BudKocka.cz logo

Splňte si konečně to, co od života žádáte

Životní styl Rady Markéta 5. dubna 2014
práce u počítače

Občas na nás přijdou pocity, že to, co si od života přejeme a čeho v něm chceme dosáhnout, je nemožné a nemusí to být zrovna sen o získání Nobelovky nebo vyrobení léku proti zatím neléčitelným nemocem (i když, proč ne).
Nemožné neexistuje. Existují jen překážky ve vaší hlavě - že sami sobě nevěříte, máte strach apod. V tomto článku si řekneme, jak si své životní cíle splnit.

Dělejte menší krůčky

Málokomu se podaří něco podstatného hned, jak si usmyslí. Postupujte od menších cílů k větším. I splnění „malého” cíle vás naplní radostí a sebedůvěrou a hned se vám bude lépe pracovat na těch dalších.
S tím úzce souvisí osvojit si metodu Kaizen, strategii zaměřenou na postupné zlepšování. Tato metoda vznikla v Japonsku původně pro zlepšování procesů ve výrobních podnicích, ale dá se použít na všechny oblasti života. Podstatou je měnit věci postupně, po malých krůčcích, začít tím nejjednodušším, ale dbát přitom na pravidelnost a získat si určitý návyk. Třeba zpočátku naučit se 5 slovíček z cizího jazyka denně, denně 10 minut cvičit, při hubnutí si po obědě odpustit zákusek a tak postupně pokračovat a pomalu přidávat. Výhodou praktikování této metody je, že si můžete každý den dát malý, dosažitelný cíl, který není tak těžké splnit a dostanete tak chuť pokračovat i v těch náročnějších.

Myslete pozitivně

Naučte se každé ráno vstávat s tím, že dnešní den se vydaří. Je to těžší, pokud jste se zrovna špatně vyspali nebo vstáváte do ošklivého počasí, ale tím se nedejte ovlivnit. Naopak, když budete mít už od rána pocit, že se vám dnes nebude nic dařit, opravdu se tak stane.

Pracujte a odpočívejte stejnou měrou

Příliš zbrklá a křečovitá honba za svými sny vás nedovede k nim, ale do stresu, ve kterém se všechno dělá hůř. Na dosažení svých cílů pracujte tvořivě a s láskou, ale nezapomínejte na relax. Občas se zastavte, myslete na to, čeho jste už dosáhli a sbírejte síly k dalším krokům.

Buďte vytrvalí

Nepodařilo se vám něco? Nevzdávejte kvůli tomu všechno. Jen málo lidem se pořád daří. Z nepříjemné zkušenosti si vezměte ponaučení pro příště, ale nehněvejte se na sebe a neztrácejte víru, jinak to bude ještě horší.

Naučte se asertivitě

Asertivita znamená schopnost nenásilně prosadit svůj názor, umět říci ne, uvědomit si, že máme právo dělat chyby a rozhodnutí, i když s nimi ostatní nesouhlasí, přijmout zodpovědnost a nebát se zeptat, když něčemu nerozumíme. Celkově to znamená zdravé sebeprosazování. Mnoho lidí má s touto dovedností problém, ale když si asertivní chování osvojíte, nebudete už trpět pocity méněcennosti, ublíženými pocity, že jste se zase museli přizpůsobit ostatním, ačkoli s tím nesouhlasíte nebo, že vás dokonce někdo zmanipuloval a budete se cítit lépe, když si troufnete bez výčitek svědomí odmítnout něco, co se vám příčí.

Učte se a inspirujte se

Učení nikdy nekončí s ukončením povinné školní docházky ani dosažením vysokoškolského titulu. Je to celoživotní proces, který vám umožní trénovat mozek a paměť, udržovat si všeobecný přehled a pomáhá dosažení vašich cílů. Jistě existuje oblast, ve které chcete dosáhnout úspěchu. Nebojte se inspirovat lidmi, kteří zde už mají zkušenosti a zajímejte se o jejich příběh.

Máte nějaké další tipy, jak si splnit to, co od života chcete?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte