BudKocka.cz logo

Mít živnostňák při prodeji na internetu?

Finance Rady Články Lucie 15. září 2014
podnikání s počítačem

Na internetu je mnoho míst, kde můžete prodávat své výrobky, starý nábytek, oblečení, věci z dědictví nebo věci, které už nepotřebujete. Nebo si můžete založit e-shop. Všechno ale není jen o zábavě a práci, ale také o povinnostech. V některý případech patří mezi povinnosti navštívit živnostenský úřad, zaregistrovat si živnostenské oprávnění a následně platit i zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jak to tedy je?

Živnostenské oprávnění, dříve živnostenský list, je nutné mít, pokud se vykonává živnost, tedy podnikáte. Živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
To znamená, že jakmile budete něco dělat za účelem zisku, je nutné mít živnostňák, jedná se totiž o soustavou činnost. Budete-li něco prodávat příležitostně, tak potřeba není.

Dnes můžete natrefit na mnoho internetových bazarů a stránek, kde můžete prodávat nejen starší věci, ale i věci nové. Každému je asi jasné, že ne všichni jsou si vědomi, že je nutné mít živnostenské oprávnění. Ovšem, neznalost zákona neomlouvá, proto se mnozí nemohou divit pokutě ze živnostenského úřadu za neoprávněné podnikání.

Vybrané situace - příležitostná vs. soustavná činnost

Podívejme se na několik situací a vysvětlení, zda je nutné si pořídit živnostenské oprávnění. Vždy je potřebné rozlišit, zda se jedná o soustavnou nebo příležitostnou činnost.

Mám e-shop

Pokud si zřídíte nebo necháte zřídit e-shop s tím, že něco budete prodávat, tak je nutné zřídit si živnostenské oprávnění. I když ze začátku nevíte, zda vůbec něco prodáte, už se jedná jedná o podnikání a k tomu navíc se musíte řídit i dalšími právními předpisy podle podstaty zboží.

Prodávám vlastní výrobky

Vyrábíte náramky, náušnice, ozdoby, hračky nebo podobné věci, šijete oblečení a doplňky? Vyrábíte je za účelem zisku, z čehož jasně plyne povinnost zřízení živnostenského oprávnění. A to se týká i případu, že prodáte jen pár kousků do měsíce, neboť je tato činnost soustavná.

Prodávám nové oblečení, obuv... ve velkém

Koupili jste levně oblečení, boty, doplňky, gadgety a rozhodli se je prodávat na Facebooku, Fleru, VotočVohoz nebo jinde? Opět se jedná o soustavnou činnost, kterou vykonáváte za účelem zisku, proto je nutné si zřídit živnostenský list. Tuto činnost neobhájíte a můžete dostat pokutu za neoprávněné podnikání.

Prodávám nošené oblečení

Při prodávání svého oblečení nebo např. někoho z rodiny pod soustavnou činnost nespadá, protože se jedná o nahodilou činnost. V případě ale, že by se jednalo o desítky kusů oblečení každý týden či měsíc, už by tady mohla být i soustavnost a nemuselo se jednat o příležitostnou činnost.

Prodávám přebytky ze zahrádky, starý nábytek, pozůstalost atd.

I v tomto případě se jedná o příležitostnou činnost, prostě jednou za čas něco prodáte. Živnostenské oprávnění není třeba a pokud se jedná o roční příjem do 30 tisíc korun, tak jej ani neuvádíte v daňovém přiznání a ani ho nedaníte.

Umístím si reklamu na dům, auto nebo balkón

Občas se vyskytne příležitost umístit si reklamu na dům, auto nebo byt. Tuto reklamu tam umístíte jednou ročně nebo podle domluvy, jedná se o příležitostnou činnost a nemovitost nebo auto jste určitě nekupovali kvůli tomu, abyste na ni umístili reklamu. Není třeba ŽL.

Další příležitostné činnosti

Dále sem jako příležitostnou nebo jednorázovou činnost můžeme zařadit: zapůjčení nářadí, úklid, sekání trávy, hlídání dětí, doučování atd. Nezapomeňte, pokud si uděláte z některé z těchto činností byznys, tak se již jedná o soustavnou činnost.

Jak danit příležitostné příjmy

Pokud vyděláte za celý rok méně než 30 tisíc na příležitostných aktivitách, tak částku nikde neuvádíte a nedaníte. Jedná se o příjmy, které jsou osvobozeny od daně. Předtím se jednalo o částku 20 tisíc, poté se zvýšila na tu vyšší.

Pokud vyděláte více než 30 tisíc, již se tyto příjmy do daňového přiznání uvádí a musí se danit. Daň je 15 % z celkových příjmů po odečtení daňových zvýhodnění.

Založení živnostenského oprávnění

Živnostenské oprávnění získáte na živnostenském úřadě, kde vyplníte Jednotný registrační formulář a dodáte potřebné dokumenty. Vyberete si živnosti - u volné živnosti se nic nedokládá, u vázané živnosti je potřeba splnit zákonem dané podmínky. Úřednice vám poradí. Pro prodávání zboží na internetu se registruje volná živnost. K tomu zaplatíte správní poplatek 1 000 Kč.

Díky tomu, že se vyplníte Jednotný registrační formulář, není nutné již navštívit finanční úřad k registraci k dani z přijmu fyzických osob, zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Neuškodí si ale ověřit na daném úřadě, zda tato registrace proběhla správně.

Placení záloh OSVČ

Pokud se jedná o hlavní činnost, je nutné platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. První rok se platí minimální zálohy. Pro 2024 se jedná o zálohy na zdravotní pojištění (2 968 Kč) a sociální pojištění (2 852 Kč). Tyto zálohy se platí každý měsíc.

Pokud se jedná o vedlejší činnost (jste student, na mateřské nebo máte zaměstnání), první rok neplatíte zpravidla žádné zálohy. Po skončení prvního roku se dopočítají. V dalším roce již platíte nižší zálohy.

V obou případech je nutné podat daňové přiznání a přehled správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně a podle výsledku doplatit daň a pojistné.

V paušálním režimu se platí jedna záloha a ta je pro rok 2024 7 498 Kč v 1. pásmu, 16 745 Kč v 2. pásmu a 27 139 Kč v 3. pásmu.

Poslední aktualizace: 8. 1. 2024



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte