Který kartáč na vlasy je nejvhodnější?
Krása Vlasy Rady Markéta 24. května 2014Hlavním účelem používání kartačů (hřebenů) není jen styling, ale mají i další užitečné funkce. Kartáčování vlasů masíruje pokožku hlavy a vlasové folikuly a odstraňuje zachycené nečistoty. Také pomáhá stimulovat uvolňování kožního mazu (latinsky sebum), olejovité tekutiny vylučované mazovými žlázami, které jsou na hlavě připojeny k vlasovému folikulu (tkáň, z níž vlas vyrůstá).
Přirozeně vytvářené sebum vaše vlasy chrání, hydratuje a poskytuje jim zdravý lesk.
I když se často, zejména pro dlouhovlásky, doporučuje denně rozčesat vlasy 100x, mnohem důležitější je typ kartáče. Víte, které k čemu slouží a jaké se pro vás hodí nejlépe?
Kartáče podle typu štětin
Štětiny se vyrábějí z různých materiálů a každé jsou navrženy pro odlišný styling nebo péči o specifický typ vlasů.
Kartáče s kančími štětinami
Jsou opravdu vyrobeny ze srsti divokých prasat. Tyto přírodní, měkké a pružné štětiny, které kartáčují velmi jemně, jsou považovány za nejlepší, protože se dostanou až ke kutikule vlasu (jeho vrchní vrstvě, která jej chrání před mechanickým poškozením) a pomáhají tak docílit přirozeného lesku.
Nevýhodou je, že kančí štětiny mohou být slabší, proto na těchto kartáčích obvykle najdete i nylonové, aby se při česání nepolámaly.
Kartáče s nylonovými štětinami
Zahrnují všechny typy štětin z nylonu, plastu, gumy a podobných materiálů. Mohou být měkké a pružné nebo tuhé a pevné. Závisí také na tom, jak blízko jsou k sobě umístěny a jak je materiál pružný. Zpravidla platí, že čím tužší a blíže k sobě, tím lépe se vlasy češou.
Kartáče s dikobrazími štětinami
Samozřejmě nejsou vyrobeny z dikobrazích ostnů. Říká se tak trsům štětin (hromadně seskupených), vyrobených obvykle z kančích a nylonu. Jsou vhodné pro jemné i husté vlasy a dobře pronikají až k pokožce hlavy.
Rozhodně se vyhněte kartáčům s kovovými štětinami (i když mají měkké plastové špičky), pro lidské vlasy jsou nevhodné.
Kartáče na fénování
Tyto kartáče se obvykle vyrábí z keramiky, mají široce rozložené pružné štětiny (většinou z kančích štětin a nylonu). Otvory mezi štětinami umožňují dobré proudění vzduchu. Na jejich konci jsou malé kuličky k ochraně proti poškození vlasů. Pravidelně je kontrolujte, pokud kulička chybí, je třeba ji vyměnit.
Tyto kartáče jsou určeny především k vysoušení vlasů a poskytují jim přirozený vzhled (štětiny u tohoto typu kartáčů nenutí držet vlasy v určitém tvaru).
Tangle Teezer
Patří k současným hitům mezi kartáči a vyhrál i několik prestižních ocenění od kadeřnických profesionálů. Díky tomu, že je vyroben ze dvou kusů plastu, které lze od sebe oddělit a nemá rukojeť, je velmi praktický – vejde se do kabelky a můžete do něj uložit sponky a gumičky. Chybějící rukojeť může odradit, ale stačí si jen zvyknout, u tohoto kartáče se také doporučuje víc přitlačit.
Měkké plastové štětinky jsou rozděleny do dvou pravidelných řad, bez výstupků, o které by se vlásky zachytávaly. Hodí se prakticky pro všechny typy vlasů od jemných po hrubé, na suché i mokré, příjemně masíruje a vlasy při česání s ním vypadávají jen minimálně.
Oválné polstrované kartáče
Jsou nejvhodnější na česání dlouhých a hustých vlasů. Patří sem také ploché kartáče se vzduchovým polštářkem, které jsou určeny speciálně pro dlouhou hřívu. Pro dlouhovlásky budou nedocenitelné, protože polštářek a štětiny jsou navrženy tak, aby se sesunuli pokaždé, když narazí na odpor, to zabraňuje natahování, trhání a lámání vlasů.
Kulaté kartáče
Většinou mají dřevěné či plastové rukojeti s různými úchyty, které zajišťují dobrý tah a padnou přímo do ruky. Mají kulatou, kovovou hlavu, se kterou se dá pohybovat. Používejte je, když chcete vlasy zatočit nebo nakadeřit, ale ne tolik, jako s použitím kulmy.
Tento typ kartáčů je také vhodný pro sušení a foukání. Nejlepší jsou s větracími jádry z hliníku. Kovová hlava se naplní horkým vzduchem, zatímco větrací otvory umožňují proudění vzduchu. Tak dosáhnete suchých vlasů za polovinu obvyklé doby, budou svěží a nadýchané.
Klasické hřebeny
Hřebeny s širokými zuby jsou ideální k rozčesávání mokrých vlasů, které se nemají kartáčovat (snáze se pak trhají). I tak je ale nečešte silou a postupujte pramínek po pramínku.
Hřebeny s hustými zuby jsou určeny k tupírování vlasů a pro velký objem. Koncem navíc můžete oddělovat prameny a vytvořit pěšinku.
Jaké kartáče používáte vy a proč?