BudKocka.cz logo

Platí OBZP zdravotní a sociální pojištění?

Články Rady Finance Eliška 16. červen 2014
žena přemýšlí


Stali jste se OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a teď nevíte, co a jak je nutné platit? Zjistěte si včas, ať pak nemusíte platit penále. Určitě vás zajímá, jak je to s pojištěním, které se musí platit každý měsíc.

Kdo je vůbec OBZP?

OBZP je taková osoba, která není zaměstnaná, nepodniká a neplatí za ni pojištění stát. Důležité je, že má trvalý pobyt na území České republiky a jedná se o celý kalendářní měsíc, co tento stav trvá. Například může mít jen brigádu, odjet na pár měsíců do zahraničí, nemá žádný příjem a podobně.

OBZP a zdravotní pojištění

Placení zdravotního pojištění je povinné a nevyhne se mu ani osoba bez zdanitelných příjmů. Je tak nutné každý měsíc po dobu trvání tohoto stavu platit zdravotní pojištění a to ve výši, která je platná pro daný rok. Více informací vám vždy sdělí vaše zdravotní pojišťovna, která vám řekne, na který účet byste měli platit nebo kterým dalším způsobem můžete platit. Jakoukoliv změnu je nutné nahlásit do osmi dnů.

Mezi OBZP často patří: nezaměstnaní, kteří nejsou v evidenci ÚP, studující nad 26 let, pracující na dohodu atd.Kolik se platí?

Zdravotní pojistné se platí podle toho, jaká je minimální mzda. Přesněji se jedná o 13,5% z 12 200 Kč a to vychází na 1 647 Kč. Od roku 2018 se minimální mzda zvýšila na 12 200 Kč z 11 000 Kč. Pojistné je nutné vždy zaplatit do 8. dne měsíce, který následuje po tom daném. Tedy za leden platíte do 8. února a pokud 8. vychází na svátek nebo víkend, je splatná až nejbližší pracovní den. V případě, že byste neplatili nebo platili pozdě, je nutné počítat se sankcí ve výši 0,05 % za každý den.

Pojistné se platí buď převodem, složenkou nebo hotově na pobočce. Jako variabilní symbol se uvádí rodné číslo.OBZP a sociální pojištění

Pokud je někdo OBZP, tak nemusí platit sociální pojištění (důchodové pojištění). Jedná se o mýtus, který se pořád opakuje, že si člověk, když se stane OBZP, musí platit zdravotní a sociální pojištění. Přitom sociální pojištění není u těchto osob povinné a je dobrovolné.

Něco jiného je u zaměstnanců, OSVČ nebo dohodářů nad daný limit, kde se platit musí (odvádíte jej jak vy prostřednictvím zaměstnavatele, tak i zaměstnavatel za vás, OSVČ si jej platí samy). Mnoho lidí argumentuje tím, že je nutné nutné socku hradit, aby měli důchod. Není ale možné si dobrovolně platit sociální pojištění více než 10 let.

Několik příkladů

V následujících případech platíte pouze zdravotní pojistné ve výši pro daný rok - tedy pro rok 2018 je to 1 647 Kč jako OBZP.

Ve zkratce: OBZP platí pouze zdravotní pojištění, sociální je dobrovolné a tak se nemusí platit.

Další informace najdete i v zákoně č. 48/1997 Sb.

Bude-li vám ještě někdo tvrdit, že je nutné platit sociální pojištění, odkažte ho, prosím, na tento článek.

Poslední aktualizace: 3.1.2018

Názory k článku


Děkuji za tento pěkně zpracovaný článek, který mi ušetřil čas a starosti :).
BerrySmoothie, 1. říjen 2015

Pokud si neplatím sociální pojištění, jak je to v případě, že během této doby neplacení se stane nehoda, jako úraz s doživotními následky (nutnost invalidního důchodu) nebo otěhotnění? Pokud k takové události dojde, pak přece státu nevzniká povinnost něco mi platit. Nebo to chápu špatně?
Fell, 31. březen 2016

Sociální pojištění neslouží k úhradě základní zdravotní péče, to zaopatřuje výše zmíněné povinné zdravotní pojištění.
Jiří, 11. listopad 2016

Pokud si ale sociální pojištění hradit chci dobrovolně, nikde nevidím žádnou částku.Nemám se čeho jako samoplátce chytit!
Kam, 28. prosinec 2016

To kvůli tomu, ze soc. by si dobrovolně platil jenom blbec. Vůbec k ničemu to není!
Marta, 29. prosinec 2016

Kam - sociální je letos 2 061 Kč.
Rita, 3. leden 2017

Ukončím 31.3.2017 zaměstrnání a budu OBZP do listopadu 2017 pak půjdu do bůchodu. Musím se v době kdy budu OBZP odhlašovat z placení sociálního pojištění? (zdravotní pojištění si budu platit sám). Děkuji za odpověď
Dvořák, 27. březen 2017

p. Dvořák)

Obecně se s ukončením zaměstnání zruší jak placení zdrav. poj., tak i soc. poj. (firma sama odhlásí).
Jako OBZP si musíte zdrav. poj. (jak píšete) platit sám, ale soc. poj. není ze zákona nutné.

Těžko ale říct u Vás před důchodem, jestli by to nebylo lepší (delší doba placení pojištění). To Vám ale řeknou pro Váš konkrétní případ jen a jen na Soc. správě. (odkaz: http://www.cssz.cz/cz)

, 28. březen 2017

Já tedy nemám povinnost oznamovat, že jsem OBZP a nebudu platit sociální pojištění ?
Dvořák, 28. březen 2017

OBZP musite i presto nahlasit vasi zdravotni pojistovne (dostanete tam informaci kolik a kam platit). Pojistovna by jinak nevedela, jestli jste po ukonceni zamestnani OBZP nebo jeste neco jineho (vystehovani z CR a podobne), proto se musi jit nahlasit i to vase OBZP.

Soc. poj. platit nebudete (pokud byste nechtel) a ani to nemusite nikde hlasit nebo resit.

Tomas, 28. březen 2017

Dobrý den a když jsem OBZP a hradím si sama zdravotní pojištění mám nárok třeba na nemocenské dávky či ošetřovné na dítě?


Michaela, 25. duben 2017

Dobrý den,co se tady dovídám,že se nemusí platit soc.pojištění a z čeho se pak vypočítá důchod,když nebudete mít dobu pojištění?
Lenka, 26. duben 2017

Michaela: Zdravotní pojištění neslouží na nemocenskou nebo ošetřovné.

Lenka: Doba, co se neplatí soc. pojištění, se nepočítá do důchodu.

Iňa, 27. duben 2017

Takže, když dobrovolně zaplatím soc. pojištění, tak se to započte do důchodu?
Raďas, 30. srpen 2017

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem osvč přešel bych na Obzp, přitom budu dál podnikat, tak si nemusím platit sociální? Je to tak? nebo se pletu? Že bych si platil pouze zdravotní, potažmo z důchodem nepočítám. Děkuji za odpověď
Jiří, 30. listopad 2017

Když přejdeš na obzp, tak přece budeš nepodnikatel.
Ivo, 2. prosinec 2017

To se především zjistit.
Jiri, 3. prosinec 2017

Pokud si jako OBZP neplatim soc.poj., a to po dobu treba 20 let, budu mit vubec narok na nejaky minimalni zajisteny duchod, treba 2000 Kc? Nebo vubec?
Tomas Bily, 9. leden 2018

Napište, co si o tom myslíte