BudKocka.cz logo

Víte, jak se naučit dobře zpívat?

Životní styl Rady Volný čas Zábava Markéta 12. června 2014
zpívání

Ke zpěvu je samozřejmě nejdůležitější nadání, ale chcete-li zpívat dobře, i s talentem musíte trénovat každý den. Můžete chodit na lekce zpěvu, ale důležitá je také domácí příprava. V tomto článku vám poradíme, jak na to. Bude to asi nějakou dobu trvat, ale brzy byste měla vidět (a slyšet) :-) plody své snahy.

Začněte dýchacími cvičeními

Ty vám umožní lépe kontrolovat vaši techniku. Zpěváci, kteří umějí správně a hluboce dýchat, dosáhnou většího výkonu. Naučte se nadechovat do bránice (resp. břicha), ne do hrudníku. Lehněte si, položte ruku na břicho, pomalu se do něj nadechněte, nádech v sobě chvíli podržte (ústa otevřená, břicho nahoře), pomalu vydechněte a nechte břicho klesnout.

Tip: Vezměte si pírko z polštáře a snažte se ho dechem udržet ve vzduchu, jako kdybyste s ním žonglovala. Poté vydechněte peří co nejvýš a snažte se ho tam udržet. Nezatěžujte hrudník, snažte se, aby proud vzduchu vycházel z vaší bránice.

Procvičte si hlasivky

Hlasivky jsou sval a stejně jako jiné svaly je třeba před výkonem protáhnout. Začněte vysokým falzetovým tónem a přeskočte o oktávu níž do plného (hrudního) – něco jako jódlování. Můžete při zpívání přeskakovat i v jiných intervalech, ale vždy shora dolů. Nebo cvičte na jednom tónu (postupně ve všech vokálech a celém hlasovém rozsahu). Nasazujte co nejslaběji a postupně zesilujte, přidávejte hrudní rezonanci. Přitom však hlas nesmí přeskakovat.

Najděte si svůj rozsah

Váš hlasový rozsah je měřítkem polohy tónů, které dokážete zazpívat mezi nejnižšími a nejvyššími tóny (notami). Zkuste libovolný počet klasických hudebních stupnic (lze je najít na internetu) a zjistěte, které nejnižší a nejvyšší je pro vás nemožné zazpívat.

Svůj zpěv nahrajte

Ujistěte se, že hudba je potichu (pokud si ji pouštíte) a rekordér nahraje jen váš hlas. Poté si z nahrávky zkontrolujte, zda jste zpívala v dané tónině, jasně artikulovala slova, hlavně samohlásky (zpočátku míváme sklon k buď přehnané nebo nevýrazné artikulaci - opravdu trénujte, aby byla v pořádku) a jestli jste správně dýchala. Těžké vokální části vyžadují, abyste uměla dobře dýchat a vydržela s hlasem delší dobu.

Naučte se používat svůj nos

Dobrý zpěv zahrnuje částečné nosové umístění, nosní dutina je rezonančním prostorem. Aby však ostatním nepřišel váš zpěv nosový, musíte mít široce otevřené hrdlo s jazykem mírně vepředu a dotýkajícím se zezadu dolních zubů, když zpíváte samohlásky. Nosovky lze občas slyšet ve stylu country, r'n'b a gospelu, ale pro posluchače nemusí být příjemné.

Procvičujte si samohlásky

Samohlásky, nikoli souhlásky, jsou to, na čem záleží. Jejich charakteristickým rysem je totiž tón. Opět používejte bránici a ne krční svaly – krk je uvolněný. Cílem je dostat všechny vokály co nejvíce dopředu. U a, e a i je horní ret lehce zpevněný a nepatrně odkrývá zuby, dolní ret a koutky jsou uvolněné, jazyk volně položený. Změnu velikosti otevření úst při přechodu z a na e a i regulujte jen čelistí, ne rty. U o a u jsou rty zaokrouhlené, horní i dolní ret lehce zpevněné, jazyk volně položen. Při změně vokálu jím násilně nepohybujte, důležitá je rovněž uvolněná spodní čelist (resp. brada).

Snažte se dosáhnout na vysoké tóny

Není to nutnost, ale příjemná třešnička na dortu - když jsou dobře zazpívány, zní opravdu nádherně. Už víte, na které nemůžete zatím dosáhnout, zaměřte se tedy na ně. Představujte si, jako byste pro ně skákala, třeba na trampolíně. Řádně se nadechněte a nechte ústa otevřená. Nezapomeňte, že dosáhnout vysokého tónu neznamená zpívat hlasitěji.

Co dále můžete udělat

Během tréninku pijte hodně vody, ne však chlazenou a bublinkovou. Vyhněte se mléčným výrobkům. Najděte si kvalitního učitele s dobrými referencemi, se kterým budete mít výsledky. Přihlaste se do talentové soutěže nebo se nahrajte na Youtube a požádejte o zpětnou vazbu.

Nezapomeňte na hlavní zásady

Když to shrneme, pro zpěv je nejdůležitější uvolněné tělo včetně brady a dolní čelisti, otevřený krk (pocit širokého hrdla), správné dýchání (do bránice, resp. břicha a nezvedat ramena), jasná artikulace a všechny vokály posunout co nejvíce dopředu.

Znáte nějaké další tipy a rady, jak se naučit zpívat?Názory k článku


dobrý den...moc mi to pomohlo chodim do sboru jsem tam nejlepší díky vám děkuji:))))
zpěvačka, 25. července 2014

Dobrý den,
můžu se zeptat jestli se tímto způsobem naučím zpívat, když neumím ted vůbec zpívat?
NNNN, 3. ledna 2015

Chci se naučit zpívat, stačilo mi poslouchat Slzu, Hoggyho - Petra. Youtuber a nejednou začne takhle zpívat. Je hold zvyklý mluvit a zná své možnosti. Tóny už umím dobře, ale když říkám stupnici, říkám v pořádku: c1, d1, e1, f1, g1, a1, h1. Ale c2 už mi prostě nejde, začnu. Zazpívám to moc vysoký a třese se mi hlas. Nevíte co s tím?
Předem díky
Nianaa, 12. června 2015

Nianaa: Pravděpodobně jste altový zpěvák. To znamená že se vám zpívají tóny pod c2. Lze to postupně vytrénovat já osobně jsem soprán tudíž jsem to trénovala dolů.
Gabrielle, 14. června 2015

dobry den ja se chci zeptat ja se chci naucit zpivat i kdyz mam na youtube nahravky jak zpivat nektere hlasy jsou dobre ale ja se chci naucit dobre zpivat i kdyz vubec neumim lide mi rikaji ze neumim zpivat a ja jim rikam re zpivat umim jeto spatne
Dušan Gabor, 16. srpna 2015

napsala jsem písničku ale neumím zpívat
lll, 16. října 2015

Já zpívat umím mám sopraniny ( nejvyšší typ hlasu, ) ale poslední dobou zpívám tak divně hodně se mi shromažďují sliny v puse a já musím kašlat. Nevím čím to je :( a občas zazpívám i falešně čím to je ? Poraďte mi co mám dělat :( prosím
Mikky, 23. října 2015

neumím zpívat

Jana, 22. listopadu 2015

úžasné,moc vám děkuji,pomohla jste mi,ted umím mnohem lépe zpívat:)
Jorkicz, 7. května 2016

Problém mi dělá stupnice nízké tóny mi jdou, ale SO, LA, SI, DO neboli poslední čtyří mi dělají problém. Co s tím ? Poraďte, prosím.
Lena, 5. června 2016

Děkuji za pomoc , ale moc mi to nepomohlo , zpívám pořád stejně a nikdo mi to neocení. Teď v Sobotu mám zpívat v kostele sólo mé 100lete prababičce a bojím se , ze to nevyjde a že to podělám. Jak to mám zlepšit aby se mi toto nestalo ? Předem děkuji za odpověď :-D

A ještě mám jeden dotaz , jak mužů ostatním dokázat že umím zpívat a že mám hudební sluch , když mi to nevěří ? Děkuji :-*
Andrejka-12let :-D, 8. srpna 2016

Dobrý den umím zpívat (aspoň to říkají rodiče a učitelka na hudebku) ale mám problém s vysokými tony vždy začnu pištět a nezní to vůbec dobře co mám dělat?
Aneta 13 let, 11. února 2017

domnívám se,ze samotnym prectenim článku, byť dobře napsanym, ke zmene v technice a "naučení" se pěveckému umění dojít nemůže, je to stejné asi jako by chtěl člověk který přijde poprvé v živote do posilovny mit svaly jako kulturista,který cvičí už mnoho let. Zpěvem se živim na profesionální úrovni na nejlepší scéně ČR a zároveň vyučuji soukrome zpev, kdo má zájem nechť mne napíše na email
denice1302, 21. února 2017

Dobrý den.chtěla jsem se zeptat zda je možné se naučit zpívat,když neumím vubec nic .Kdysi jsem zpívala ve sboru,ale potom 50let .Vím,že na stará kolena je pozdě znovu začínat.Zkouším chodit do zboru ale smějí se mi,že bručím.Mám vubec nějakou šanci si ještě na stará kolena zaspívat?
Vlasta, 17. května 2017

Dobrý den je mi 11.let a umím skládat a miluji hudbu :D složila jsem píseň pro svou učitelku a vyhrála soutěž ve skládání . Jak mám pokračovat když se chci stát zpěvačkou?
Valerie :D, 18. června 2017

Valerie :D :Můžeš natočit klip na Youtube a pokud se lidem bude líbit tvůj zpěv a budeš mít třeba hodně tisíc zhlédnutí ,tak tě můžou pozvat na nějaké akce atd. :)))
Karoli, 9. července 2017

Když zpívám občas se mi stává, že mi zaléhají uši. Je to normální? Děkuji
Eva, 20. července 2017

Dobrý den, miluji zpívání a zpívám i velice dobře. Aspoň mnoho lidí po mě pořád chce, ať jim zazpívám a chválí mě. Já obvykle nejsem trémistka, ale když mám zpívat tak jsem. A to mi strašně vadí. Já bych si totiž přála, aby více lidí vědělo, že umím zpívat. Chtěla bych se i přihlásit do nějaké soutěže, ale nevím. :/
Zpěvačka s trémou, 13. listopadu 2017

Zhruba a jak dlouho se naučím zpívat , když to budu dělat podle tohoto článku? Zpívání mi trochu jde, ale když zpívám dlouho nebo vysoko tak mám potom sucho v krku a začínám zpívat falešně. :-(

Liliana, 23. listopadu 2017

jsem kluk, začal jsem hrát na kytaru a snažím se zpívat, ale nejsem si vůbec jistý a nevím jak to změnit. Vím, že nejsem skvělý zpěvák ale alespoň nějak zazpívat k té kytaře bych se naučit mohl nebo ne ?
Dominik, 18. prosince 2017

Myslím že je to dobrý typ chodím na uměleckou školu takže mám povinné i zpívání a nějak takhle nám popisovala sbormistrine jak zpívat řekla bych že to lidem co zpívat neumí může pomoci
Daniela, 19. února 2018

Dobrý den, strašně ráda bych se naučila zpívat.
Já si myslím, že když zpívám s nějakou hudbou ( ve které jsou i slova) a jsem sama tak zpívám celkem dobře, ale když nic nehraje a nejsem sama, tak se strašně bojím zpívat... A pak to zní falešně...
Poradíte mi prosím někdo jak se nebát zpívat na veřejnosti? ????????
Tereza, 27. července 2018

To je diskuze až se mi z toho zamotala hlava :D Všem vám můžu dát doporučení, jak se nebát zpívat na veřejnosti a zároveň se naučit zpívat výšky, je to efektivní, rychlé a jednoduché. Říká se tomu "Hra na světlušky" - koupíte si zahradní lampu (takovou tu bludičku), pak ji otočíte opačně než patří (tj. tím bodákem nahoru) a vší silou si na ni sednete - a pak musíte začít běhat a zpívat "trala lá trala lá" s tou lampou naládovanou v pdeli:)
Dobrý soused spiderman, 6. července 2020

Napište, co si o tom myslíte