BudKocka.cz logo

Jak vypadá dieta kliniky Mayo?

Hubnutí Dieta Markéta 16. listopadu 2020
 dieta kliniky Mayo

Klinika Mayo je neziskovou organizací a mezinárodně uznávaným prestižním lékařským výzkumným a vzdělávacím centrem s univerzitní nemocnicí se sídlem v Rochesteru v americkém státě Minnesota a několika nemocnicemi a klinikami v dalších státech USA.

Klinika byla založena roku 1889 lékařem Williamem Worrallem Mayem a jeho syny Williamem Jamesem a Charlesem Horacem. Současným ředitelem je John H. Noseworthy.

Dieta kliniky Mayo byla vyvinuta jejími předními odborníky. Víte, v čem spočívá?

Účel diety kliniky Mayo

Tato dieta je určena nejen ke snížení nadváhy, ale i jak zvolit jídlo, které si můžete zdravě vychutnávat celý život. Změny životního stylu, vyvážený jídelníček a cvičení zároveň snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo spánkové apnoe. Dieta kliniky Mayo pro vás bude ideální, pokud:

Dvě fáze diety kliniky Mayo

První fáze je zaměřena na ztrátu přebytečných kil. Nastartuje zdravé hubnutí s možností shodit až 2,5-4,5 kg za 2 týdny. Je však třeba alespoň 30 minut denně cvičit nebo být jinak fyzicky aktivní.

Druhá fáze již znamená nový celoživotní přístup ke stravě a zdraví. Konzumací doporučených potravin, určitých velikostí porcí, plánováním jídelníčku a pravidelným cvičením můžete pokračovat v hubnutí o 0,5-1 kg týdně, dokud nedosáhnete svého cíle.

mrkev

Pyramida zdravého hubnutí kliniky Mayo

Tato pyramida potravin je ústředním bodem diety. Její základnu tvoří ovoce a zelenina (neomezené množství, minimálně 3x-4x denně), dále sacharidy (hlavně z celozrnných výrobků, 4-8 porcí denně), bílkoviny (hlavně z luštěnin a ryb) a mléčné výrobky (nízkotučné, 3-7 porcí denně), tuky (zdravé, které neškodí srdci, 3-5) a nakonec sladkosti (do 75 kalorií denně).

Příklad jídelníčku podle pyramidy (přibližně 1200 kalorií celkem)
Snídaně: menší banán, ovesné otruby, šálek mléka bez tuku, bylinkový čaj
Oběd: sendvič z krůtího masa s plátkem krůtích prsou, lžící nízkokalorické majonézy, nakrájeným rajčetem, hlávkovým salátem a 2 krajíci celozrnného chleba, baby karotka a plátky kapie, menší jablko, voda
Večeře: grilovaná hovězí panenka s dušenými zelenými fazolkami a 3 malými brambory se lžičkou margarínu bez trans tuků, salát z hlávkového salátu, cherry rajčátek a 2 lžícemi salátového dresinku bez tuku, citronová šťáva, perlivá voda s citronem
Svačina (kdykoli): menší hruška

Rotana patří mezi oblíbené cvičební náčiní, které se doma nikdy neztratí.

Výhody diety kliniky Mayo

Jídelníček podle této diety nejen pomáhá zhubnout, ale i zlepšit celkové zdraví snížením rizikových faktorů spojených s nadváhou, obezitou a nezdravým jídlem. Klade důraz na vyváženou stravu obsahující hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů, ryb a zdravých tuků.

ovoce

Rizika diety

Před novým způsobem stravování se poraďte s lékařem, zejména pokud máte cukrovku nebo jiné zdravotní problémy či obavy (ovoce může dočasně zvýšit hladinu cukru nebo určitých tuků v krvi), ale jinak je tato dieta všeobecně bezpečná pro většinu dospělých. Pokud jste dříve nebyla zvyklá jíst hodně zeleniny a ovoce, můžete chvíli pociťovat problémy s trávením, kdy se tělo přizpůsobuje novému stylu stravování.

Máte s touto dietou zkušenosti? Napište je do diskuze.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte