Nechte si udělat cool piercing!
Krása Šperky Módní tipy Eliška 6. června 2013Piercing není jen novodobým módním doplňkem, ale mohla jste ho najít i před 5 000 lety a předchůdce piercingu i v době kamenné. Kdysi ale ne všude byl považován za ozdobu, někde byl brán spíše za nevhodný doplněk. V dnešní době se jedná ozdobu, kterou si můžete nechat aplikovat téměř po celém těle v neomezeném množství. Záleží jen na vás, kam si ho chcete nechat dát. Mezi oblíbená místa patří jazyk, nos, obočí, bradavky nebo genitálie. Některé oblasti jsou více charakteristické pro ženy, jiné zas pro muže.
Na jaká místa je možné dát piercing?
Existuje mnoho míst, kde si můžete nechat aplikovat piercing; od těch nejčastějších až po ta méně častá. Oblíbený je piercing do pupíku, jazyka, nosu, na genitálie, obočí, bradavky, ret,... Extrémy si dávají piercingy na kůži kdekoliv po těle.
Můžete si navíc vybírat i různé ozdoby podle tvaru, materiálu a velikosti. Mezi oblíbené patří kroužek, činka, podkova, obočovka, labreta, banánek vyrobené z chirurgické oceli, titanu, bioplastu a někdy ozdobené i kamínky.
Kde si to můžete nechat aplikovat?
Krásnou ozdůbku si můžete nechat píchnout v každém studiu za 400 - 1 000 Kč, ve kterém se na piercingy specializují. Studio si vybírejte pečlivě, protože je velmi důležité, jak studio vypadá. Neuklizené a nevyčištěné studio určitě nevypadá důvěryhodně a vzhledem k tomu, že se zasahuje do těla, měla byste na tohle dbát. Infekce nebo nemoc není určitě to, co byste si chtěla donést domů kromě dírky v těle. Dejte na reference nebo doporučení od známých, ať vám piercing nepíchne někdo doma na koleni mezi krámy. Stejně tak si nepropichujte kůži doma. Nemuselo by to dopadnout dobře.
Už máte ocelový Prsten moci? Vypadá senzačně.
Jak to probíhá?
Zajdete do vybraného studia (nejlépe po domluvě) a řeknete, kde chcete aplikovat piercing. Aplikace piercingu trvá do 5 minut (podle místa) - po vydezinfikování se místo propíchne a dá se tam šperk, který si po zahojení rány můžete vyměnit za jiný. Tento šperk musí být sterilní, ať nedostanete nějakou infekci a ať se rána nezanítí.
Pokud jste mladší než 18 let, potřebujete písemný souhlas rodičů, v ostatních případech není třeba žádný souhlas.
Bolí píchnutí piercingu?
Samotná aplikace trvá velmi krátkou dobu, takže ji nemusíte ani pořádně postřehnout. Někdy se jedná o opravdu pár sekund. Piercing se většinou nenastřeluje, ale propíchne pomocí speciální sterilní jehly.
Bolestivost je velmi individuální, protože každý je na tom s prahem citlivosti jinak. Někoho nemusí bolet aplikace piercingu do nosu, pro někoho to zas může být ukrutná bolest.
Jak ošetřit piercing?
Poté, co vám piercer udělá piercing, vám řekne, jak se máte o něj starat. Někde dostanete i leták, ať to přesně víte. Místo se uzdravuje od několika týdnů až po několik měsíců. První den ho ale nechte být, ať se nezatěžuje.
Po piercingu se vám může udělat otok, místo může zarudnout nebo vás může bolet či svědět. Někdy si může místo zanítit a objevit hnis. Také se často objeví strup, protože se propíchnuté místo chce zacelit, to vy ale nechcete, tak šperkem občas pohybujte, ať zacelení zamezíte.
Dále nezapomeňte místo vpichu čistit buď speciálním přípravkem ze salónu, nebo solným roztokem. Nepoužívejte přípravky z drogerie (čistící voda na pleť apod.).
Dávejte pozor na místo vpichu, ať se neopaluje, nechoďte do solária, sauny a nesahejte na něj špinavýma rukama. Stejně tak nechoďte na koupaliště, přehrady nebo bazény, špinavá voda nedělá dobře na otevřené rány.
V případě problémů je vždy dobré se obrátit na vašeho piercera, který vám pomůže. Při horších komplikacích vyhledejte lékaře, je ale nutné počítat s tím, že vám bude chtít piercing odstranit, protože jej lékaři neuznávají.
Máte piercing? Bolela aplikace nebo se to nedalo ani poznat?
Jíťa, 22. června 2013
ana, 20. září 2015