BudKocka.cz logo

Kdy začíná advent v roce 2017?

Vánoce Volný čas Veronika 22. listopad 2016
advent


Už se to blíží, po roce tady máme advent 2017, se kterým se pojí mnoho zajímavých příležitostí. Rovněž to znamená, že zanedlouho budeme slavit Vánoce, ale ještě před nimi je nutné stihnout nejen pečení cukroví, ale i vánoční úklid nebo navštívit adventní trhy.

Advent (latinsky adventus) je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce. První zmínky o něm se objevily již v 5. století, neměl přesně danou délku a ta se ustálila až v desátém či jedenáctém století. Jednalo se o dobu postní, byla zakázána jakákoliv zábava.

Datum začátku adventu není přesně určeno; začíná mezi 27. listopadem a 3. prosincem, pro každý rok je tedy jiné. Mezi tradiční symbol se řadí adventní věnec, který je ozdoben čtyřmi svíčkami (které jsou podle tradice různých barev nejčastěji 3 fialové a jedna růžová). Každá svíčka něco z církevního hlediska značí a zapaluje se vždy v neděli během adventu.Adventní věnec, který se dává na dveře, se nezapaluje (je bez svíček), pokud se položí na stůl či jiný nábytek, tak se zapaluje, protože již má svíčky nebo se dokonce může upéct perníkový věnec, na kterém rovněž mohou být svíčky. Svíčky se zapalují po proti směru ručiček. Na věnci může být i pátá svíčka, která se zapaluje na Štědrý den.

vánoční ozdoby

Adventní věnec si můžete koupit nebo také vyrobit. Pokud jej budete vyrábět a nevíte, jak ho udělat. Podívejte se na návod či postupy na internetu nebo v různých knihách a vyrobte jej z přírodních materiálů a ozdob. Na věnec je rovněž vhodné přidat svíčky.

Kdy bude advent v roce 2017?

Zapište si do kalendáře, že advent v roce 2017 začíná v neděli 3. prosince. Konečně opět začne i všechno, co se týká tohoto období. V tento den nezapomeňte zapálit první svíčku na adventním věnci, pokud tak činíte. K tomu navíc můžete vyzdobit svůj domov, začít péct cukroví nebo udělat cokoliv tradičního. Dále se můžete těšit na nákupy vánočních dárků a dekorace.1. adventní neděle

První adventní neděle je 3. 12. 2017. Lidově se označuje jako železná neděle. V tento den začíná advent a všechno, co je s ním spojeno. Hlavně se nesmí zapomenout na rozsvícení první svíčky na věnci - Naděje.

2. adventní neděle

Druhá adventní neděle vychází na 10. 12. 2017. Označuje se jako bronzová neděle. V obchodech, protože je zrovna po Mikuláši, začíná být celkem plno. Na řadu by mělo rovněž přijít zapálení druhé svíčky na věnci - Mír.

chaloupka z perníku

3. adventní neděle

Třetí adventní připadá na 17. 12. 2017. Tato neděle je známá jako stříbrná neděle. Na věnci se zapálí třetí svíčka - Přátelství. Do Vánoc už moc času nezbývá moc času, ale stále se dá napéct nebo nakoupit dárky.

4. adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle bude 24. 12. 2017. Neděle je označována jako zlatá. Letos vychází zrovna na den, kdy je Štědrý den. Již by mělo být všechno připraveno, advent je u konce a zapálí se čtvrtá svíčka - Láska.

Které tradice se dodržují?

V adventu se dodržují různé tradice, například to je:

Máte rádi advent? Co pro vás znamená?

Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte