BudKocka.cz logo

Potratová pilulka RU-486 k dostání i u nás

Zdraví Rady Novinky Lucie 27. června 2013
pilulky

Nyní je možné neplánované těhotenství ukončit interrupcí nebo miniinterrupcí, ale od podzimu to půjde i pomocí potratové pilulky. Tato potratová pilulka RU-486 od firmy Exelgyn je již několik let schválená v několika státech Evropské unie a v dalších státech světa a nyní ji schválil i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pilulka se objeví na českém trhu již na podzim.

Na rozdíl od klasické interrupce nebo miniinterrupce je potrat pro ženu i embryo šetrnější. Nejedná se o chirurgický zákrok, ale jedná se o neinvazivní zákrok. Avšak nesmí se zapomínat na možné nežádoucí účinky, proto se nesmí brát na lehkou váhu. Pilulku tak nekoupíte ani v lékárně, pohotovosti nebo u vašeho gynekologa. Budou přesně daná pravidla, která jsou snad jedny z nejpřísnějších na světe.

Kde se dá pilulka získat?

Jak již bylo zmíněno, potratová pilulka RU 486 se nedá nikde jen tak koupit, ale je na předpis jen v některých nemocnicích a potratových centrech, jež mají i nemocniční lůžka. To je vše z důvodu, aby se pilulka používala omezeně a ženy ji nejedly jako lentilky. Dále je nutné ženu sledovat, jak na pilulku reaguje. Na kontrolu se musí jít třikrát - nejprve po požití první pilulky, poté po druhé pilulce a dále bude následovat kontrola.

Jak pilulka funguje?

Potratová pilulka se skládá ze dvou částí, první část (Mifegyne) usmrtí embryo, které je usmrceno kvůli blokování produkce hormonů a druhá část (Myzpregnol) asi po třech dnech vypudí z těla toto již mrtvé embryo. To vypuzení bude spíše připomínat silnou menstruaci.

Má nežádoucí účinky?

Tak jako všechna léčiva, tak i tato potratová pilulka má nežádoucí účinky. Nejčastější jsou bolesti hlavy, krvácení, zvracení, nevolnosti a další. V některých případech je nutné uskutečnit i klasickou interrupci, protože není potrat úplný či k potratu nedojde. Pilulka není vhodná pro ženy s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními nemocemi a pro náruživé kuřačky.

Dokdy a za kolik?

Pilulku je možné aplikovat jen do 49. dne od data začátku poslední menstruace. Toto datum platí i v jiných státech. V Česku se bude pohybovat cena okolo 3 500 Kč a nebude hrazena ze zdravotního pojištění.

Zjistěte více informací

O užití této pilulky se můžete informovat od podzimu u vašeho gynekologa, který vás odkáže na nejbližší nemocnici nebo centrum. Nebo alespoň měl by. Někteří gynekologové jsou proti ní, protože si myslí, že není bezpečná. Proč by se ale ve světě tak dlouho bez problémů užívala, když by byla tak nebezpečná? I když je pravda, že i po ní mohou být nežádoucí účinky.

Konečně se žena bude moct rozhodnout (stejně jako v jiných státech), jaký způsob potratu zvolí.

Máte s pilulkou RU 486 nějakou zkušenost?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte