BudKocka.cz logo

Jak funguje Breussova dieta?

Zdraví Dieta Markéta 1. července 2016
dieta

Breussova dieta, která je zaměřená především na léčbu rakoviny, je pojmenována po rakouském elektrikáři a léčiteli Rudolfu Breussovi (1899-1990), který jej vyvinul. Někdy je Breuss uváděn jako doktor, nikdy ale vysokou školu nevystudoval. Jeho knihy Rakovina, leukémie a jiné zdánlivě neléčitelné nemoci, léčitelné přírodními prostředky se však prodalo po celém světě přes milion výtisků a byla přeložena do sedmi jazyků včetně češtiny.

V čem spočívá Breussova dieta?

Jedná se o 42denní půst, při kterém se konzumují pouze speciální zeleninové šťávy a čaje. Podle autora tohoto jídelníčku, nádory žijí jen z pevných složek potravy a je třeba je vyhladovět. Dieta má vést k posílení imunity, detoxikaci organismu a zásobení těla nezbytnými potravinami.

Speciální zeleninová šťáva

Hlavní složkou kůry je šťáva vyrobená nejlépe z organicky nebo domácky pěstované zeleniny. Tento koktejl obsahuje 300 gramů červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celeru a 30 g ředkviček. Lidé s rakovinou jater mají přidat ještě syrové brambory. Recept zní všechno rozmixovat nebo odšťavňovat a pomalu vypít. Doporučené denní množství šťávy je 250 – 500 ml.

Hlavní doporučené čaje

Kromě zeleninového koktejlu Breuss doporučoval všem pacientům s různými typy rakoviny šalvějový, ledvinový a kakostový čaj (neslazené cukrem). Šalvějový čaj obsahuje šalvěj, třezalku tečkovanou, mátu peprnou a meduňku lékařskou, pije se podle potřeby. Ledvinový čaj obsahuje přesličku rolní, kopřivu dvoudomou, truskavec a třezalku tečkovanou a má se konzumovat jen během prvních třech týdnů kůry. Kakostového čaje (z kakostu smrdutého) se doporučuje pouze půl šálku denně.

Další doporučené čaje

Aby pacienti během diety netrpěli nedostatkem draslíku a vápníku, mají dále pít čaje z jitrocele kopinatého, jitrocele většího, pukléřky islandské, plicníku lékařského, popence obecného (břečťanovitého), divizny malokvěté a koprníčku bezobalného.

Co dál se smí konzumovat?

Lidé s jinými typy rakoviny, než je leukémie, mohou během Breussovy diety konzumovat jednu až dvě misky cibulového vývaru denně (jen v tekutém stavu). Pacienti s nemocným žlučníkem nebo játry místo cibule vývar z fazolových lusků.

Lidé s leukémií smějí i jiné potraviny kromě masových polévek, hovězího, vepřového, chemických přísad, tuků, připáleného a více než jednou ohřívaného jídla.
Na podporu srdce by si osoby na Breussově kůře měly dávat 20 – 40 kapek tinktury z hlohu denně.

Jak probíhá Breussova dieta?

Nemá se s ní začínat hned po případné operaci, ale počkat nejméně 2 – 5 měsíců. Během kůry není povolena jiná onkologická léčba, pouze diabetici mají dál brát inzulin. Breuss dále doporučoval hodně čerstvého vzduchu, přestat s kouřením a začít cvičit. Pacienti by doma neměli mít prášky proti molům, insekticidy, aerosolové prostředky a osvěžovače vzduchu.

Po ukončení půstu už nikdy nemají jíst více než jednou ohřívané jídlo a červené maso, postupně začíst konzumovat lehké jen jemně solené pokrmy a pít cca 60 ml zeleninové šťávy další 2 – 4 týdny.

Funguje tato dieta?

Breuss tvrdil, že od roku 1950 úspěšně vyléčil 2 000 pacientů a od poloviny 80. let dalších 40 000 s rakovinou a jinými chorobami jako tuberkulóza, artritida, benigní nádory a další. Neúspěchy jsou podle něj způsobeny jen tím, že pacienti přísně nedodržovali pokyny a postup. Kúra má být dle něj spolehlivá.

Jeho bezproteinový jídelníček prý pomáhá tomu, aby tělo bez bílkovin ničilo nádory jako operace bez nože. Prohlásil, že léčit znamená vrátit nemocnému tělu všechny jeho funkce plně a neomezeně, nikoli odstraňovat jeho části operacemi či amputacemi.
Prohlašoval také, že jeho metoda je vhodná i pro zdravé lidi jako prevence rakoviny a pro posílení imunity a detoxikaci organismu.

Kritika Breussovy diety

Podle lékařů a biologů je Breussova představa o chování a vyhladovění nádorů zcela chybná. Někteří lékaři oznámili, že u jejich pacientů, kteří s kůrou začali, došlo k rychlé a nebezpečné kachexii (silná fyzická slabost, ztráta hmotnosti a svalové hmoty) a zhubli 9 – 16 kg, což už u tak nemocného organismu způsobuje podvýživu, která negativně ovlivňuje kvalitu života pacienta a může vést k hospitalizaci nebo přímo úmrtí. Pacientům je navíc zakázána běžná onkologická léčba, která by mnohým jinak mohla zachránit život (Breuss naopak tvrdil, že miliony lidí by se vyléčilo, kdyby konvenční medicína stála na jeho straně a ne proti němu).

Co si o této metodě myslíte? Vyzkoušeli byste ji pro pročištění organismu nebo dokonce pří léčbě rakoviny? Máte s ní zkušenosti?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte