BudKocka.cz logo

Co dělat proti zarůstání chloupků?

Krása Postupy Lucie 17. srpna 2016
holení chloupky

Zarůstání chloupků zaručeně nemá nikdo rád, proto je vhodné se chloupků zbavovat tak, aby nezarůstaly. Zarůstající chloupky dokáží pěkně potrápit a hlavně nevypadají hezky. Co můžete udělat proto, ať se tomuto problému vyhnete?

Ať už se holíte, nebo používáte epilátor nebo si chloupky depilujete cukrovou pastou, vždy mohou zarůstat. Vytvoří se menší červený pupínek, který je často bolestivý a někdy můžete sáhnout k tomu, že jej vymáčknete stejně jako akné, ať ho osvobodíte. Při jednom to vadit nebude, ale jakmile jich je více, kůže je plná jizev a pupínků.

Nejčastěji chloupky zarůstají na nohou a v oblasti třísel. Navíc to nevypadá moc pěkně, když si obléknete šaty nebo sukni nebo když si obléknete plavky.

Proč chloupky zarůstají?

Chloupky zarůstají z toho důvodu, že jsou oslabené. Silné chloupky dokáží při růstu prorazit svrchní vrstvu kůže a klasicky růst. Oslabené chloupky toto nedokáží a zarůstají. Většinou se tam chloupek snaží se tam růst a tak se pod kůží různě kroutí. Kvůli tomu je místo červené a často se tam vytváří pupínek, v němž se někdy objeví i hnis.

Chloupky většinou oslabuje epilace nebo depilace, většinou holení je pro ně menším zlem. Ovšem nesmíte zapomenout na péči o kůži před a po holení. Chloupky pak budou méně nebo dokonce nebudou vůbec zarůstat.

Jak na holení citlivé pokožky?

Nejlepší doba na holení žiletkou je po sprše nebo koupeli, neboť teplá voda chloupky změkčí a žínkou nebo houbou se při umývání promasíruje pokožka. K tomu můžete použít i přípravky na holení a po holení. Při holení strojkem s žiletkou jezděte opatrně a pomalu. Oholené místo pak opláchněte vodou.

holení

Pokud máte velké problémy se zarůstání chloupků naneste na ni zklidňující krém po holení nebo dětský pudr.

Vyvarujte se chyb, mezi něž patří holení na sucho nebo oplachování kůže studenou vodou.

Jak na správnou epilaci?

Na epilaci můžete použít cukrovou pastu, epilační strojek nebo i vosk. Chloupky se odstraňují i s cibulkou, tudíž trvá delší dobu, než opět začnou růst.

Před samotnou epilací pokožku prohřejte teplou koupelí a promasírujte. Pak následuje samotná epilace. Po epilaci je vhodné na pokožku aplikovat tonikum na kůži a poté krém po epilaci nebo dětský pudr.

Častou chybou je, že chloupky jsou příliš dlouhé, což při epilaci je bolestivé a může je to oslabovat.

Pokud vám ni nepomáhá a chloupky vám nadále zarůstají, přemýšlejte o návštěvě dermatologa, případně vyhledejte nějaký zákrok na dlouhodobé odstranění chloupků.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte