BudKocka.cz logo

Jojo efekt - víte, co to vlastně je?

Hubnutí Rady Zdraví Monika 1. října 2014
tlustá holka

Jojo efekt nebo také jo-jo efekt se často zmiňuje v souvislosti s různými dietami. Chcete vědět, proč vlastně vzniká, jak ho poznáte a jak mu můžete zabránit? U nás vám to přesně objasníme, ať se u vás již nikdy nevyskytuje.

Každý, kdo se snaží dlouho a neúspěšně zhubnout, se s pojmem jojo efekt setkal. Také věční dietáři jsou jeho nejčastější obětí a to stále dokola. Jednoduše se dá říct, že se týká každého, kdo nezdravě a nárazově hubne.

Co to je ten jojo efekt?

Na jojo efekt můžete narazit, když budete držet jednostranné diety a to po krátkou nebo dlouhou dobu. Ve zkratce se dá říct, že se objeví při nezdravém hubnutí ve formě nové tukové zásoby. Držíte nějakou dietu, velmi rychle zhubnete několik kilogramů a poté se vrátíte k původnímu stravování. Opět přiberete a k tomu i malý bonus navíc (ten nemusí být vždy). A to je právě jo-jo efekt.

Organismus je zvyklý bránit se a v takovém případě, kdy jste hladověli nebo drželi nezdravou dietu, se bude bránit tím, že si po dietě při normálním nezdravém či zdravém stravování začne dělat zásoby na horší časy (tuk). Tedy na dobu, kdy budete zase držet nějakou nezdravou dietu.

Jak ho na sobě poznáte?

Na sobě jojo efekt poznáte úplně jednoduše. Nejprve držíte dietu (například mléčnou dietu), za dva týdnu zhubnete 6 kilogramů a poté začnete opět normálně jíst. Mléčná dieta je celkem drastická, moc toho opravdu nesníte a poté to bude zase klasické jídlo ve velkém - pečivo, maso, těstoviny, sladkosti, slanina, chipsy atd.

Tělo si řekne, že předtím strádalo, tak z toho, co sníte teď, si udělá na příští hladovění zásoby. Vy přiberete těch 6 kg, co jste zhubli a pak může být i nějaký bonus. Po skončení diety začnete přibírat nejen na váze, ale i na objemu. Stačí se přeměřit před dietou a měsíc po skončení diety. Budete se divit, ale na metru uvidíte centimetry navíc. To je tuk, ať má organismus něco do zásoby na příští strádání.

S každou další dietou je to horší

Lidský organismus pamatuje na zlé časy, jakmile začnete s další dietou nebo omezením jídla, vzpomene si na minulé strádání a podle toho se zachová. Zpomalí tak svůj metabolismus a jede v šetřícím režimu. Opět, jakmile začnete normálně jíst, si udělá zásoby ve formě tuků na špatné časy a vy přiberete.

Kdy se nejčastěji objevuje?

Objevuje se převážně po nezdravých dietách. To znamená, diety jsou jednostranné a mají omezený energetický příjem. Také se může objevit po hladovce nebo hubnutí ze stresu.

Je jojo efekt nebezpečný?

Přesně tak, jojo efekt je nebezpečný. Po každém nezdravém hubnutí si organismus ukládá tuk do zásoby na úkor svalové hmoty. Vy tak přijdete o cennou svalovou hmotu a budete mít víc tuku v rizikových partiích. A to se pak neustále opakuje. Ve výsledku, čím víc nezdravých diet a nezdravých pokusů o hubnutí budete mít za sebou, tím více ve výsledku přiberete. Je to daň za nezdravé hubnutí a prozíravost organismu, který je nucen si vytvářet zásoby na horší časy. Ve výsledku se vám bude hůř hubnout, protože se zpomalí metabolismus a mohou se objevit i zdravotní problémy kvůli zvyšujícímu se obsahu tuků.

Jak proti němu bojovat?

S jojo efektem můžete bojovat jen jednou možností a tou je, abyste dělali všechno pro to, aby se neobjevil. To znamená, vyvarujte se nezdravým dietám a hubněte zdravým způsobem. Jen při pomalém a zdravém hubnutí se jojo efekt neobjeví. Jiná rada, jak se mu vyvarovat, neexistuje.

Nepomůže ani to, že po skončení nezdravé diety začnete zdravě jíst, protože váš energetický příjem bude vyšší než u drastické diety.

Máte zkušenosti s jojo efektem? Napište do diskuze, jak ho řešíte.



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte