BudKocka.cz logo

Jak se naučit říkat ne? Je to jednoduché!

Životní styl Rady Markéta 14. května 2014
jak říkat ne

Pro mnoho z nás je těžké někomu něco odmítnout. Nejčastější důvody jsou, že jsme prostě hodné od přírody, nechceme působit nezdvořile, ale naopak vstřícně, bojíme se konfliktu nebo toho, že když odmítneme, zavřeme si dveře pro příště. Problém je ale v tom, že naše okolí, i když jsou to blízcí, s námi pak může manipulovat a naší dobroty zneužívat. Navíc i vám škodí, když nikomu nic neodmítnete, nemáte pak dostatek času na sebe, ve skrytu duše už cítíte vztek nebo stres, ale nevíte, jak se dostat z tohoto kruhu ven. Poradíme vám, není to tak těžké, jak se zdá! Existuje spousta jednoduchých způsobů, jak říct ne.

„Teď se nemůžu k ničemu zavázat, mám toho hodně.”

Jste hodně zaneprázdněná? Myslete konečně na sebe, nemůžete kromě svých urgentních věcí řešit ještě záležitosti ostatních. Dáváte tak druhému možnost požádat vás někdy jindy. Pokud chcete, řekněte mu, na čem konkrétně pracujete, takže to snáze pochopí.

„Teď není vhodná doba, zrovna něco dělám. Šlo by to později?”

Často se stává, že vás někdo o něco požádá, když jste zrovna uprostřed nějaké činnosti. Toto vyjádření je skvělý způsob, jak (dočasně) odložit žádosti ostatních. Za prvé, dotyčný snad pochopí, že teď to opravdu nejde, za druhé dáte najevo, že se můžete domluvit hned jak to bude možné, takže se nebude cítit odstrčený.

„Moc ráda, ale...”

Jemný způsob odmítnutí, který naznačuje, že proti žádosti druhého nic nemáte a není na ní nic špatného. Můžete tak říci, že jejich nápad nebo žádost o spolupráci je zajímavá, ale momentálně s vámi nelze počítat, protože máte jiné závazky nebo potřeby.

„Nech mi čas na rozmyšlenou, dám ti vědět.”

Toto je spíše způsob, jak říct možná než definitivně ne. Použijte jej v případě, že vám žádost o pomoc/spolupráci apod. nevadí, ale nechcete se k něčemu zavázat hned. Někdy je potřeba popřemýšlet, než se pro něco rozhodnete. Pokud druhý myslí svou žádost upřímně, rád vám tu možnost dá. Navrhněte realistické datum, kdy se ozvete s konečnou odpovědí. Pokud už teď víte, že mu nemůžete vyhovět, použijte přímější způsob.

„Pro tuto záležitost nejsem nejvhodnější osoba. Proč to nezkusíš u XY?”

Pokud jste požádána o pomoc v oblasti, o které víte, že mnoho udělat nemůžete, dejte druhému najevo, že se ptá nesprávného člověka. Jestli je to možné, poraďte mu, na koho se může obrátit, na někoho, o kom víte, že bude kompetentnější.

„Ne, nemůžu, ne, nechci!”

Nejjednodušší a nejpřímější způsob, jak říct ne. Nemyslete na překážky, zmíněné v úvodu článku, které si stejně z větší části jen sama vytváříte v hlavě a prostě odmítněte rovnou. Budete překvapená, že to není ani z poloviny tak hrozné, jak si představujete.

Umět říct ne vám prospěje. Když se konečně naučíte odmítat, budete se cítit mnohem lépe. Dokonce se zřejmě stane přesný opak toho, co si teď asi myslíte.

Lidé vás budou respektovat

Pokud všechno odkýváte, jen abyste byla oblíbená, začnou vás ostatní považovat za měkkotu. Když dokážete odmítnout, ukazujete, že máte své hranice a že respektujete sama sebe – a jen tak vás bude uznávat i okolí.

Budete působit spolehlivěji

Když řeknete ano pouze tehdy, když máte opravdu čas a chuť a odvedete dobrou práci, získáte pověst spolehlivého člověka. Jestli řeknete ano na všechno, může se to pak projevit na kvalitě vaší pomoci.

Soustřeďte se na to, v čem jste dobrá

Vybírejte si. Získáte tak možnost vylepšit své přirozené nadání. Například – dobře píšete, ale neumíte malovat? Můžete třeba psát hesla na plakáty, ale odmítněte dělat i grafiku. Spokojení budou všichni – ostatní za vaši pomoc a vy, že jste si toho nenabrala moc a to, co vám nejde.

Budete méně stresovaná

Často jsme v pokušení říkat ostatním ano, abychom je potěšily, ale v dlouhodobém horizontu tím ubližujete sobě i jim. Stresujete se tím, že sama sebe přetěžujete i tím, že byste někoho mohla zklamat. Jakmile se naučíte odmítat, budete mít víc času na sebe, svou práci a věci, které jsou pro vás nejdůležitější a budete mnohem spokojenější, jakmile se svých pout zbavíte.

Umíte říkat ne nebo vždy podlehnete a řeknete ano?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte