BudKocka.cz logo

Bojové sporty – udrží vás fit a zároveň naučí sebeobraně

Cvičení Volný čas Markéta 22. října 2020
sport box

Nerady to slyšíme, ale svět může být pro nás ženy velmi nebezpečné místo. Bohužel jsou ženy každodenně oběťmi trestných činů jako napadení, znásilnění nebo domácí násilí. Proto nikdy není na škodu, když se naučíte nějakému bojovému sportu.

Ne se strachem, ale s pozitivním přístupem – kromě toho, že se vám zvýší sebevědomí a budete se cítit klidněji na neznámých místech nebo pozdní cestě domů, rozvinete své fyzické i duševní schopnosti, spálíte kalorie a seznámíte se s novými lidmi. Nabídka bojových umění je velmi pestrá – co zaujme zrovna vás?

✅ Taekwondo

Vzniklo v Koreji a patří k nejoblíbenějším bojovým uměním na světě, je i olympijským sportem. Název lze přeložit jako „způsob kopání a úderů“. Pro ženy je zvláště vhodné, protože klade důraz na techniky nohou (kopání, bloky). Muži mají na rozdíl od žen většinou silnější horní část těla a kvůli tomu jsme vůči útokům zranitelnější. Taekwondo však vybavuje i něžné pohlaví arzenálem zničujících výkopů, které mohou pomoci v boji proti mužskému útočníkovi.

✅ Krav maga

Jedná se o izraelské národní bojové umění a je oficiálním systémem sebeobrany všech tamějších ozbrojených složek. V překladu název znamená „kontaktní boj“ nebo „boj zblízka“. Techniky Krav maga jsou moderní, jednoduché, praktické a logické, takže umožňují se jim dobře naučit i v krátkém čase (s dobrým instruktorem dokonce za 3 – 6 měsíců) a jsou považovány za ideální pro muže i ženy a všechny věkové kategorie.

Ženy se naučí, jak mířit na nejcitlivější místa – oči, krk, třísla a varlata i jak odzbrojit ozbrojeného útočníka a použít jeho zbraně proti němu. Tréninky také učí, jak jednat pod nátlakem a osvojit si umění sebeobrany tak, že se stane vaší druhou přirozeností a nevyžaduje přemýšlení.

✅ Aikido

Toto japonské bojové umění se od většiny ostatních liší a je snadno poznatelné. Učí totiž, jak přesměrovat útočníkovu sílu a použít ji proti němu. Principem je, že když na vás někdo zaútočí, nechává některé části těla zranitelné a bez obrany. Aikido tak nevyžaduje, aby žena byla silnější než mužský agresor. Je založeno hlavně na technikách pák (např. kroucení nebo tlak na zápěstí, které vyvedou útočníka z rovnováhy) a hodů, které ženám mohou pomoci utéct z nebezpečné situace.

✅ Jiu jitsu

Existují dva druhy tohoto „jemného umění“ - tradiční japonské a brazilské. Patří mezi nejuniverzálnější bojové sporty a řeší téměř všechny situace v boji beze zbraně. Adepty učí nejen reagovat na různé druhy útoků, ale vytvářet rovněž vlastní postupy při sebeobraně, je soustředěno hlavně na rychlost a pohyblivost svalů a kloubů. S uměním jiu jitsu může i žena, která váží 45 kg, přemoci 110kilového muže.

Brazilské jiu jitsu také uplatňuje zásadu, že i menší slabší člověk se může ubránit silnějšímu útočníkovi, především technikami páčení a škrcení. Je zaměřeno hlavně na boj na zemi.

✅ Džit kun do (Jeet kune do)

Tento kreativní a originální bojový sport založil jeden z nejznámějších mistrů bojových umění – Bruce Lee. Jeho cílem bylo zkombinovat ty nejlepší a nejúčinnější techniky do jednoho systému. Tak v sobě obsahuje mj. prvky boxu, šermu, řeckořímského zápasu, juda, jiu jitsu, kung fu a dalších. Zároveň Jeet kune do klade hlavní důraz na rozum, psychologii, strategii a taktiku. Ženy tak učí cvičení, jak se vyhnout rizikové situaci tak rychle jak je to možné, než nebezpečí stihne eskalovat.

A jak se bojové sporty projeví na vašem zdraví?

👍 Zlepšení kardiovaskulárního systému

Je to jedna z největších výhod spojená s praktikováním bojových sportů. Onemocnění srdce jsou dnes velmi častá a špatný kardiovaskulární systém může mít za následek dušnost, únavu, slabost a ve vážnějších případech infarkt. Podle výzkumů jediný způsob, jak si udržet srdce a krevní oběh zdravé a funkční, je věnovat se pohybu.

👍 Ztráta přebytečných kilogramů

Váhový úbytek je další velkou výhodou bojového umění. 1 kg tuku obsahuje 7000 kalorií. Abyste za týden zhubla kilo, musíte denně spálit 1000 kalorií, a tolik jich spálíte třeba zrovna hodinou bojového umění s mírnou intenzitou. Budete se tak cítit sebevědoměji i co se týče vzhledu.

👍 Zpevnění svalstva

Díky bojovým sportům můžete výrazně zvětšit svou svalovou hmotu a čím více svalů máte, tím bude vaše tělo pevnější a vy hbitější a mrštnější.

👍 Dokonalejší reflexy

Abyste byla v bojovém umění dobrá, musíte se naučit rychle reagovat. Studie ukazují, že tréninkem se vaše reflexy zlepší nejen při sportu samotném, ale i v dalších každodenních činnostech, jako třeba řízení auta nebo dokonce vaření – a to se hodí, ne?

👍 Lepší nálada

Pravidelné cvičení vyplavuje do těla endorfiny, které zlepšují náladu a odbourávají stres. Takže při bojových sportech se nejen zbavíte frustrací a starostí, ale celkově se budete cítit šťastněji.

Za tyto všechny benefity se rozhodně hodí některý z nich zkusit! Praktikujete nějaký?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte