BudKocka.cz logo

Francie zakázala hormonální antikoncepci Diane 35

Zdraví Problémy Novinky Veronika 31. ledna 2013
antikoncepce

Ve Francii byla zakázána hormonální antikoncepce, která je jmenuje Diane 35 včetně všech jejich generik. Tato antikoncepce je vysokohormonální a je předepisována i u nás v ČR.

Diane-35 je předepisována jako hormonální antikoncepce nebo k léčbě akné a dalších hormonálních problémů. Ve Francii byla tato antikoncepce zakázána kvůli úmrtí několika žen na trombózu žil a dalších několik desítek žen díky ní žilní trombózou trpělo. Kromě Diane 35 se to týká i generických léků (přípravky, které mají stejnou účinnou látku) Chloe, Vreya a Minerva.

A jak je to s Diane-35 v Česku?

V Česku říká Státní ústav pro kontrolu léčiv, že není důvod k panice z důvodu, že tento přípravek je předepisován jen ženám, které mají hormonální poruchy. Ovšem, mnoho dívek a žen užívá tyto tablety jako antikoncepci. Zatím se tady tato hormonální antikoncepce podle předsedy České gynekologické společnosti Vladimíra Dvořáka nebude stahovat. Ten také říká, že média zase vše zveličují.

Hormonální antikoncepce má nežádoucí účinky

Obecně hormonální antikoncepce není pro tělo nejideálnější, hrozí kvůli ní mnoho nežádoucích účinků jako jsou: změny nálad, napětí v prsou, ztráta chuti na pohlavní styk, přibírání na váze, stres, bolesti hlavy, únava, krevní sraženiny, trombóza, embólie, poruchy funkce jater, poruchy plodnosti,... Stačí se podívat na příbalový leták. Poslední dobou se spíše doporučuje nízkohormální antikoncepce právě kvůli nižšímu obsahu hormonů.

Ještě před pár lety se povinně před nasazením hormonální antikoncepce brala krev a měřil tlak, dnes již odběr krve není nutný, změří se pouze tlak a gynekolog se zeptá na anamnézu. V případě dědičných dispozic ke krevním sraženinám se testuje i krev.

Dívky by neměly začínat tak brzo s antikoncepcí

Nejhorší je, že každá dívka, která má problém s akné, si nechává předepisovat hormonální antikoncepci. Neuvědomí si, jaká je to zátěž pro tělo. Hlavně, že jí zmizí akné a další věci neřeší. Místo toho, aby chvilku vydržela mít na obličeji akné, snížila příjem jednoduchých cukrů a pokrmů z fastfoodů, se láduje antikoncepcí. Stejně se jí akné může vrátit po vysazení hormonální antikoncepce zpět ještě v mnohem horší podobě.

Pokud tuto antikoncepci berete a máte strach, domluvte se s vaším gynekologem na změně.Názory k článku


Diane obsahuje nebezpečnou látku cyproteron acetát a přitom ji doktoři předepisují jak na bežícím páse, jde jim jen o prachy :(
Martina Z., 1. února 2013

Měla jsem HA Diane, po třech letech jsem začala mít různé problémy, zjistily se špatné jaterní testy a k tomu nebyla žádná chuť na sex. Musela jsem vysadit antikoncepci, tenkrát se mi to nelíbilo, a teď půl roku používáme kondom a jsem moc ráda, že se to vysadilo, kdo ví jak by to dopadlo.
Claris, 6. února 2013

Já neznám nikoho, kdo by si na Diane stěžoval, sama ji beru víc než tři roky a bez problémů, naví se mi zlepšily vlasy a pleť.
Baruunka, 28. února 2013

Brala jsem dlouhodobě antikoncepci Diane a tento týden mi bylo gynekologem sděleno ,že mam trombozu.Určitě by ji měli zakázat:O(
veruunka, 19. listopadu 2013

Brala jsem ji 9 měsíců a žádný problém jsem s ní neměla. Jinak je fakt, že spousta holek ji začne brát zbytečně brzo, jsem toho názoru, že čím později se s ní začne, tím líp. A co se týče akné... měla jsem s tím dost problémy a mohla jsem se třeba postavit na hlavu, nejedla jsem mléčné výrobky, sladkosti, kořeněná a mastná jídla, pila čistou vodu, starala se poctivě o pleť a NIC z toho mi nepomohlo. Jen antikoncepce.
nana, 22. listopadu 2013

Napište, co si o tom myslíte