BudKocka.cz logo

Baťa - česká tradiční značka obuvi

Boty Značky Markéta 8. listopadu 2019
obuv

Značka Baťa zřejmě patří k nejznámějším českým firmám vůbec. Její historie sahá až do konce 19. století. V roce 1905 vznikly první prodejní agentury i v zahraničí – Německu, na Balkáně a Středním východě. Dnes je Baťa pojmem po celém světě a má své obchody a provozovny na všech kontinentech.

I když někteří Češi mají k zakladateli společnosti a jeho synovi Tomáši Janovi, který ji řídil desítky let (zemřel před několika lety), kontroverzní vztah, nelze jim upřít, že patřili k nejlepším a nejpokrokovějším podnikatelům v naší zemi.

Historie firmy Baťa

Obuvnictví založili roku 1894 ve Zlíně tři sourozenci, pocházející z tradiční ševcovské rodiny – Tomáš, Antonín a Anna. Tomáš sbíral zkušenosti i v zahraničí (v Americe a Vídni), kde získal nové poznatky o tehdy rychle se rozvíjejícím managementu a tovární výrobě, které zavedl jako první u nás. Ze Zlína se díky jeho firmě stalo významné průmyslové město, lákající k životu zde celé rodiny, dělníky i učně.

weinbrenner

Baťovská značka Weinbrenner se vyrábí v Dolní Němčí

Od počátku se zabývali výrobou prošívané a lehké plátěné obuvi, tzv. tradičních „baťovek“. Po 1. světové válce zažívali nevídaný rozkvět, a to i v zahraničí.

Tomáš Baťa zemřel při letecké havárii roku 1932, ale v jeho díle pokračovali syn a bratr. Ti za 2. světové války emigrovali do zahraničí a založili v Kanadě pobočku Batawa, která svou výrobou pomáhala Spojencům. Za komunismu se stala česká firma národním podnikem a Baťova rodina byla na seznamu nežádoucích osob. Rehabilitováni byli až po roce 1989.

boty

Současná společnost

Značka Baťa se dodnes drží svého slavného hesla „Náš zákazník, náš pán“ a vyrábí kvalitní obuv pro miliony zákazníků. Přibližně v 5000 obchodech ve více než 50 zemích světa zaměstnává na 40 tisíc pracovníků a ročně vyrobí kolem 150 milionů párů bot.
Věnuje se také charitě, inovaci a výzkumu.

Nabídka firmy Baťa je bohatá

Společnost Baťa prodává dámskou, pánskou a dětskou obuv v různých druzích a v současnosti má v nabídce kromě svých i další značky jako například Adidas, Converse, Lacoste, Marie Claire, Nike, Puma, Reebok a řadu dalších.

Zejména ženy ocení široký výběr v podstatě všech typů bot – polobotky, kotníčkové, kozačky, balerínky, lodičky, holinky, sportovní, tenisky nebo i speciální kousky na večírky, svatby, volný čas a další příležitosti.

Ačkoli obuv je hlavním artiklem, v obchodech můžete vybírat i z mnoha stejně kvalitních doplňků od kabelek, batohů a zavazadel přes rukavice, šály, punčochy a čepice až po peněženky, deštníky nebo galanterii.

obuv

Na blížící se zimu vás potěší třeba elegantní kotníčkové boty s nízkým, vysokým nebo klínovým podpatkem, vždy trendy kozačky, v poslední době velmi oblíbené módní tenisky značek Converse, North Star či Lacoste nebo romantické balerínky různých barev, vzorů a zdobení.

Výhody nákupu u Bati

Baťa je i přes svou dlouholetou tradici pořád moderní firma, která jde s dobou a módními trendy a zároveň stále dbá na kvalitu. Pobočky má po celé republice, ale pohodlně si vybere i ten, kdo již raději nakupuje na internetu – internetové stránky www.bata.cz nabízejí e-shop, aktuální katalogy i pravidelné zasílání novinek na e-mail, registraci do výhodného Baťa klubu nebo službu Baťa Home s rychlejší dobou dodání a okamžitými informacemi o stavu objednávky.
Pokud nejste na boty odborník, můžete si zde přečíst články s radami nebo přímo navštívit online poradnu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s touto firmou? Nakupujete u ní boty?

Foto: bata.czNázory k článku


Napište, co si o tom myslíte