BudKocka.cz logo

Goji kustovnice čínská - zázračné ovoce

Zdraví Ovoce Potraviny Lucie 17. února 2015
goji kustovnice

Kustovnice čínská (Lycium chinense) patří mezi lilkovité rostliny a pěstuje se v Číně. Její plody jsou označovány jako goji [godži] nebo goji berry [godži berry]. V některých zdrojích můžete najít i goja [godža], ale toto označení je nesprávné. Říká se, že goji se řadí mezi nejzdravější ovoce na světě, neboť má zajímavé složení a hodně účinků.

Kustovnice čínská má bobulovité načervenalé plody (bobule), které po usušení vypadají jako červené rozinky nebo šípky. Samotná kustovnice je keř, který je vysoký až 3 metry. Od června do září kvete a její plody jsou zralé od srpna do října. U nás se prodává kustovnice čínská pouze v sušené variantě. Čerstvé ovoce, které obsahuje nejvíce cenných látek, vydrží pouze několik dní, proto se bobule suší a sušené plody se také všude po světe prodávají.

Co v kustovnici nalezneme?

Toto zázračné ovoce obsahuje řadu látek, mezi které patří vitamíny (C, B1, B2, B3, B6, A, E), minerály (železo, draslík, zinek, mangan, sodík, měď, selen atd.), aminokyseliny (těch dokonce 18), nenasycené mastné kyseliny, (např. kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), karotenoidy, fytosteroly, fenolové pigmenty atd. Jedná se o ovoce, které se řadí mezi superpotravinu vzhledem k tomu, co všechno obsahuje a jak velké má účinky na zdraví.

Jaké má účinky?

Podle tradiční čínské medicíny kustovnice čínská pomáhá na mnoho zdravotních neduh, zaručuje trvalé mládí a má i další zajímavé účinky. Podívejte se na seznam těch nejčastějších, které sebou přináší pravidelná konzumace goji. První výsledky můžete na sobě pozorovat již po několika týdnech.

Pěstování kustovnice

I když se kustovnice běžně pěstuje v Asii (převážně v oblasti Tibetu, v Mongolsku, Japonsku a jihovýchodní Asii), tak je možné ji pěstovat i v našich podmínkách. Rostlina je nenáročná a daří se jí spíše v chudších půdách. Stačí si jen koupit nebo objednat sazenice a ty přesadit do dostatečně hlubokého důlku v půdě ve větší vzdálenosti mezi jednotlivými sazenicemi. Během růstu je vhodné pravidelně seřizovat větve a tvarovat ho tvaru keře. Rostlina je vysoká až tři metry a po dvou až třech letech se můžete těšit na první úrodu. Více informací o tom, jak ji pěstovat najdete v různých příručkách pro zahrádkáře.

Jedna zajímavost: Možná ani netušíte, že kustovnice roste i kousek od vás. Druh kustovnice evropská běžně roste jako plevel na plotech nebo jako okrasná rostlina na zahradách.

Kde se dá použít?

Asi nejčastěji se goji kustovnice čínská jí samotná, protože její chuť je sladká, místy hořká s nádechem dalšího ovoce. Hodí se do kaší, dortů, koláčů, vývarů, müsli, koktejlů, sirupů atd. Oblíbená je i šťáva, čaj z kustovnice čínské, nakládané nebo kandované plody.

Důležité je také brát v potaz, že doporučená denní dávka je maximálně 30 gramů sušených plodů. Toto dávkování by se mělo dodržovat. Bobule by se neměly jíst před spaním, ať pak můžete usnout. Těhotné ženy a děti do 18 měsíců by se goji měly vyhýbat a děti do deseti let by denně měly sníst maximálně 15 gramů.

Kustovnice je nízkokalorická a má velmi nízký glykemický index.

Kde ji můžete koupit?

Kustovnici můžete koupit v internetových obchodech, zdravých výživách atd. Cena za 100 gramů se pohybuje kolem 80 Kč. Levně a kvalitně ji koupíte v tomto e-shopu. Záleží vždy na značce a kvalitě. Výhodnější je koupit větší balení, pořídíte tak goji velmi levně.

Máte s kustovnicí čínskou nějaké zkušenosti? Napište své postřehy a recenze do diskuze.Názory k článku


Kustovnici Goji mám již 2 roky. Plody netrhám u keře,ale cca 2 m dlouhou
větěv odstřihnu i s plody asi 10 cm od terminálu . Odstřiženou větev bez plodů nevyhazujte. Silnější část použijte pro vypěstování nové rostliny. Do míst kde budete chtít mítnovou rostlinu zaražte do hloubky 3O cm kovovou tyčku. , zasaďte část čerstvé větve , zalejte ,výhon zakraťte na 20 cm nad terén a čekejte.Určitě vám vyroste. Asi v hloubce 40 cm se kořen šíří vodorovně . U mne vyrostly nové rostliny v růžích i jinde, blízko původní rostliny. Můžete je dát kamarádům.

Milan - Komín, 29. září 2015

Mám po nich menší chuť na sladké, takže je v tom oceňuji.
Ilona, 25. února 2016

Myslím, že mi pomáhá, sním toho míň a ještě má vitamíny.
Dita, 14. června 2016

Dobry den objednala jsem si goji na hubnuti a v navodu bylo ze se necha vylouhovat a pit jako caj pred jidlem ,nijak to nefunguje,prislo baleni greenlife,vsade v ostatnich komentarich pisi,ze to jedi a hubnou tak nevim co si myslet a nebo kde to spravne baleni,co se ma jist objednat?
Monika, 19. srpna 2016

Ahoj stava je vyborna kazde rano si dam odmerku pred jidlem a je mi fajn a citim se lepe a ze seminek delam caj a plody ktere zustanou z caje davam do jogurtu nebo do ovocneho salatu taky dobre.
iris, 10. září 2016

objednala jsem si 500g sušených vakuově balených plodů a asi po měsíci jsem v balení našla červíky. Má prosím také někdo podobnou zkušenost?
Andy, 12. října 2016

Asi byly spatné. Já kupuju od himalyo a jsou vzdycky pekně červené.
mejdy, 17. listopadu 2016

Koukám se k nim na stránky a nezkousela jsi ten dzus?
edita, 21. listopadu 2016

zkousela, když jsem zkousela kustovnici, rovnou jsem si na ochutnání objednala i dzus. Obojí je moc dobrý, já to strídám…chvíli ppiju dzus a chvíli zobu susený plody
mejdy, 21. listopadu 2016

a kde to kupujete, nevidim tu nikde tu adresu?
Markéta, 21. listopadu 2016

Já to říkám porád, ze ten dzus od Hymalia je mooooc dobrej . dej to do vyhledávace, vyjede ti to. myslím, ze mají .cz
mejdy, 22. listopadu 2016

Tak já chroupu Goji už 2 měsíce, musela jsem si na ni zvyknout,ale po čtyřech dnech mi už zachutnala a ted už to je droga.Koupila jsem si ji kvůli vitamínům atd,hubnutí jsem si neslibovala,takže mě nepřekvapilo,že jsem nezhubla a chut na sladké se také neztratila.Takže za mě má plus kvůli vitamínům ,pokud je to pravda.Je to lepší,než nejíst nic.
Irena, 25. listopadu 2016

Taky se přidám.Manželka to objednala .Přišel balíček Green Life 150 g,cena něco málo přes 600 kč + doprava.Chci jen upozornit,aby si lidé dávali pozor od koho a za kolik co kupují.Nechci tento výrobek hanit,jsem teprve v začátcích konzumace.
Jirka, 24. ledna 2017

Reaguji na vaši recenzi pane Jirko.Dnes mi přišel balíček od téže firmy.O proti ostatním cenám za 150g se mi cena zdá dost nadsazená.No uvidím!
Štěpánka, 25. ledna 2017

dobrý den ,i já jsem si objednala balíček u firmy Green life...po 4 dnech se u mne objevila mírná vyrážka, která vyústila v 3-týdenní silnou kopřivku.... Okamžitě jsem přestala plody brát...a opravdu až po 3 týdnech začala vyrážka se svěděním mizet...
Markéta, 4. února 2017

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli tady má někdo nějakou zkušenost co se týče zhubnutí ..Četla jsem v mnoha článkách že se po ní má zhubnout ale nejsem si tím až tak moc jistá .. chtěla jsem se jen zeptat zhubl někdo ?
Katrin, 16. února 2017

Já pojídám denně kustovnici už více jak dva měsíce pro její popisované vitamíny. Není špatné taky goji pít ve formě džusu.

janli, 1. března 2017

Slyšela jsem, že má vliv i na hubnutí.

kajaha, 2. března 2017

já si sušenou kustovnici kupuji v obchůdku zdravé výživy a je super! K hubnutí ale nemám
zkušenost, ale když ji mám zobu jako ...
Mili, 27. ledna 2019

Napište, co si o tom myslíte