BudKocka.cz logo

Přechylování ženských jmen a příjmení

Články Rady Monika 26. dubna 2013
zena

Také vás strašně bolí uši a skřípete zuby, když slyšíte nebo vidíte příjmení celebrit, sportovkyň nebo političek s koncovkou -ová? Jako příklad stačí uvést Gwyneth Paltrowová, Marion Jonesová nebo Hillary Clintonová. Zní to hrozně a hlavně tyto ženy se tak nejmenují. Dle pravidel českého pravopisu se ale jedná o korektní tvar. Jak by se ale vám líbilo, kdyby o vás někdo psal jako o Martina Dostál místo Martina Dostálová?

Mnoho lidí se tvrdí, že tvar s -ová je mnohem lepší, protože se někdy nedá přesně pochopit smysl. Např. Michelle Obama zítra přijede - muž?, žena? (všichni ví, že se jedná o manželku Baracka Obamy) nebo Obama navštívila Clinton - kdo koho navštívil? (Pravděpodobně Obama navštívila kolegyni Clinton, je totiž na ni kladen důraz). Zajímavostí je, že nikdo v zahraničí s tím problém nemá, ale jen Češi toto nějak nemohou pochopit a pomáhají si přechylováním.

Přechylování cizích ženských jmen

Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd je přechylování ženských jmen pro češtinu zcela přirozené, aby nedošlo k nedorozumění a vyhnulo se nepřirozeným větám. Avšak přechylování není povinné, není nařízeno zákonem, předpisem nebo vyhláškou.
Navíc u známých, zažitých a tradičních osobností se jméno nepřechyluje a často ani neskloňuje (Marilyn Monroe, Edith Piaf,...).

Cizí příjmení Češek se nepřechylují

Občas se setkáváme s ženami, které mají mužský tvar příjmení (Kateřina Jacques, Karolína Peake nebo Emma Smetana). Toto příjmení se nepřechyluje, protože se jedná o Češky, které mají dané příjmení uvedené v dokladech. Je tedy nepřípustné jmenované dámy oslovovat Jacquesová, Peaková či Smetanová.

Jak získat příjmení bez -ová?

O příjmení bez koncovky -ová může žena požádat na matričním úřadě na základě žádosti (tradice, špatně vyslovitelné jméno, vztah k jménu, jiná národnost,...), při uzavření manželství (jde-li o cizinku, má nebo bude mít trvalý pobyt v zahraničí, manžel je cizinec, má jinou národnost) nebo na základě žádosti rodičů při narození dítěte (dítě je cizinec, bude mít nebo má trvalý pobyt v cizině, jeden z rodičů je cizincem, je jiné národnosti).

V roce 2013 politici z ODS navrhli, aby si ženy samy mohly zvolit, zda budou používat příjmení s -ová nebo nikoliv. Ovšem Senát tuto novelu nechválil, tak jedinou možností, jak žena může mít příjmení bez -ová je nějaká možnost, jež byla výše jmenována.

Jak bylo již zmíněno, přechylování není povinné, proč je tedy nutné kazit cizinkám příjmení? Češkám také ostatní jména nikdo neprzní.

Líbí se vám, když se připojuje koncovka -ová k příjmení vaší oblíbené herečky nebo zpěvačky?



Názory k článku
Naprosto souhlasím s názorem proč prznit příjmení cizinek příponou -ová, když se tak vlastně nejmenují. Poslechněte si sportovní pořady, kde závodí cizinky, např. v biatlonu. Naši světem prošlí komentátoři mluví o Jurlovové, Dorinové-Habertové, Podchufarovové, Hilbebrandové a mnoha jiných ženách, které se jmenují Jurlova, Dorin-Habert, Podchufarova, Hildebrand atd., proč jim tedy neříkají tak jak to mají napsané v dokladech a v oficiálních seznamech. Zajímavé je, čínská, korejská a japonská příjmení naši sporťáci nepřechylují. Mají to nařízené nebo jsou natvrdlí?
Petr, 26. ledna 2016

obzvlášť úchylně se chová ČT - ačkoliv Češky Kateřna Emmons a Nash je nechávají chladnými, cizinkám přechylují a przní příjmení jako o život :-)
johana, 22. srpna 2016

Napište, co si o tom myslíte