BudKocka.cz logo

Kdo co platí na svatbě? Dnes i dříve

Svatba Monika 25. srpna 2019
svatba

Svatba je bezesporu nákladnou záležitostí, kterou si někdy platí snoubenci sami a někdy jim s placením pomáhají rodiče. Existují různé zvyky, kdo by co měl platit. Ovšem tyto zvyky se různě region od regionu mění. Jak to tedy je?

Podle tradice, která je nejrozšířenější, platí jídlo na hostině rodiče nevěsty a pití zase rodiče ženicha. Ale to není všechno! Na svatbě jsou i další výdaje, které rodiče rovněž mohou podle zvyklostí platit.

pití na svatbě

V dnešní době, kdy se snoubenci většinou berou ve vyšším věku, si platí téměř celou svatbu sami. Asi by styděli chtít po rodičích zaplatit svatbu a oni by si jen poroučeli, co by chtěli. Nebo naopak, udělali by svoji svatbu přesně podle přání rodičů.

TIP: Zabavte se na svatbě svatebními žerty.

Jak to bylo dříve podle zvyků?

V minulosti to ale bylo jinak. Podle tradic se rodiče zapojovali do placení mnohem více něž teď. Rovněž snoubenci museli něco platit.

jídlo na svatbě

Co platili rodiče nevěsty?

Rodiče a rodina nevěsty platili řadu výdajů, mezi něž patří tyto:

Co platili rodiče ženicha?

Také rodiče a rodina ženicha platili výdaje, které na první pohled vypadají levně, ale opak je pravdou. Patří mezi ně tyto:

TIP: Víte, že i svatba ve dvou je kouzelná?

Co platila nevěsta?

Dříve také nevěsta musela část výdajů na svatbě platit. Jednalo se zejména o:

Co platil ženich?

Rovněž ženich měl na starosti různé výdaje, mezi něž patřilo:

ozdoby svatební

Naštěstí se dnes tyto tradice nedodržují a snoubenci si mohou připravit svatbu přesně podle sebe a ne podle někoho jiného. Také rodiče ušetří značnou část peněz, když jejich placení již není tak velké jako dřív.

TIP: Nezapomeňte na kouzelnou rozlučku se svobodou.

Rodiče ženicha mají na starosti pití na hostině a rodiče nevěsty zase jídlo. Někde se ale ani tento zvyk nedodržuje a rodiče nic neplatí. Pokud rodiče něco platí, domlouvají se svými dětmi, aby jim to vyhovovalo.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte