BudKocka.cz logo

Typy pleti a jak se o ně starat

Krása Pleť Rady Kosmetika Šárka 22. září 2012
pleť

Už vás nebaví stát dennodenně před zrcadlem a přemýšlet nad tím, jak zamaskovat akné na vaší tváři? Zajímá vás jak to udělat, aby se na pleti neobjevovaly neustále nové pupínky nebo popraskané žilky? Nebo například jak se zbavit napnuté kůže, která vás svědí? Všech těchto problému se můžete zbavit, pokud budete trpělivá a ochotná věnovat péči o vaši pleť čas. Předtím než se ale začnete zabývat tím, jak se o ni starat, musíte si ujasnit, jaký typ pleti vůbec máte.

Pleť se dělí všeobecně do tří základních kategorií – na suchou, smíšenou a mastnou. To jaký typ pleti máte, ovlivňuje především množství tuku, který kůže v části obličeje produkuje. Pokud se ho tvoří málo, máte neustále pocit jakéhosi napětí v kůži a také časté tendence si obličej škrábat, protože vás svědí. To je klasická charakteristika pro suchou pleť. Pro smíšenou pleť jsou zase typické mastná místa v tzv. T-zóně, tzn. v oblasti brady, nosu a čela. Nejproblematičtějším typem, je pleť mastná, která se vyznačuje až nadměrnou produkcí tuku, tím pádem ucpáváním pórů a následným vznikem nepříjemného akné.

Na první pohled se dají typy pleti rozlišit. Každý typ má své nevýhody, kterých je ale možné se zbavit. Stačí jen používat správné kosmetické přípravky, které vám pokožku nepodráždí a pomohou vám od vašeho problému. Tady mátě několik rad a tipů, jak se o každý z vyjmenovaných typů dobře starat.

Suchá pleť

Problém suché pleti je nedostatek tvorby ochranného mazu, který zadržuje potřebnou vlhkost pleti. Kůže je tedy na povrchu mnohem drsnější než by měla být, loupe se, svědí a pne. Spousta lidí, která trpí suchou pokožkou, řeší tento problém tak, že ji čas od času namaže olejíčkem. Není to ale nejlepší řešení. Samozřejmě, že vám to trochu pomůže, ale ne dlouhodobě. Hlavní věc, co byste měla dodržovat, je pitný režim (opravdu alespoň 2 litry denně) a používat krémy které obsahují vodu (nejlépe několikrát za den). V první řadě se musíte hydratovat, aby se pleť zlepšila.

To čemu byste se měla určitě vyhnout, je nadměrné sluneční záření. Každý by měl správně přes léto používat nějaký opalovací krém, ale vy byste na to neměla v žádném případě zapomenout. Na dovolené byste svůj obličej měla chránit dvojnásobně. Dále by bylo lepší, kdybyste se vyvarovala nebo alespoň omezila přípravky, které obsahují alkohol nebo jsou nějakým způsobem parfemované. Nahraďte je vhodnějšími přípravky, které obsahují kolagen. Ten totiž zabraňuje ztrátě vlhkosti.

Smíšená pleť

Tato pleť není ani suchá ani mastná. Dá se říct, že je to v podstatě normální pokožka, kterou má asi většina populace. V oblasti T-zóny se tvoří maz, který pokožka produkuje z toho důvodu, aby se ochránila před slunečním zářením a jinými nepříznivými jevy. Ženy to ale spíše vnímají jako oblasti, které nevypadají příliš dobře (kvůli vzhledu zaměňují ženy velmi často smíšenou pleť za mastnou). Lesknou se a tvoří se na nich pupínky. Tváře jsou nadrbou stranu suché, plnou a svědí. Co tedy s tím?

Nemusíte si pořizovat odlišná odličovadla na suchou a mastnou pleť. Stačí, když budete používat takové přípravky, které dokážou absorbovat přebytečný maz a přitom nevysušují suché oblasti v obličeji. Nepoužívejte tedy moc často tonizační přípravky s obsahem alkoholu. Lepší volbou jsou ty hydratující, které navíc podporují vláčnost vaší kůže. Stejně jako u suché pleti, byste měly přes den používat ochranné krémy proti UV záření.

Mastná pleť

Je to přesný opak suché. Produkuje přespříliš mazu, který zanechává otevřené póry, do kterých se pak nečistoty dostávají velmi snadno. Vyznačuje se taky až nadměrným leskem.

Jak již bylo zmíněno v předchozím typu pleti, je tento typ velmi často zaměňován se smíšeným. Pokud chcete zjistit, který z těchto typů máte, existuje velmi jednoduchý test. Stačí si důkladně očistit obličej a chvíli počkat. Když uběhne cca. 30 minut, přiložte na pleť ubrousek, a pokud se na něj po pár minutách mastné flíčky, budete s jistotou vědět, že máte pleť mastnou.

Velkým problémem této pleti je akné. Vždy tomu tak bylo a nebude snadné se ho s tímto typem pleti zbavit. Nejlepší je svěřit se do rukou kosmetičky nebo odborníka, který vám předepíše speciální krémy a mastičky, které vzhled pleti při pravidelném používání výrazně zlepší. Hlavně se nesnažte přebytečného mazu zbavit nějakým drastickým způsobem. Minimálně používejte peeling, který vám kůži a akné spíše ještě zhorší. Stejně byste se měli vyhnout přebytečnému používání kosmetiky s alkoholem, mastným krémům, které se používají především v zimě a make-upům s leskem. K odličování se hodí přípravky s kyselinou salicylovou, které postupně ale jemně odlupuje kůži. Tento typ je hodně citlivý a pečovat by se o něj mělo vždy opatrně.

Tak už víte jaký typ pleti máte?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte