BudKocka.cz logo

Darování vajíček jako snadný výdělek?

Zdraví Těhotenství Monika 23. září 2013
studentka

Některé ženy nemohou otěhotnět, protože jsou neplodné nebo s ním mají jiné problémy. Alternativou je přijmout vajíčko od jiné ženy, která jej darovala. Dárkyně můžeme mít z této činnosti radost, že udělala něco dobrého a zároveň dostane i menší odměnu za ušlý čas. Na počátku vás čeká vstupní vyšetření, následně vám bude vysvětlen přesný postup a taktéž si budete muset aplikovat injekcí hormony do těla. Mohou vás čekat i další nežádoucí účinky, které ale bývají zpravidla malé. Následně se přistupuje k odběru.

Darování vajíček je pro některé ženy spíše celkem snadným výdělkem, protože za celou tuto akci žena dostává až 20 tisíc korun. Nejedná se ale o peníze za darování, protože je bezplatné, ale kompenzaci za cestovné, ušlý zisk a ubytování. Některé ženy si jen chtějí ověřit, zda jsou plodné a zda nemají nějaké problémy. A další to dělají, protože chtějí pomoct, moc dobře totiž vědí, že v dnešní době je otěhotnění celkem složité.

Co musí splňovat dárkyně?

Potencionální dárkyně by měla splňovat:

I když tohle vše splňujte, neznamená to, že jste vhodnou dárkyní. To, zda jste vhodnou dárkyní, se zjistí až při vyšetření.

Centra asistované reprodukce se nacházejí v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Zlín, České Budějovice, Teplice...

Jak celé darování probíhá?

Nejprve se vyplňuje dotazník a souhlasí se zákrokem.
Poté je žena přizvána na konzultaci, kde se odebírá krev (stanovení hladin hormonů, HIV, žloutenka, chlamydie, syfilis). V případě kladných výsledků se dělají i genetická vyšetření z krve.
Také je naplánován přesný průběh - ultrazvuk (chodí se 2 - 4x) a stimulační léčba, která spočívá v podávání injekcí s hormony (8 - 12 dní) (často se jedná o lék Merional, který obsahuje Menotropinum, Folliculotropinum a Lutropinum, tyto hormony stimulují růst a zrání folikulů a podporuje tvorbu estrogenu), aby se podpořil růst vajíček. V tu dobu se nesmí užívat hormonální antikoncepce, ale zavedené tělísko není problém.
Před odběrem vajíček také žena jde na gynekologické vyšetření.
Následuje odběr v celkové anestezii, který trvá půl hodiny až hodinu. Vajíčka jsou odebrána tenkou dlouhou jehlou přímo z vaječníků. Po zákroku můžete rovnou ten den jít domů. Někdy je nutné brát i další léky.

Nikdy se ale nedozvíte, komu se vajíčka dala nebo co se s nimi udělalo. Dostanete předem domluvený finanční obnos jako kompenzaci. Tuto akci byste měla podstoupit max. třikrát.

Možné komplikace

Tak jako vše, tak i darování vajíček může mít určité komplikace, mezi které patří:
- přibírání (cca 2 - 3 kg),
- nafouknutí břicha,
- možnost otěhotnění v případě nechráněného pohlavního styku i chvíli po zákroku,
- poranění či zánět díky odběru,
- zarudnutí místa po injekcích s hormony,
- bolest a drobné krvácení po zákroku,
- nežádoucí účinky po lécích či anestezii,
- někdy se tvrdí, že hormony mají vliv i na rakovinu, což ale nebylo ve studiích prokázáno.

Opravdu se vyplatí brát toto darování jako vhodný přísun peněz?

Možná jste se již někdy setkala, jak ženy básní, že si díky darování dost vydělají. Pokud se podíváte na možné komplikace, tak opravdu není o co stát, ale proti gustu...

Šla byste darovat vajíčka nebo to nemáte v plánu?Názory k článku


Každá to dělá jenom kvůli penězům. Kdyby to bylo zadarmo, tak by žádná do toho nešla. Ale zase nic není zadarmo a každá koruna na víc je dobrá ...
logic, 25. dubna 2014

Byla jsem darovat vajíčka jednou, dostala jsem 17 000 kč, je jasný, že to bylo jen kvůli penězům, kde jinde k nim takhle lehce a bez práce a za chvilku přijít :D
darce, 17. června 2014

CHtěla bych jít darovat vajíčka,ale každý mi říká že to bolí?Co je na tom pravdy,bolí to nebo né.Děkuji za odpověď
utajená, 1. září 2014

Dobry den .chcela by som darovat vajíčka som slovenskej narodnosti vydata 2 deti dakujem
darce, 19. ledna 2015

Dobrý den, já jdu vajíčka darovat podruhé, zrovna mám sotva pár dní do zákroku. A jednou jsem tento zákrok podstoupila kvůli svému těhotenství, takže vlastně po třetí. Na léky velmi reaguji takže mi snížili dávku není to nic hrozného v den zákroku je pravda, že mě poměrně břicho bolelo, ale jen při pohybu a možná i ten druhý, ale pak už to bylo lepší. A finanční obnos je vážně zajímavý pravda já za to například dětem platím dovolenou, ale rozhodně se za to nestydím podívejte se kolik za to zaplatí příjemkyně. Je to kolem 100 000,- a více.
Katka, 10. února 2015

Chci darovat vajicka v okoli plzne. je mi 33 let, mam krasnou holcicku a chtela bych udelat taky nekoho tak stasnym jako jsem ja. poradte mi, prosim, nejakou kliniku v plzni, krome smenatovy kliniky, tam uz se nevejdu vekove. predem moc dekuji.
josefina, 18. května 2015

Dobrý den,je 24let a mám 15měsíční dcerušku chtěla bych darovat vajíčka aby některá maminka zažila ten pocit mít maminkou,ale nevím kde v Teplicích bych mohla zajít ....děkuji moc:)
Petra, 31. října 2015

Dobrý den,
Je mi 38 let, Mám podvázané vaječníky. Je možné je darovat? Mám dva kluky.Je to bolestivé?

Předem moc děkuji
Jitka, 8. března 2016

Chtela bych darovat vajicka je me 38 mam kraanych 5 deti a chci pomoci jak sobe tak nejakemu paru
zuzik, 21. srpna 2016

Dobrý den rada bych darovala vajíčko nejbliší co mam sou česke budejovice mam krasnou rocni holcicku zdravou a plnou lasky chtěla bych také se rozdělit se stestim znekym kdo si preje mit miminko někdo kdo chape ze mamkou je byt skveli je mi 20let
izabel, 3. září 2016

Dobrý den, jsem z Plzně je mi 18let a mám 7m. Krásného synka :) bohužel kvůli otěhotnění jsem už nestihla se doučit a nemám maturitu mohu i tak darovat či ne? Děkuji za případnou odpověď :)
Dominika, 23. září 2017

Napište, co si o tom myslíte