BudKocka.cz logo

Jaký způsob při holení pokožky zvolit?

Krása Rady Markéta 30. července 2013
holení

Holení pubického ochlupení a nohou u žen není tak moderní trend, jak se často domníváme. Už ve starém Egyptě si ženy holily intimní partie. V 50. letech 20. stol. odstartovala módu holení podpaží firma Wilkinson Sword kampaní zaměřenou na osobní hygienu. V dnešní době je holení velkým trendem a to nejen v podpaží.

Holení není povinnost a některé ženy jej bojkotují, ale zejména v létě se chceme cítit svěže. Jak zvítězit nad chloupky se dozvíte v tomto článku a třeba vám pomůže vybrat si, jaký způsob pro vás bude nejvhodnější.

Epilace

Na rozdíl od depilace epilace odstraňuje nežádoucí ochlupení i s kořínky, takže hladká kůže vydrží i 4 týdny. Nevýhodou je náročnost a bolestivost této procedury, takže není vhodná pro intimní partie. Na léto je však ideálním způsobem, jak si dlouhodobě udržet hladké nohy, když často nosíme sukně či šortky.

Druhy epilace, jejich výhody a nevýhody

Existuje několik způsobů epilace. Studeným nebo teplým voskem je ten rychlejší, levnější a není nutné jít k odborníkovi. Je však třeba mít cvik v namíchání vosku a zejména být opatrná při používání horkého, abyste se nepopálila. Podobnou metodou je epilace cukrovou pastou, která pochází z arabských zemí. Z Orientu je také známá orientální (perská) epilace, při které se používá směs ovoce, medu, aloe vera a bylinek. Je vhodná pro ženy s citlivou pletí a intimní partie.

epilátor

Poněkud nezvyklý způsob, také pocházející ze zemí Středního východu, je epilace nití, používaný hlavně na obočí. Prý je méně bolestivý než vytrhávání pinzetou, ale chce to cvik, vydrží jen 2-4 týdny a může způsobit kožní problémy. V Evropě je tato metoda výjimečná.
Pro domácí podmínky je nejvhodnější epilace strojkem. Kvalitní epilátor však není zrovna levná záležitost, nejlevnější epilátor pořídíte od cca 700 Kč. Nejtrvalejší způsob je laserem, který je dražší. V tom případě je ale nutné navštívit vysoce profesionální zdravotnické zařízení.

Depilace

Depilace znamená odstranění viditelné části chloupků, tedy bez kořínků. Proto je méně bolestivá než epilace, ale hladká kůže vydrží mnohem kratší dobu. Nejrychlejší a nejlevnější metodou je oholit se žiletkou nebo strojkem. Pozor ale na říznutí nebo vyrážky.

Dalším způsobem je tzv. kosmetická depilace, při které stačí jen nanést speciální pěnu, gel nebo krém. Poté stačí chloupky „smést” stěrkou a pokožka zůstane hladká až 2 týdny. Nevýhodou je však riziko alergie a nefunguje u silnějšího pubického ochlupení.
Pro obočí, třísla nebo „knírek” může stačit i vytrhání (popř. úprava obočí) chloupků pinzetou.

Holení intimních partií

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob je pomocí holicí pěny nebo krému a holícího strojku. Pubické ochlupení ale neodstraní na moc dlouho. Novější metodou je pak tzv. brazilská depilace, tj. odstranění chloupků z intimních částí těla horkým voskem nebo cukrovou pastou. Je dražší a bolestivější, alespoň poprvé by ji měla provést kosmetička. Brazilská depilace je trvalejší a vydrží nejméně dva týdny. Pochází totiž přímo od brazilských tanečnic, které hodně času tráví v minisukýnkách a plavkách a může tak být dobrou volbou na léto.

Tipy na větší pohodlí

Často se po holení, nezávisle na způsobu, stává, že kůže zarudne, pálí nebo na ní naskáčou pupínky. Nepříjemné je i zarůstání chloupků. Proto je při každém holení třeba dbát na pokožku celkově. Co se týče zarůstání, existují speciální přípravky, které jejich růst zpomalují a zároveň oslabují jejich konečky, takže riziko zarůstání není tak velké.
Po depilaci se doporučuje oholené místo umýt čistou vodou, bez mýdel a parfémů. Naopak vhodné jsou hydratační prostředky (olejíčky, tělové mléko, mast nebo krém). Při strhání chloupků je vhodné na kůži rukou na chvíli zatlačit, ať se tam neobjeví modřiny.
Teď v létě nezapomínejte chránit čerstvě oholenou pokožku opalovacím krémem s vysokou ochranou, po laserové epilaci i 4 týdny.

Jaký způsob holení máte ráda vy?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte