždy na nich najdete něco zajímavého ke koupení pod stromeček, na stromeček, k občerstvení nebo jen tak. Taktéž je důležitá skvělá atmosféra, která dodává Vánocům své kouzlo. Vydejte se na ně také.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

✅ Jak již bylo řečeno, na Staroměstském náměstí se konají největší trhy v Česku. Vánoční trhy začnou poslední sobotu v listopadu - 26. 11. 2022 a skončí 6. 1. 2023. Na náměstí najdete na sto stánků, ve kterých prodejci nabídnou zajímavé ozdoby, keramické a skleněné výrobky, tradiční vánoční zboží, oblečení, cukroví, ryby, sýry, speciality, dekoraci, suvenýry, nebo něco k občerstvení (např. trdelník, bramboráky, svařené víno, pečené kaštany atd.). Z tak velkého množství si zajisté každý něco vybere.

K tomu je připraven i velký vánoční program, můžete se těšit na známé osobnosti, pěvecké sbory, divadlo, mažoretky, taneční soubory, koledy, dětská vystoupení, vystoupení se zvířaty, přijde Mikuláš a mnoho dalšího.

✅ Na Štědrý den můžete zajít pro rybí polévku. Tradiční rozlévání štědrodenní polévky začne v 11:00. Polévku nalévá primátor a je zdarma.

Otevírací doba je u stánků s produkty od 10:00 do 22:00, u stánků s občerstvením od 10:00 do 24:00.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

✅ Jaké by to byly vánoční trhy, kdyby nebyly slavnostně zahájeny rozsvícením stromu? Asi nijaké. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhne hned v den, kdy začínají samotné trhy. Letos to vychází na 26. 11. 2022, tedy den před začátkem adventu.

Strom se bude nejspíše rozsvěcovat 26. listopadu. První oficiální rozsvícení proběhne asi za účasti hostů a primátora v 16:30 hodin. Jak letošní slavnostní rozsvěcení bude probíhat, zatím není vůbec jasné.

Letos se možná bude stromek rozsvěcovat každý den po celou dobu konání trhů rovnou několikrát, strom se bude rozsvěcovat s hudebním motivem v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30. Každý se tak bude moct kouknout na tuto hru plnou světýlek bez mačkání.

Hledání stromu

✅ Tento rok byla firmou Taiko zase vyhlášena soutěž Strom pro Prahu. Hledá se ideální strom, který ozdobí náměstí, za odměnu deset tisíc korun. Strom, který je snadno dostupný, zdravý a hezký, by měl být přihlášen zhruba do poloviny září.

Nalezeno!

Letos byl vybrán 25metrový strom z okolí České Kamenice. Jeho věk je 58 let. Ohrožoval blízký dům a stejně by musel být pokácen. Majitel domu jej přihlásil, ačkoliv rostl na obecním pozemku.

Minulý rok byl vybraný 19metrový stromek z okolí Jílového u Prahy. Sice je menší než obvykle, ale je krásně větvený. Vysoký strom byl již pro majitele nebezpečný.

Rok před ním byl vybrán nádherný smrk ztepilý ze Semil, který dorostl do výšky 24 metrů. Ohrožoval dům majitelky a stejně by musel být pokácen. Vybíralo se z rekordních 42 tipů, která firma Taiko získala.

Před lety byl asi ze tří desítek tipů vybrán strom z Libereckého kraje. 25. listopadu byl strom pokácen, 27. listopadu nainstalován na náměstí a za pár dnů slavnostně rozsvícen.

Před lety byl vybrán smrk z Roztok u Křivoklátu na Rakovnicku. Měřil 24 metrů a rostl v okolí řeky Berounky. Vzhledem k jeho výšce ho chtěl jeho majitel stejně odstranit, protože už se dotýkal drátů vysokého napětí. Po dendrologickém vyšetření se zjistilo, že je smrk zdravý, proto krásně ozdobil náměstí.

Rovněž byl vybrán smrk, který měřil dokonce 31 metrů a pocházel z městečka Pecka, které se nachází v okrese Jičín. Jeho stáří bylo odhadováno na sedmdesát let a rostl na soukromém pozemku. Dendrologové jej vyšetřili, zjistili, že je zdravý a vhodný na ozdobu náměstí.

Trhy na Václavském náměstí

✅ Také můžete navštívit trhy, které se konají na Václavském náměstí. Začínají ve stejný den jako ty na Staromáku a končí ještě později. Naleznete tam velké množství stánků se zajímavým zbožím, občerstvením, skvělou atmosférou a vánočním stromem. Trhy začínají také 26. 11. 2022 a končí 6. 1. 2023. Otevírací doba je stejná jako na Staromáku.

Vánoční trhy na výstavišti

Na výstavišti v Holešovicích se začátkem prosince taktéž uskuteční trhy. Čeká na vás doprovodný program, krásná výzdoba a akce pro děti. Trhy se konají každý den od 10:00 do 18:00, vstupné je 25 Kč, pro děti je zdarma.

Trhy na náměstí Republiky

✅ Tyto tradiční trhy, které pořádá firma Taiko, najdete před OC Palladium. Koupíte zde ozdoby na stromeček, domů i na zahradu, dekoraci, dárečky, něco dobrého k snědku i osvěžení a mnoho dalšího. Otevřeno bude od 10:00 do 22:00, některé stánky s občerstvením budou mít otevřeno až do půlnoci.

Trhy v různých částech města

I v různých městských částech se můžete těšit na vánoční trhy nebo na menší trhy. Můžete navštívit ty na náměstí Míru, na Tylově a Palackého náměstí v Praze 2, na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3, u Anděla v Praze 5, na Pražském hradě a další.

Pošlete svým blízkým na svátky přání a básničky.

Chystáte se navštívit vánoční trhy v Praze?Názory k článku


Už se moc těším!!!!
Míla, 15. listopadu 2015

Taky se moc těším, co jsem slyšela, letos mají být lepší než minulý rok.
Drymm, 18. července 2016

Já sem tam byi a bylo to tam super§§§§
SpartanTV HD, 22. prosince 2016

Loni jsem přijela z Havířova a letos se chystám opět.Bylo to krásné.
Brona, 4. listopadu 2017

určitě se pojedeme do Prahy na trhy z moravy podívat. už se těšíme.
Miluška, 7. listopadu 2017

Já a kamarádka jezdíme už několik let,jen tak se podívat a každý rok je tam něco nového a letos opět už se těším
Stáňa, 10. prosince 2017

A protože bydlím v Praze, tak o Vánocích do centra ani radši nechodím :-).
Vajkiki, 20. prosince 2017

Napište, co si o tom myslíte