BudKocka.cz logo

Kdy začíná advent v roce 2023?

Vánoce Volný čas Veronika 15. února 2021
advent

Už se to blíží, po roce tady máme advent 2023, se kterým se pojí mnoho zajímavých příležitostí. Rovněž to znamená, že zanedlouho budeme slavit Vánoce, ale ještě před nimi je nutné stihnout nejen pečení cukroví, ale i vánoční úklid nebo navštívit adventní trhy.

Získejte levné a kvalitní:


Advent (latinsky adventus) je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce. První zmínky o něm se objevily již v 5. století, neměl přesně danou délku a ta se ustálila až v desátém či jedenáctém století. Jednalo se o dobu postní, byla zakázána jakákoliv zábava.

Datum začátku adventu není přesně určeno; začíná mezi 27. listopadem a 3. prosincem, pro každý rok je tedy jiné. Kdy to bude letos? Mezi tradiční symbol se řadí adventní věnec (koupit levně), který je ozdoben čtyřmi svíčkami (které jsou podle tradice různých barev nejčastěji 3 fialové a jedna růžová). Každá svíčka něco z církevního hlediska značí a zapaluje se vždy v neděli během adventu.

Kdy bude advent v roce 2023?

Zapište si do kalendáře, že advent v roce 2023 začíná v neděli 3. prosince. Konečně opět začne i všechno, co se týká tohoto období. V tento den nezapomeňte zapálit první svíčku na adventním věnci (koupit levně), pokud tak činíte. K tomu navíc můžete vyzdobit svůj domov, začít péct cukroví nebo udělat cokoliv tradičního. Dále se můžete těšit na nákupy vánočních dárků a dekorace.

⭐️ Získejte levně předvánoční kalendář. Vyberte si ten nejlepší.

Adventní věnec, který připevníte na dveře, se nezapaluje (je bez svíček), pokud ho položíte na stůl či jiný nábytek, tak svíčky postupně zapalte, zpravidla je totiž má. Rovněž můžete upéct perníkový věnec, na kterém rovněž mohou být připevněny svíčky. Svíčky se zapalují po proti směru hodinových ručiček. Na věnci může být i pátá svíčka, která se zapaluje na Štědrý den.

vánoční ozdoby

Adventní věnec můžete levně koupit v tomto e-shopu, nebo také vyrobit. Pokud jej budete vyrábět a nevíte, jak ho udělat. Podívejte se na návod či postupy na internetu nebo v různých knihách a vyrobte jej z přírodních materiálů a ozdob. Na věnec je rovněž vhodné přidat svíčky.

⭐️ Nevíte, jaké dárky koupit k Vánocům? Podívejte se na super tipy na dárky pro všechny!

1. adventní neděle

První adventní neděle je 3. 12. 2023. Lidově se označuje jako železná neděle. V tento den začíná advent a všechno, co je s ním spojeno. Hlavně se nesmí zapomenout na rozsvícení první svíčky na věnci - Naděje.

2. adventní neděle

Druhá adventní neděle vychází na 10. 12. 2023. Označuje se jako bronzová neděle. V obchodech začíná být celkem plno. Na řadu by mělo rovněž přijít zapálení druhé svíčky na věnci - Mír.

chaloupka z perníku

3. adventní neděle

Třetí adventní letos připadá na 17. 12. 2023. Tato neděle je známá jako stříbrná neděle. Na věnci se zapálí třetí svíčka - Přátelství. Do Vánoc už moc času nezbývá moc času, ale stále se dá napéct nebo nakoupit dárky.

4. adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle bude 24. 12. 2023. Neděle je označována jako zlatá. Letos vychází zrovna na den, kdy je zároveň i Štědrý den. Již by mělo být všechno připraveno, advent je u konce a zapálí se čtvrtá svíčka - Láska.

Které tradice se dodržují?

V adventu se dodržují různé tradice, například to je:

Máte rádi advent? Co pro vás znamená?

Názory k článku


Mám dojem, že advent nezačíná 3.12. 2017 ale o týden dříve.Na Štědrý den nemůže být zlatá neděle .Advent je 4 neděle do vánoc. Před pár lety to taky tak bylo. Přeci nebude adventní koncert na Štědrý večer.
Jana, 12. listopadu 2017

Zlata nedele a soucastne stedry den??? to je ale blbost
bb, 13. listopadu 2017

Jsem stejného názoru, ale teď je už asi všechno jinak.
Daniela, 13. listopadu 2017

To není blbost, je to tak celou dobu
Katka, 13. listopadu 2017

Také si myslím, že by měl advent začínat o týden dříve. Moje babička říkávala, že advent začíná první neděli po svaté Kateřině, což je 26.11.17 (Kateřina slaví svátek 25.11.). Tak nevím .....................
Jarka, 14. listopadu 2017

Taky cely zivot pocitam 4 nedele adventni pred Stedrym dnem...
Katka, 14. listopadu 2017

Na čtvrtou adventni neděli zapalujeme posledni fialovou svíčku tzv. Andelskou. Která představuje mír a pokoj.. Čtvrta adventní neděle MŮŽE připadnout na Štědrý den. Píše o tom i církev.
Izabela, 14. listopadu 2017

Proč si hrajete na nějaké slavení adventu, KDYŽ ani nevíte KDY je a JAK se to počítá??
Každý farář vám to potvrdí, že letos (netradičně) to je takto.
Blažej, 14. listopadu 2017

Nevím proč netradičně - narození Krista je přece 25. prosince každý rok (Boží narození) a štědrý den s adventem nemá nic společného a adventní (postní) neděle se počítají do narození Krista - takže tradičně je první respektiva čtvrtá neděle 24. prosince - nevím proč slavíte advent, když o něm nic nevíte. Advent je doba postní a očekávání narození Ježíše Krista a ne doba radovánek.
Marta, 18. listopadu 2017

Je to zajímavé, ale určitě to nepovažuji za něco, proč by se lidé měli rozčilovat. Koledy by se neměly zpívat v době adventu, zpívají se, hrají se v marketech už od listopadu...Koledy se, myslím si, zpívají až po narození Ježíše. Je více věcí, které by se měly neměly. Neřešte to a mějte období lásky a štědrosti po celý rok.
Marie, 19. listopadu 2017

Nevím proč se paní Marta tak čertí tak jste nám to vysvětlila a jestli slavíme advent to vám muže být úplně jedno.
BRUNO, 19. listopadu 2017

Advent se začíná slavit opravdu 3.12.2017 to je přesně 4 týdny před vánocemi i když to je na štědrý den.
zita, 20. listopadu 2017

Sdílím názor Marty, která se asi vyzná.
Jarin, 23. listopadu 2017

Paní Marta je z vás žvanilů jediná, kdo přemýšlí hlavou!
X, 23. listopadu 2017

Taky si myslím že prolinutí Zlaté neděle a Štědrého dne ani tak nevadí. Spíš by se měli lidé k sobě chovat s láskou a úctou každý den a ne čekat jen na vánoce. Více se toho změnilo zvyky půst a jiné věci.
Lída, 23. listopadu 2017

Paní Marta je pěkná satorie. Možná by se nad sebou měla zamyslet. Chová se jak radikální věřící. No fuj!
Ježich, 24. listopadu 2017

Milí, není třeba se rozčilovat. Protože Vánoce každým rokem začínají 25. prosince -Boží hod
vánoční, připadá letos první adventní neděle na 3. prosince . Všem klid a mír v duši.
František, 25. listopadu 2017

Slaví se 4 adventní neděle a poté následuje první svátek vánoční a ten je 25.prosince štědrý den není svátkem vánočním a proto na něj může připadnout čtvrtá adventní neděle
Lenka, 25. listopadu 2017

Tak teda kdo má pravdu ? V televizi už taky bude první koncert 26.11.
Dáša, 25. listopadu 2017

má trvat 4 týdny, od 3.12. do 24.12. jsou tři týdny, od 26.11. do 24.11. jsou čtyři týdny, nepočítají se neděle, ale týdny
Jarka, 25. listopadu 2017

Vždycky mě pobaví taková diskuse. Proč se někteří tak rozčilují. Kdo není věřící, tomu může být fuk , kdy advent začíná. Kdo je věřící, ten to ví,páč mu to každý kněz řekne.
Jv, 26. listopadu 2017

vzdyt - to je jedno kdo bude chtit at si svicku rozviti dnes a kdo nechce tak pristi nedeli, ale hlavne budme k sobe uctivejsi a milejsi je tolika zloby mezi lidme to by melo nejen od adventu ale meli bychom se vice vazit jeden druheho
lada, 26. listopadu 2017

Až když jsem otevřela tyto stránky, mám celkem jasno, kdy že ta 1. adventní neděle letos vlastně je. Překvapuje mne však, že do dnešního dne jsem mezi lidmi nebyla schopna zjistit, která-že neděle to letos je, ačkoliv štědrý den přeci nepřipadá na neděli poprvé v historii ...
Přeji všem lidem pokoj v duši, ať už jste věřící či nikoli.
Jarmila, 26. listopadu 2017

v lunárním kalendáři je 1.adventní neděle dneska 26.11. ale jinak se všude píše že je až 3.12. taky v tom mám pěkný chaos :D

pavlína, 26. listopadu 2017

Myslím,že je krásné udržovat tradici a zvyky ať jsme věřící či nevěřící a nedělat z dat adventních svátků předmět nesmyslných sporů.Předpokládám,že většina diskutijících nemá o původu těchto svátků ponětí.Více lidskosti a rozumu.
vatsulius, 27. listopadu 2017

jsou to zbytečný dohady slavte a buděte k sobě i klidem milejší a pokud možno pořád bude vám líp než se dohadovat.
lenka, 27. listopadu 2017

Letos hlavně všichni mohou jít nakupovat do všech obchodů i na zlatou neděli, což je na štědrý den.
Honza, 3. prosince 2017

Hlavně slušnost
Olda, 3. prosince 2017

Pokud se nemylim zlata nedele je 23´12 a stedry den 24.12. tak nevim co blbnete Źdenka
Zdenka, 16. listopadu 2018

Zdeňko, vzdyť to psal minulý rok, letos je to tak, jak říkáš
Raiss, 17. listopadu 2018

Štědrý den letos připadne na pondělí !!! Takže advent začíná 2.12. Stačí se podívat do kalendáře :-)
Dana, 18. listopadu 2018

Napište, co si o tom myslíte