BudKocka.cz logo

Slavíte svátek svatého Valentýna?

Vztahy Láska Monika 12. února 2015
valentyn

Každý rok se mnoho párů těší na svátek svatého Valentýna, který se slaví 14. února. Slaví ho různými způsoby: zajdou nebo připraví si valentýnské menu, které zahrnuje zajímavý pokrm (často s lechtivým nádechem) a dobrým vínem, předají si dárky nebo dárek na Valentýna, květiny a další zajímavé doplňky. Některé páry se chystají i na valentýnské pobyty u nás nebo do zahraničí. Každý si zajisté vybere něco, co má rád.

Svátek svatého Valentýna se slaví na počest kněze Valentina, který v třetím století našeho letopočtu tajně oddával páry i přes zákaz císaře. Za neuposlechnutí zákazu byl popraven.

Ovšem ne každý slaví tento americký svátek, který vlastně přikazuje: zrovna tento den se mějte rádi, dejte si dárek a užijte si skvělou noc.

U nového partnera si to předem ověřte

Není nic horšího, když svému novému příteli koupíte dárek, objednáte valentýnskou večeři a on vás s tím pošle někam, že nějakého Valentýna neuznává. Nebojte se a zeptejte se předem, jaký má vlastně na něj názor. Možná budete překvapena, ale chlapi ho obecně moc nemají rádi a berou za zbytečnost nebo nutné zlo. Možná právě i ten váš. Když si to vyříkáte předem, aspoň nedojde k nějakým problémům.

Kdo ho vlastně slaví?

Dá se říct, že mnoho párů Valentýna vůbec neslaví. Podle různých odhadů jej slaví tak 20 - 30 % párů a to převážně mladších. Starší často uznávají 1. máj nebo vůbec nic. Každý je individuální a má na něj jiný názor.

Valentýnská anketa

Zeptali jsme se několika žen na to, jestli slaví svátek svatého Valentýna a jaký na něj mají názor. Podívejte se na velmi zajímavé odpovědi.

Pavlína (34 let) - ne

Valentýna neslavíme, máme se totiž rádi celý rok a ne jen v tento den.

Aneta (26 let) - nuceně

Abych se přiznala, tak tento svátek nemám ráda, ale můj přítel ano. Přítel je Američan, tak ho bere jako přirozený. Takže ho přetrpím, dám mu malý dárek, jdeme do restaurace, dostanu kytici růží a říkáme si, jak moc se máme rádi.

Kateřina (18 let) - ano

Tento svátek mám moc ráda, vždy si dáme s přítelem dárek a jdeme do kina nebo do restaurace. Záleží na tom, co si zrovna vybereme.

Helena (42 let) - ne

Myslím si, že to lidi strašně přehánějí. Od ledna jsou všude samé reklamy, přání, pozornosti, srdíčka a každý den článek v novinách. Přitom se jedná o jeden den, kdy se mohou někteří přetrhat. Asi jsem jiná generace, ale já to prostě neuznávám.

Jana (39 let) - ano

Nikdy jsem s bývalým manželem Valentýna neslavila, nebyl tady moc propagovaný. Ale s přítelem ho slavím a to tak, že jdeme na jídlo nebo si uděláme doma večeři při svíčkách a pěkně tento den strávíme. Nijak to nepřeháníme, jen si uděláme hezký večer.

Jitka (28 let) - ne

Valentýna neslavím a vlastně ho bojkotuji. Nesnáším, když se o něm všude píše, všude jsou reklamy a všichni se nám snaží vnutit, že tento svátek je přirozený a měli bychom slavit. Ne, je to americký svátek a hlavně snadný výdělek pro obchodníky. Přítele miluji bez ohledu na to, jestli je nějaký 14. únor nebo není.

Sylva (33 let) - ne

Neslavím ho, protože je to umělý a pitomý svátek. Svého přítele mám ráda celý rok a ne kdy si to někdo zamane.

Vypadá to, že Valentýn u nás k srdci moc lidem nepřirostl. Každý má na něj jiný názor a záleží pouze na vás, zda ho slavit budete nebo ne.

A vy ho slavíte ho?Názory k článku


My ho neslavíme.
Iva, 12. února 2015

Napište, co si o tom myslíte