BudKocka.cz logo

Svatba ve dvou jen se svědky má kouzlo

Svatba Láska Vztahy Monika 10. srpna 2014
svatba

Ježí se vám vlasy na hlavě, když si představíte plno svatebčanů, jejich neshody a pomlouvání a také a nutné starání se o všechny? K tomu ještě řeči rodičů o tom, jak by měla vaše svatba vypadat nebo nevypadat? Přitom je to váš velký den, který si chcete užít opravdu po svém. Každý nemá rád velké svatby, které jsou stresující, ale raději by měl komorní svatbu jen ve dvou a se svědky. A to vše bez stresu a starostí.

Malá svatba nemusí být jen kvůli malému rozpočtu, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale také kvůli tomu, že snoubenci si nepřejí pořádat svatbu pro mnoho svatebčanů, jejichž nejdůležitějším cílem je pořádně se najíst a následně pomlouvat. Vlastně tam nikoho nechtějí. Malou svatbu vyhledávají uzavřené osobnosti s povahou introverta, které se bez hodně lidí ve svůj svatební den obejdou.

Nevěsta a ženich se často obávají, že takovou svatbu ve dvou nezvládnou jejich rodiče a příbuzní, kteří jim budou za ni nadávat nebo budou alespoň blbé narážky. Ovšem tady jedna menší zásadní věc, protože to kouzelné slůvko ano si neříkají oni, ale nevěsta s ženichem. Ostatní by se k tomu neměli vůbec vyjadřovat a raději snoubence podpořit. Ale v praxi se setkáte s pláčem, nadávkami a výčitkami, na které se ale musíte připravit.

Jaké jsou výhody svatby jen ve dvou?

Svatební den je pro snoubence velmi důležitý, proto by si jej měli užít opravdu podle sebe. Jakmile se rozhodnete, že budete mít jen svatbu ve dvou, zjistíte, že má velmi mnoho výhod. Mezi ně patří:

Svatbu si uděláte přesně podle sebe - nemusíte se někomu pořád přizpůsobovat a nikdo vám nebude nic diktovat.
Nebudete se stresovat.
Nebudou tam rozhádaní rodiče, rodiny nebo známí.
Nemusíte tam mít lidi, které ve výsledku nemáte rádi nebo pořádně neznáte.
Nemusíte se starat o hosty, kteří stejně budou pomlouvat, ač budete vše v pořádku.
Svatba vás vyjde velmi levně.
Nemusíte mít ukázkové oblečení, doplňky, bezchybné vlasy, nehty,...
Není třeba mít svatební šaty nebo oblek, klidně džíny, tričko nebo něco společenského.

Svědci jsou nutností

Bohužel není možné se vzít bez svědků, proto si je musíte buď opatřit předem, nebo požádat někoho v dané budově (šatnářku, úřednici atd.). Někdy je možné požádat i o úřední svědky. Záleží vždy na místě. Takže je to ve výsledku svatba ve čtyřech.

kytice

Vysvětlování a oznámení

Již dopředu je vhodné počítat s tím, že se rodina nebo známí nemusí smířit s tím, že jste se vzali bez nich. Ovšem to se časem srovná a nic jiného jim ani nezbude než se s tím smířit. Mohou vzniknout kvůli tomu velké hádky, rozepře či pláč, proto je nutné to rodičům, příbuzným nebo známým vysvětlit, že se přece jedná o váš den, o vaši svatbu a ne jejich.

Pokud budete chtít, můžete po svatbě poslat svatební oznámení nebo pak udělat nějakou svatební party na oslavu. Záleží na vás, jestli se vám do toho bude chtít.

Není to sobeckost

Pokud o svém plánu někomu předem řeknete, pravděpodobně uslyšíte, že je to sobecké vůči rodičům atd. Přece vás rodiče vychovali a mají nárok vidět svatbu svého dítěte, přesto je to pořád vaše svatba a ne jejich, neměli by vás omezovat v tom, jak si ji uspořádáte. Žádný takový nárok neexistuje.

TIP: Nezapomeňte na menší rozlučku se svobodou.

Jak si vybrat datum?

Vzhledem k tomu, že vám je pravděpodobně jedno, kdy budete mít termín, stačí zajít na matriku, kde vám nabídnou nejbližší možné datum. Nemusíte si termín zamlouvat půl roku nebo rok dopředu, ale klidně i pár dní předem. Záleží na místě, ale zpravidla se vždy nějaký volný termín objeví nebo se můžete nechat oddat v jiný den za příplatek.

snubní prstýnky

Na matrice budete muset vyplnit dotazník, donést všechny potřebné dokumenty (občanský průkaz, rodný list, rozsudek o rozvodu, úmrtní list, rodné listy dětí atd).

Pokud svatbu plánujete uspořádat v tajnosti, můžete na matrice říct, že to bude tajná svatba, matrikářka hned bude vědět, že tam nebude hodně hostí a nebude se jednat o velkolepou událost.

Dobrým řešením je i exotická svatba

Taktéž svatba v exotické zemi bývá pravděpodobně jen ve dvou, protože kdo by chtěl platit letenky a pobyt příbuzným? Taktně tak ukážete, že se chcete brát sami bez otravných svatebčanů. Tady je ale problém, že tato exotická svatba je poměrně nákladná.

Plánujete svatbu jen se svědky?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte