BudKocka.cz logo

Svetry jsou nestárnoucí klasikou

Móda Trendy Zima Markéta 7. března 2014
svetry

Slušivým svetříkem nikdy nic nezkazíte a je vhodný prakticky celoročně – nejen samozřejmě na podzim, zimu a jaro, ale i v chladnějších letních dnech a za letních večerů. Svetry mohou mít jednoduchý elegantní střih, být příjemně dlouhé, s límečkem, výstřihem, všech různých vzorů, barev i materiálů. Oblíbené typy jsou tzv. cardigan (se zapínáním na knoflíky či zip), roláky a pulovry. Navíc se dají kombinovat v podstatě se vším. V tomto článku si o nich řekneme něco více.

Kašmírové svetry

Kašmírská vlna (název pochází od stejnojmenného území v Asii) patří k nejjemnějším a nejhebčím textilním vláknům na světě a je zřejmě i nejvzácnější přírodní textilií. Ovčí vlnu tak cenově převyšuje až desetinásobně. Vyrábí se ze srsti kašmírských a tibetských koz.
Nevýhodou je, že oděvy z kašmíru mají sklon ke žmolkování a vyžadují zvláštní péči. Tyto svetry by se měly prát nejlépe ručně ve vodě nepřesahující 20 – 30°C. Vodu je třeba vyždímat velmi jemně a poté svetr rozložit do původního tvaru a nenechávat sušit na přímém slunci ani v sušičce. Nemusí se žehlit.

Mohérové svetry

Mohér se vyrábí z rouna angorských koz. Má hedvábný lesklý vzhled, je odolný, nedráždí kůži a není alergenní. Je silnější a teplejší než ovčí vlna. Oblečení z něj nežmolkovatí, nemačká se a nevytahuje, naopak je pružné. Dá se běžně prát a sušit, snese i kroucení a mačkání.

dámské svetry

Svetry z angorské vlny

Angorská vlna se získává ze srsti stejnojmenného plemene králíků. Je to nejjemnější vlna, hladká, velmi lehká a zároveň hřejivá. Při správné péči vydrží i mnoho let. Nevýhodou je, že pouští chlupy a elektrostaticky se nabíjí, proto je třeba při praní použít aviváž.

Svetry z ovčí vlny

Zvláště oblíbeným materiálem je vlna z rouna ovcí plemene merino. Ta je jemná, prodyšná, neškrábe, poskytuje ochranu proti vodě a UV záření, je antibakteriální a antialergenní. Zvláštností je její samočisticí efekt, takže lze je prát, až když je to opravdu nutné, jinak stačí i vyvětrat. Na rozdíl od angorské vlny nepoužívejte aviváž. Doporučuje se prát naruby.

Jak všeobecně pečovat o svetry z vlny?

Mezi základní rady patří prát s přípravky speciálně určenými na vlnu a v pračce, která má program na praní vlny nebo ruční praní. Nesušte je v sušičce ani nevěšte na šňůru. Nedoporučuje se rovněž ždímat, stačí vymačkat ve froté ručníku a rozložit. Některé typy vlny se ani nežehlí.
Hlavní však je řídit se návodem a značkami výrobce. U obzvlášť drahých kousků se obraťte na čistírnu, ať si doma nezničíte luxusní svetry.
Pro méně náročné jsou zde dámské svetry, které se již běžně vyrábějí z bavlny a syntetických vláken.

Svetry můžete nosit kdykoli a k čemukoli

Dají se kombinovat s čímkoli – košilemi, tričky, halenkami, sukněmi i kalhotami (dlouhé svetry se zvláště hodí k legínám nebo slim džínám). Lze je ozdobit třeba i páskem.
Stejně jako jiné druhy oděvů, i ony jsou na každou sezónu nabízeny v nových kolekcích všech módních značek, stačí si tak vybrat podle nejnovějších trendů, ačkoli ani tradičním norským vzorem nikdy nic nezkazíte.

Jaký typ svetru nejraději nosíte? Máte ve svém šatníku i dražší kousky z přírodní vlny nebo ručně pletené?

Foto: hm.com



Názory k článku
Dobrý den,

ráda bych se zeptala zdali se jedná o mohérový či angorský svetr: http://www.massimodutti.com/cz/en/women/sweaters-%26-cardigans/view-all/v-neck-mohair-sweater-c911188p4525891.html?colorId=902

jsem zmatena z popisu výrobce a nevím jaké je označení pro mohér a pro angoru z králíka.

Díky za odpověď
Anička, 16. srpna 2014

Napište, co si o tom myslíte