BudKocka.cz logo

Granátové jablko: Nezvykle sladké jablíčko se semínky

Ovoce Eliška 1. října 2018
granátové jablko

Exotické granátové jablko většinou v obchodech přehlédneme, neboť zapadne mezi ostatními druhy. Ale pokud už si ho všimnete, ochutnáte, tak si ho rozhodně zamilujete. Proč je tak dobré a proč byste se tomuto ovoci neměli vyhýbat?

V granátovém jablku najdeme plno cenných látek, má plno účinků na zdraví a také na talíři skvěle chutná. Je krásně červené stejně jako drahokam granát. Pokud na něj narazíte, rozhodně se mu nevyhýbejte ani přes jeho občas vyšší cenu.

Co to vůbec je?

Granátové jablko (Punica granatum) je kulatý plod stromu granátovníku, který je zhruba velký 12 cm. Slupka má výraznou červenou barvu, zároveň je silná a tvrdá. Pod slupkou se nacházejí pouzdra, kterých je 6 - 12 a v nich se dohromady vyskytuje více než 600 semen. Semínka se jedí a jejich chuť se dá charakterizovat jako sladká až sladko kyselá.

Říká se mu také pomegranate, melograna, granada či granade.

Co všechno obsahuje?

Granátové jablko je bohaté na řadu prospěšných látek, obsahuje vitamíny (vitamín C, E, K, vitamíny skupiny B), minerální látky (fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek), vlákninu, aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny.

granátové jablko a jeho semínka

Účinky na zdraví

Tak jako jiné druhy ovoce, tak se i granátové jablko může chlubit mnohými pozitivními účinky na zdraví a to například těmito:

Jaké má nutriční hodnoty?

100 g granátového jablka má energetickou hodnotu 346 kJ (83 kcal), bílkoviny: 1,67 g, sacharidy: 18,7 g, tuky: 1,17 g, vláknina: 4 g.

Jak vybrat granátové jablíčko v obchodě?

Výběr může být dosti záludný, neboť musíte dbát na to, jak vybrat správný kus. Mrkněte se na následující rady, které vám při výběru pomohou.

rozpůlené granátové jablko

Jak ho skladovat?

Doma ho uskladněte na suchém místě. Můžete ho dát i do lednice. Čím déle se skladuje, tím více se proměňuje jeho slupka, která postupně tvrdne a ztenčuje se. Ale pozor, to neznamená, že by se jablko zkazilo, právě naopak bude sladší.

Jak ho oloupat?

Pod silnou a tvrdou slupkou se skrývají lahodná semínka, která musíte z něj vydolovat. Nejjednodušší je přepůlit granátové jablko a z něj vybrat semínka lžící, rukou nebo vyklepat silou.

Jak ho využít a co s ním připravit?

Granátové jablko má různé využití; mohou se z něj připravit šťávy, smoothie, alkoholické i nealkoholické koktejly, také jadérka vylepší různé dezerty, müsli, bílý jogurt, saláty a hodí se i k masu či rybám. Chutná však i samostatně bez jakékoliv úpravy.

Rovněž se využívá v kosmetice, kde jej najdete v mnoha přípravcích nebo maskách. Má totiž omlazující účinek, vyživuje pokožku a zlepšuje její elasticitu.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte