BudKocka.cz logo

Primark - značková móda za pár kaček

Móda Značky Trendy Monika 1. ledna 2015
móda primark

Irský módní řetězec Primark se dostává i do podvědomí českých žen, přestože v Česku zatím nenajdeme žádný jeho obchod. Toto vás ale nemusí vůbec trápit, stačí se zajet podívat do Drážďan nebo Vídně a tam se obléknout podle poslední módy za pár korun. Primark si určitě zamilujete stejně jako my.

Primark se dostal i k nám. V roce 2021 otevírá svou prodejnu v Praze.

Kdy byla tato značka založena, co nabízí a kde můžeme najít její obchody? Zjistěte odpovědi na tyto otázky a ponořte se do světa, který se točí kolem Primarku.

Primark je charakteristický tím, že v něm najdete oblečení pro ženy, muže a děti, kosmetiku, obuv, potřeby do domácnosti a další věci za velmi nízkou cenu. Jejich heslem je, že prodávají věci za nejnižší cenu na trhu. Ovšem tyto věci jsou většinou i přes nízkou cenu celkem kvalitní.

Co je Primark a jeho historie

Historie Primarku, jenž založil Arthur Ryan, sahá již do roku 1969, kdy byl otevřen obchod v Dublinu jmenující se Penneys. Prodávalo se tam módní oblečení za pár korun, což vyvolalo úspěch a brzy se v Dublinu otevřely další obchody. Mimo Dublin se první obchod otevřel o dva roky později a taktéž byl velmi úspěšný. Po dalších letech byly otevřeny obchody Primark i ve Velké Británii. Celkem se otevřelo několik desítek obchodů na území Irska a Velké Británie. V roce 2006 expandoval do Španělska, následovalo Nizozemí, Portugalsko, Německo, Belgie, Francie a Rakousko.

I když se obchod původně jmenoval Penneys, tak byl přejmenován na Primark kvůli možným problémům s názvem amerického obchodního řetězce JCPenney. Nyní v celé západní Evropě najdete již 294 obchodů Primark.

móda

Primark je symbolem pro levnou módu, která ovšem vychází z aktuálních módních trendů. Nízká cena vzniká z důvodu, že jejich strategie je založena na nákupu levných látek a materiálů, design je zpravidla jednoduchý a využívá i levnou pracovní sílu. I když se Primark přidal v roce 2006 k ETI (Iniciativa etického obchodu), čímž se zavazuje, že bude respektovat pracovní podmínky svých pracovníků, bývá kritizován za podmínky svých pracovníků v Bangladéši a v jiných zemích. Někdy i křivě.

Co nabízí a za kolik?

V Primarku najdete skvělou módu jak pro ženy, tak i pro muže a děti a to vždy podle aktuální sezóny a kolekce. Koupíte tam prakticky všechno a to podle posledních trendů za pár euro. Například trička 2 - 5 euro, kalhoty, šaty, halenky 4 - 10 euro, bižuterie za 2 - 4 euro, oblečení pro děti a bytové doplňky taktéž za pár euro, boty za 8 - 15 euro, spodní prádlo i za euro, plavky a podprsenky za 6 - 8 euro, džíny za 14 euro atd. K tomu navíc se pořádají akce a výprodeje.

Co se týče kvality, tak prodávají jak velmi kvalitní zboží, tak i méně. Záleží vždy na daném kusu a očekáváních. Cena je vždy velmi příjemná. V hrabárně najdete věci ještě mnohem levnější, ale musíte si daný kus oblečení prostě vyhrabat.

Kde se nachází obchody?

Obchody Primark se nacházejí nejvíce ve Velké Británii (171), Španělsku (41), Irsku (37), Německu (16), Nizozemí (11), Portugalsku (8), Francii (5), Rakousku (3) a Belgii (2). Největší obchod Primark najdete na Market Street v Manchestru, kde s rozlohou 14 400 m² zabírá 3 patra. Dále se vyskytuje v Londýně velká prodejna tradičně na Oxford Street.

móda

Pokud se chystáte zajet na nákupy právě do Primarku, zajeďte k našim sousedům do Německa nebo Rakouska, kde je opravdu z čeho vybírat. Praha a další města v ČR mají zatím smůlu, ale snad se to brzo zlepší.

V roce 2015 je v plánu vybudovat v Boru u Tachova v CTParku velké logistické centrum (50 tisíc m²) značky Primark. Bohužel se jedná pouze o sklad pro západní Evropu.

Primark v Rakousku

SCS Shopping City Süd
Galarie 85
Vösendorf
Otevírací doba:
PO - ST, PÁ: 9:30 - 19:00
ČT: 9:30 - 21:00
SO: 9:00 - 18:00

G3 Shopping Resort Gerasdorf
G3 Platz 1
Gerasdorf u Vídně
Otevírací doba:
PO - ST, PÁ: 9:30 - 19:00
ČT: 9:30 - 20:00
SO: 9:00 - 18:00

Sillpark Shopping Center
Museum Straße 38
Innsbruck
Otevírací doba:
PO - ST: 9:00 - 19:00
ČT, PÁ: 9:00 - 20:00
SO: 9:00 - 18:00

móda

Primark v Německu

V Německu se aktuálně nachází 16 obchodů ve městech jako Hannover, Frankfurt, Dortmund, Berlín, Essen, Bremen, Köln, Gelsenkirchen, Drážďany atd.
Pro nás nejbližší jsou právě Drážďany a Berlín.

Centrum Galerie Dresden
Prager Strasse 15
Drážďany
Otevírací doba:
PO - SO: 9:00 - 21:00

Alexanderplatz 5-7
Berlín
Otevírací doba:
PO - SO: 9:00 - 22:00

Schloss-Straßen-Center
Walther Schreiber Platz 1
Berlín
Otevírací doba:
PO - SO: 9:00 - 21:00

Bohužel Primark nemá e-shop, takže není možné si ani koupit jejich módu online. Takže jediná možnost je navštívit jejich obchod. Pokud pojedete do zahraničí, určitě nevynechejte nákup v Primarku. A nemáte-li zrovna nikam cestu, tak se pořádají zájezdy za pár stovek přímo na nákupy v tomto řetězci, který patří k velmi oblíbeným.

Už jste navštívila Primark? Líbí se vám jejich nabídka a ceny?

Foto a informace: primark.comNázory k článku


Napište, co si o tom myslíte