Jak skoncovat s přejídáním? Jak to řešit?
Hubnutí Rady Aneta 22. května 2025
Přejídání je problém, jenž se dotýká mnoha lidí a může mít vážné důsledky pro zdraví. To jak pro fyzické, tak i psychické zdraví. Často toho sníme více, než je potřeba, ať už z důvodu stresu, nudy, nebo kvůli chutím.
Pokud se snažíte skoncovat s tímto nepříjemným zlozvykem, podívejte se na strategie, které vám v tom mohou pomoci.
☑️ Co přesně předchází přejídání?
Prvním krokem k překonání přejídání je identifikování spouštěčů, které k přejídání vedou. Když zjistíte, co za tím stojí, můžete s tím pak snadněji bojovat. Může to být:
Emocionální stres - jste ve stresu a jídlo vás v těžkých chvílích uklidňuje a utěšuje,
Nuda - když nemáme, co dělat, nudíme se, často saháme po jídle, které nás zabaví,
Sociální kontakty - na různých společenských akcích sníme mnohem více jídla, než potřebujeme, obzvláště když je zadarmo nebo v ceně,
Zvyk - někdy jíme ze zvyku, je čas na jídlo, tak něco sníme, i když vůbec nemáme hlad.
Zamyslete se nad sebou a upřímně se na to podívejte, co vás k jídlu přivádí, co předchází danému přejídání.
☑️ Zdravé stravovací návyky
Zdravé stravovací návyky vám pomohou před nezdravým přejídáním. Když se soustředíte na dodržování zásad zdravého stravování, nebudete mít tendence mlsat večer, přejídat se po hladovění nebo obecně se přejídat.
Pravidelné jídlo - Snažte se jíst v pravidelných intervalech, protože nepravidelnost ve stravě může vést k přejídání. Budete mít hlad a následně budete chtít doplnit energii. Tři hlavní jídla a dvě svačiny denně dodají tělu dostatek energie.
Vyvážená strava - Zahrňte do jídelníčku dostatek bílkovin (proteinů), sacharidů, vlákniny a tuků. Správná skladba živin zasytí na delší dobu a pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
Nezdravé potraviny - Co nejvíce omezte nezdravé potraviny, jako jsou sladkosti (čokolády, sušenky, oplatky), slané pochutiny (chipsy, krekry, tyčinky) a hotovky (fastfood, instantní jídla). Pořádně nezasytí a brzy po nich přichází opět hlad.
Jak se zbavit chutí na sladké? Co pro to udělat?
Pomalé jedení - Věnujte čas jídlu, jezte pomalu a užívejte si chuť jídla. To že jste se dostatečně najedli, dává mozek vědět až trošku se zpožděním.
☑️ Pitný režim
Někdy lidé zaměňují pocit hladu s pocitem žízně. Pokud zrovna vy pijete málo, snažte se každý den vypít zhruba 2 litry neslazených tekutin. Zde je několik tipů:
Pijte vodu před jídlem - Sklenice vody před jídlem trošku pomůže snížit chuť k jídlu a zabránit přejídání.
Vypijte sklenici vody ráno - Po probuzení vypijte sklenici vody. Určitě máte po noci žízeň, tak se tomu nebraňte.
Káva a voda - Pijete kávu? Za každý šálek kávy byste měli vypít i sklenici vody. Káva odvodňuje a nepočítá se do pitného režimu.
Co nepít? - Naopak nepijte sladké nápoje, nápoje s umělými sladidly, alkohol...
Proč je důležitý pitný režim a jak ho dodržovat?
☑️ Velikost porcí
Příliš velké porce jsou špatné, stejně jako příliš malé porce. Snažte se najít takový střed, kdy budete mít přiměřené porce.
Můžete použít menší talíře, sledujte, kolik jsou doporučené porce, nepřidávejte si... Po snědení jídla byste měli být tak akorát nasyceni, rozhodně byste se neměli cítit přejedení nebo naopak hladoví.
☑️ Zvládejte emoce
Pokud se často přejídáte z emocionálních důvodů, najděte způsob, jak se vyrovnat se svými emocemi. Podívejte se na následující techniky:
Fyzická aktivita - Cvičení je výborný způsob, jak můžete uvolnit napětí a zlepšit náladu. Najděte si fyzickou aktivitu, která vás baví. Můžete to být běh, chůze, míčové hry nebo cvičení ve fitku.
Meditace - Začněte meditovat. Meditace může snížit stres a úzkost, což pak mnohdy vede k menší tendenci k přejídání.
Alternativní aktivity - Když pocítíte chuť na jídlo, začněte se věnovat jiné činnosti. Začněte uklízet, běžte ven (ne nakupovat), jděte na zahradu něco dělat nebo si najděte jiný koníček.
☑️ Odborná pomoc
Pokud se vám nedaří skoncovat s přejídáním sami, nebo pokud máte pocit, že máte vážnější problém, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Specialista vám může pomoct s jídlem nebo s odhalením daného problému.
☑️ Buďte trpěliví
Změna stravovacích návyků je proces, který vyžaduje nějaký ten čas a trpělivost. Nezapomínejte, že každý krok k lepšímu stravování se počítá a je správný. Zde je několik tipů, jak si nadále udržet motivaci:
Stanovte si realistické cíle - Místo toho, abyste se snažili hned změnit všechny své návyky, stanovte si raději menší, dosažitelnější cíle.
Pochvalte se - Asi to za vás nikdo neudělá, tak se pochvalte alespoň sami. Možná se můžete i odměnit něčím hezkým.
Učení se z chyb - Pokud se stane nějaká chyba a vy něco nedodržíte, tak si z toho ni nedělejte a poučte se pro příště. Prostě žádný stres, stane se.
Skoncování s přejídáním je zajímavý úkol, který můžete snadno vyřešit. Důležité je však přijít na příčinu, ať víte, z čeho vlastně vzniká. Často za něj může stres, nuda nebo nesprávné stravovací návyky. S trpělivostí a správnou motivací určitě to vyřešíte.