BudKocka.cz logo

Pro krásný úsměv je nutné mít zdravé zuby

Krása Zuby Markéta 3. dubna 2019
krásný úsměv

Stydět se za svůj úsměv je to nejhorší, co můžete dělat. Ale pro krásný úsměv je nutné mít zdravé zuby. Jak se starat o své zuby a ústní dutinu, aby vám tento problém nehrozil? Poradíme vám v tomto článku.

Nebojte se zubaře

Pokud na zubařském křesle trpíte strachem, zkuste si třeba před příští návštěvou dát do sluchátek relaxační hudbu. Mnozí lidé zadržují dech, když jsou nervózní, ale tím jen prohlubují pocit úzkosti - naučte se pravidelnému dýchání. Především však se svým zubařem komunikujte. Chápe vaše obavy a chce vám pomoci.

Dentální nit nebo kartáček?

Dentální nitě jsou při čištění zubů účinnější, protože lépe odstraňují zbytky jídla, které uvízly mezi zuby. Poté použijte zubní kartáček - ujistěte se, že jej držíte v úhlu 45 stupňů a čistěte zuby jemnými pohyby tam a zpět.

Vyhýbejte se párátkům

Někdo se chce v rychlosti zbavit zbytků mezi zuby tím, že používá párátko, ale tím vyvíjí příliš silný tlak na dásně, čímž se mohou poškodit, nebo se dokonce může párátko pod dásní ulomit. Dentální nit je účinnější a navíc pomáhá proti tvorbě plaku. Pokud vám jídlo často uvízne na stejném místě, může jít o větší problém, který vyžaduje návštěvu zubaře.

Pravidelně měňte kartáček

Štětiny kartáčku se během používání třepí, zplošťují a opotřebovávají. Pro krásný úsměv jej vyměňujte každé 3-4 měsíce, u elektrických kartáčků se řiďte doporučením výrobce. Pokud jste nemocná, zabraňte přenosu bakterií tím, že si po uzdravení pořídíte nový kartáček.

Vyzkoušejte unikátní přípravek na bělení zubů DayNight.

Nezapomínejte na vitamíny a minerály

Kasein a syrovátková bílkovina v sýru pomáhá udržet vaši zubní sklovinu ve špičkové formě a je prevencí demineralizace. Obsahuje také pro zuby zásadní minerál - vápník. Zahrňte do svého jídelníčku rovněž vitamín D, který podporuje jeho vstřebávání. Dobrými zdroji déčka jsou tučné mořské ryby (i konzervované), některé houby, vaječné žloutky, potraviny o něj obohacené a slunce.

Na skvrny použijte jedlou sodu

Pokud holdujete kávě, červenému vínu, zelenému čaji a dalším nápojům nebo potravinám, které barví zuby, zkuste si 2x za měsíc umýt zuby místo pasty jedlou sodou. Existují i pasty, které ji obsahují.

TeethTox je nová sada na bělení zubů.

Potraviny, které bělí zuby

Zdá se, že jahody mohou mít přirozené bělicí vlastnosti. Zkuste také jíst jablka, hrušky, mrkev a celer, které podporují produkci slin a pomáhají tak udržovat zuby beze skvrn. Také vyzkoušejte kokosový olej, který má bělicí účinky.

Vyzkoušejte unikátní přípravek na bělení zubů Brilliant coco.

Pozor na reflux jícnu

Pokud často trpíte pálením žáhy, vyhýbejte se jídlům a nápojům, které patří mezi její spouštěče jako čokoláda, kofein, česnek, cibule, mléko a mléčné výrobky, rajčata, citrusy, máta, kořeněné, mastné nebo smažené pokrmy.

Věnujte péči i jazyku

Čistěte jazyk kartáčkem nebo speciální škrabkou. Jazyk je hostitelem bakterií, které způsobují zápach z úst. Nezapomínejte na něj při každém čištění zubů.

Léky mohu způsobovat sucho v ústech

Ústa pro své zdraví potřebují sliny, ale mnoho druhů léků, např. antidepresiva, antihistaminika nebo medikamenty na vysoký krevní tlak jejich produkci snižují. Zvyšte přísun tekutin, žvýkejte po jídle žvýkačky bez cukru nebo požádejte zubaře, aby vám doporučil přípravek, který tvoří tzv. umělé sliny.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte