Rebarbora: Co s ní připravit a jaké má účinky?
Potraviny Eliška 25. května 2020Na kyselou chuť rebarbory se na jaře těší snad každý. Právě díky své chuti a brzkému sklízení se na ni každoročně těší mnoho milovníků této zeleniny. Přesně tak jedná se o zeleninu, ačkoliv si řadu lidí myslí, že je to ovoce. Proč byste si jí neměli vyhýbat a co s ní můžete připravit?
Co to je?
Reveň kadeřavá (latinsky Rheum rhabarbarum), která je spíše známá jako rebarbora, je rostlina vysoká až dva metry s dlouhými řapíky a obrovskými listy. Tato rostlinka pochází z Asie a sklízí se na jaře. Sběr probíhá až do 24. července (na svatého Jana), poté ji už není vhodné konzumovat kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové.
Na pěstování je nenáročná, můžete ji zasadit na jakékoliv místo a tam roste až deset let, aniž byste o ni jakkoliv pečovali. Potřebuje jen dostatek místa, jelikož je velká do výšky i do šířky.
Konzumují se jen řapíky listů, které jsou fialové, červené, růžové nebo zelené barvy, které mají sladko-kyselou chuť a ta se mírní přidáním cukru. Před úpravou se řapíky loupou nožíkem nebo škrabkou.
Jak se řapíky se loupou?
Důkladně oloupejte rebarboru nožíkem nebo škrabkou
Řapíky oloupejte pomocí nožíku nebo škrabky na brambory, následně je opláchněte vodou a nakrájejte (většinou na špalíčky či kostičky dlouhé 1 - 2 cm). Dále je použijte podle potřeby. Odkrojte také začátek a konec řapíku.
Někdy je vhodné kousky posypat cukrem, aby pustily šťávu a poté je použijte. Záleží vždy na receptu a na vašich zvyklostech.
Proč ji konzumovat?
Rebarbora má podle herbářů plno účinků na zdraví. Některé účinky a zdravotní přínosy jsou větší, jiné zas menší. Můžeme jich několik zmínit:
- Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- Obsahuje řadu cenných látek
- Najdeme v ní vitamín K
- Podporuje nervovou soustavu
- Slouží jako prevence různých onemocnění
- Obsahuje dostatek vlákniny
- Má vliv na trávení
- Chutná výborně
Co všechno obsahuje?
V rebarboře najdeme vitamín K, C, E a vitamíny skupiny B, dále stopové prvky (vápník, mangan, draslík, hořčík, železo, zinek). Dále obsahuje kyselinu šťavelovou, citronovou, jablečnou, vlákninu a antioxidanty.
Jak použít reveň v kuchyni?
Vyzkoušejte různé recepty s rebarborou
Použití rebarbory v kuchyni je opravdu obsáhlé. Většinou své místo nachází ve sladkých moučnících, ale neuděláte chybu ani při propojení s masem nebo ve spojení s další zeleninou.
Co připravit s rebarborou?
- Rebarborová buchta
- Rebarborový koláč
- Rebarborový kompot
- Rebarborové knedlíky
- Rebarborová bublanina
- Rebarborové koláče
- Rebarborový dezert
- Rebarborový džem (marmeláda)
- Rebarborový sirup
- Rebarborové chutney
- Čaj s rebarborou
Kdo by ji neměl konzumovat?
Právě pro její vyšší obsah kyseliny šťavelové by ji neměli konzumovat lidé, kteří mají dnu, revma, ledvinové a močové kameny. Také by ji neměly konzumovat těhotné a kojící ženy a děti do tří let.
Podívejte se na další informace o rebarboře.