Jak udělat účinný Priessnitzův obklad?
Zdraví Rady Eliška 20. října 2015Priessnitzův obklad nebo zábal se často vyhledává při různých nemocech, aby pomohl danou oblast těla prokrvit a tím i urychlit vyléčení nějakého problému. Jeho účinky tkví v tom, že se stanovené místo zapaří a prokrví. Zjistěte, kdy pomáhá a jak ho můžete připravit.
Tento obklad je nazýván Priessnitzův (Prisnicův, Priznicův) podle Vincenze Priessnitze, léčitele, jenž se narodil v Gräfenberku u Frývaldova v roce 1799 za Rakouského císařství. Jeho studený zapařovací zábal pomáhá lokálně prokrvit danou oblast a tím se nemocný snadněji vyléčí. Používá se při různých zánětech, horečce, kašli nebo i jiných problémech.
Založil první vodoléčebný ústav na světě, léčil zdarma a s výsledky.
Podle legendy si Priessnitz všiml, jak se zvířata chovají při zranění (rány si olizují a omývají), toho využil při svém zranění ruky a poté i po přejetí hrudníku. Podle ranhojiče nevyléčitelná zranění, on si je však pomocí obkladů a vody vyléčil, dokonce zlomená žebra rovnal pomocí opěradla u židle.
Těchto zkušeností využil při léčbě zvířat a následně i lidí v okolí. Později za ním začali také další pacienti dojíždět, aby je vyléčil. Do svého domu umístil troky s vodou na léčení. Priessnitz léčil zadarmo a účinně, což se nelíbilo jiným. Nakonec dostal povolení k založení lázní (Lázně Jeseník, Priessnitzovy léčebné lázně) a úspěšně léčil pacienty ze všech koutů.
Jak udělat Priessnitzův obklad?
Obklad se skládá ze tří vrstev, do nichž se musí problémové místo (krk, hrudník, nohy) zabalit. Dané vrstvy by měly být vždy dostatečně velké, na krk stačí velikost šátku či pleny, na hrudník spíše prostěradlo, stejně tak musí být každá další vrstva, aby každá vrstva byla dokonale přikrytá.
Návod na Priessnitzův zábal je velmi jednoduchý:
- Nejlépe bavlněnou látku (šátek, utěrka, látková plena atd.) namočte ve studené vodě.
- Látku trošku vyždímejte.
- Poté ji na kůži přiložte a určenou oblast obalte.
- Na mokrou látku přiložte potravinářskou fólii nebo sáček.
- Pak přiložte suchou látku (bavlněná látka, šála) na fólii.
- Nechejte působit 2 - 3 hodiny.
Co se děje pod zábalem?
Jakmile se obklad na danou oblast nanese, začne působit a následují tyto kroky:
- Sníží se teplota, zúží se cévy (tento krok trvá 2 - 3 minuty).
- Postupně se teplota stabilizuje a cévy se opět rozšiřují (krok trvá 30 - 40 minut).
- Teplota se začne zvyšovat, místo se přehřívá a na daném místě se začnou cévy rozšiřovat a místo se prokrvuje (tato fáze trvá 60 - 80 minut).
Celý proces trvá asi dvě hodiny, nejdéle by měl působit tři hodiny. Poté jej sejměte a další aplikaci byste měli opakovat až za 3 - 4 hodiny. Zapařovací obklad podle Priessnitze by se měl podle potřeby opakovat, někdy je totiž nutné použít více zábalů.
Kdy se může tento obklad použít?
- Bolest v krku
- Horečka
- Nachlazení
- Angína
- Zánět nosních dutin
- Zánět hrtanu
- Zánět hltanu
- Zánět jícnu
- Kašel
- Revma
- Bolest kloubů
Různé babské rady doporučují potřít na stanovené místo koňskou mast, chladivé mazání, hřejivé mazání, psí sádlo, tvaroh, sádlo nebo do vody přidat trošku slivovice.
Priessnitzův obklad má výborné účinky, vyzkoušejte jej proto i vy. Můžete se jednoduše zbavit problémů bez léků a v pohodlí domova.
Milan, 28. června 2016
Renýs, 6. července 2016
Jana, 28. února 2018