BudKocka.cz logo

Jak zjistit správnou velikost podprsenky?

Móda Podprsenky Prádlo Rady Veronika 1. června 2013
vybírání podprsenky

Když se podíváte na ženy a dívky okolo sebe, určitě si všimnete, že mají na sobě nesprávnou velikost podprsenky. Bodejť by ne. Téměř 80 % českých žen nosí špatnou velikost. Buď mají špatný košíček nebo dlouhý obvod. Přitom najít správnou velikost podprsenky není vůbec složité. Potřebujete k tomu jen krejčovský metr a tabulku. Tak to zkuste, ať máte konečně dobře padnoucí podprsenku.

Jak zjistit velikost?

Vezměte do ruky krejčovský metr a postupujte podle tohoto návodu:
Změřte se pod prsy - změřte obvod pod prsy metrem, který nebude překroucen a bude umístěn rovnoměrně. Při měření nenechávejte zbytečné místo, spíš by měl být úplně těsně na těle a obvod se měří při výdechu.
Změřte se přes prsa - změřte obvod přes prsa v nejširším místě. Prsa si dejte do podprsenky, která musí být bez výztuže a vycpávek.

Poté, co jste si změřila dvě tyto míry, se podívejte do tabulky na vaši velikost. Pokud by vám podprsenka dané velikosti nevyhovovala, zkuste o číslo menší nebo větší košíček nebo jiný střih. Nezkoušejte větší obvod, protože byste si nakonec vybrala příliš široký obvod. I když se vám zdát podprsenka trošku těsná, tak ona se časem o trošičku roztáhne.

Tabulka velikostí

tabulka velisti podprsenky

V tabulce si vyberte obvod pod prsy a přes prsa a následně zjistíte vaši velikost. Jakmile budete znát váš obvod, tak pak už jen záleží na velikosti a tvaru košíčků. Nelekejte se čísla, co vám vyjde, protože vůbec nic neznamená (v žádném případě košíček E neznamená, že máte pětky). Následně při nákup zkontrolujete prsa, jestli jsou dobře usazena v košíčcích, zvedněte ruce nahoru, předkloňte se a pozorujte, zda podprsenka sedí na správném místě.

Nejčastější chyby

Jak poznám, že mi podprsenka nesedí? Stačí se podívat do zrcadla ze všech stran, jestli vám podprsenka sedí. Pravděpodobně nesedí, tak se můžeme podívat na velmi časté chyby.

Příliš velký obvod

Pokud se vám obvod neustále posouvá nahoru nebo je dokonce spíše nahoře, či při zvednutí rukou vám prsa téměř vypadnou spodkem podprsenky, máte velký obvod. Jedná se o jednu z nejčastějších chyb, kdy si žena nebo dívka vybírá široký obvod, aby jí seděly dobře košíčky nebo aby ji vůbec netlačil. Obvod ale má být umístěn rovně.

Malý obvod

Pokud vás ale naopak podprsenka tlačí a zařezává se do kůže, tak máte obvod moc malý. To zjistíte tak, že se přeměříte pod prsy a podíváte se na číslo na podprsence, pokud je o asi 20 cm menší, tak to opět není nejlepší volba.

Špatný košíček

Přetékající prsa z košíčku nebo naopak zvlňující se košíček, odstávající kostice - to vše znamená, že máte špatný košíček (velikost nebo tvar).

Ramínka

Ramínka vás tlačí na ramenou nebo se doslova zařezávají? To není, že byste potřebovala si je povolit nebo mít delší ramínka, ale že máte zvolený příliš dlouhý obvod. Prsa by měl držet pevný obvod, ne ramínka.

K určení velikosti vám pomůže tabulka

Každá značka podprsenek má svou vlastní tabulku velikostí, podle které, jak oni doporučují, byste se měla řídit. Zpravidla se ale jedná o tabulky zastaralé, protože se počítá s tím, že se látka nenatahuje a sedí pevně. Ovšem to tak vůbec nebývá. Ve výsledku, pokud se jimi budete řídit, si uškodíte (např. obvod 73 - 77 by dle nich měl být 75). Některé značky (převážně ty ze Západu) mají tabulky vytvořené správně, obvod je o 5 - 10 cm menší, než kolik naměříte.

Bez podprsenky se téměř vůbec neobejdeme, proto je nutné jejímu výběru věnovat velkou pozornost. Není nic horšího než vykukování zadní části podprsenky, když máte top.

Máte správnou velikost nebo tápete v její určování?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte