BudKocka.cz logo

Jak změnit nezdravý životní styl na zdravý?

Hubnutí Rady Soňa 10. prosince 2018
co si vybrat?

Nezdravý životní styl se dříve nebo později projeví nejen na váze, ale i na zdravotním stavu nebo psychice. Vždy však můžete své návyky a celý životní styl změnit. Jen je důležité začít co nejdříve a přestat se vymlouvat, že to nejde.

Změnit svůj život od základu není vůbec snadné, bude to chtít mnoho úsilí, ale ve výsledku budete za to ráda. Zhubnete, udržíte si váhu a budete na tom lépe se zdravím.

Změňte se kvůli sobě

Když vám někdo nařídí, že se máte změnit, určitě se na to bude dívat dost negativně. Budete mít pocit, že něco musíte a budete se snažit to jakýmkoliv způsobem obelhat. Rozhodně to půjde mnohem lépe, pokud budete chtít sama. Sama kvůli sobě.

Měla byste se pořádně podívat na to, co děláte špatně a co byste mohla dělat lépe nebo co byste mohla dělat úplně jinak. Zjistěte, co vlastně chcete, ať pak můžete pořádně změnit svůj život. V žádném případě se do toho nenechte nutit, protože se to od vás očekává nebo někdo na vás tlačí.

Mějte dobrou motivaci

Aby vás jakákoliv změna hnala dál, měla byste následovat cíl, který si vytyčíte. Mít správnou motivaci je velmi důležité. Nestačí jen říct: „já chci zhubnout.” To přání je příliš obecné a neuvidíte v něm žádný postup. Nemůžete přece zhubnout během týdne, z toho důvodu to přeformujte trošku jinak.

V první řadě, nebuďte na sebe přísná. Určitě vás potěší krůčky, které postupně uvidíte než něco, co uvidíte za rok nebo dva. Zrovna u hubnutí je velkým úspěchem pokud zhubnete 2 - 4 kila za měsíc. Můžete si dát za cíl zhubnutí půl kilogramu každý týden s tím, že do léta zhubnete n kilogramů nebo že si koupíte nějaké oblečení nebo že si koupíte auto, pokud uděláte to a to.

Motivací může být pro každého něco jiného, zvolte něco, co vás opravdu potěší. Po prvním úspěšném měsíci si opravdu zasloužíte odměnu, která by ale měla být spíše menší. Po půl roce již to bude na větší odměnu a následně i po roce se můžete něčím potěšit.

Jděte na to postupně

Nejprve je nutné uvědomit si, že změna životního stylu by měla být postupná. Jste zvyklá na určité postupy a zvyky, které dodržujete řadu let, nezměníte je ze dne na den. Měňte je postupně. V případě razantní změny se vám celá tato anabáza znelíbí a vy se na to vykašlete dřív, než jste pořádně začala.

Nikdo po vás nechce a ani od vás neočekává, že ze dne na den zahodíte všechny špatné věci a vyměníte je za ty dobré. Opravdu běžte na to postupně, změna totiž nebude dočasná, nýbrž trvalá.

Začněte stravováním

Nejprve se podívejte na svůj současný jídelníček a řekněte, co děláte špatně. Přejídáte se nebo hladovíte? Jíte nepravidelně? Jíte hodně pamlsků, smažených, tučných nebo sladkých jídel? Jíte jednostrannou stravu? Nejíte žádnou zeleninu? Takových problémů může být celá řada a jistě sama víte, co děláte špatně. Řešením je si je vypsat, ať přesně víte, co děláte špatně.

žena něco jí

Jezte pravidelně

Hlavním úspěchem celého hubnutí je pravidelná strava. Je celkem jedno, zda jíte pětkrát či třikrát denně, důležité je, že strava je pravidelná. Hladovění nebo přejídání je pro tělo velice zatěžující, pravidelné stravování ne. Dejte si snídani, oběd a večeři a ty případně doplňte svačinami mezi jídly.

Zařaďte do stravy

Aby zdravé stravování mělo smysl, zařaďte do stravy více zeleniny, libového masa, ryb, luštěnin, obilovin, celozrnného pečiva, ořechů a semínek, mléčných výrobků a zdravých olejů.

Omezte následující

Dostatečně pijte

Každý den byste měla vypít kolem dvou litrů tekutin. Vhodné je pít vodu z kohoutku, minerální vody, čaje nebo vodu s citronem. Nevhodné jsou sladké limonády, limonády se sladidly a alkoholické nápoje.

Začněte se hýbat

Pohybu má člověk v dnešní době aut a sezení u televize velmi málo. Začněte více chodit, protože chůze je pro nás přirozená. Alespoň 30 minut každý den. K tomu přidejte i jiný sport. Může to být běh, svižná chůze, jízda na trenažéru, chození do fitka, tanec nebo cokoliv.

cvičení

Každý pohyb se počítá, ale každý typ fyzické aktivity jinak funguje na tělo. Zatímco díky posilování zpevníte tělo a nebude nezpevněné. Aerobní aktivita neboli kardio cvičení (běh, svižná chůze či jízda na trenažéru) spaluje tukové buňky. Tyto dva typu pohybu byste měla spojit, ať to má na postavu nejlepší efekt.

Týdně byste se měla dvakrát či třikrát věnovat aerobnímu pohybu, který bude trvat minimálně 45 minut. K tomu přidejte i posilování. Nezapomeňte na každodenní chůzi, ať se co nejvíce hýbete.

Přestaňte se stresovat

Pro hubnutí je velmi důležité nestresovat se. Když se budete neustále stresovat, že nemůžete zhubnout, že hubnete pomalu nebo že přibíráte, pak vězte, že to s hubnutím bude vypadat špatně. Omezte stres, přestaňte se sžírat a snažte se naučit nad malichernostmi mávnout rukou. Budete se cítit mnohem lépe a navíc vám půjde všechno snadněji.

Když už začnete žít zdravým způsobem, vězte, že by vás to mělo těšit, protože změna by měla být trvalá, nikoliv dočasná. Projeví se to nejen na vaší hmotnosti, náladě i na zdraví.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte