BudKocka.cz logo

Jak si vybrat správnou velikost podprsenky

Móda Prádlo Podprsenky Rady Šárka 23. srpna 2012
jakou velikost podprsenky

Víte, že asi 80 % žen nosí špatnou podprsenku? Myslíte si, že to nic není? Že se nemůže nic stát? Omyl. Při dlouhodobém nošení si můžete tím přivodit řadu zdravotních potíží, jako jsou bolesti zad nebo různé záněty. Proto byste tuto záležitost neměla podceňovat.

Nejlepší je, když si najdete specializovaný obchod, kde vám poradí prodavačka se správnou velikostí. Bohužel je těchto obchůdků málo a nám nezbývá nic jiného než navštěvovat velké obchodní domy a hledat, jestli nám něco sedne. Neměla byste ale zkoušet, co si zamanete a měla byste znát pravidla správného výběru.

Velikost košíčků a správný obvod

Na internetu existuje mnoho tabulek, podle kterých zjistíme, jakou máme přibližně velikost. Není to ale nikdy stoprocentní. Musí se prostě zkoušet a zkoušet. Velikost košíčku zjistíme tak, že si vezmeme krejčovský metr a naměříme si, jaký obvod máme přes prsa. Obvod pak porovnáme s tabulkou. Neznamená to ale, že pokud vám v tabulkách vyjde B, budete nosit jenom velikost B.

Hlavně se nesoukejte do menších košíčků, než byste měla mít. Prsa vypadají sice lépe v momentě, kdy si podprsenku obléknete, ale po pár hodinách zjistíte, že prsa jaksi přetékají a nevypadá to moc přitažlivě. Vytvářejí „efekt dvojitých prsou”. Pro hezký vzhled dekoltu zkuste raději něco s push-up efektem, ale ve správné velikosti.

Většina žen více chybuje v obvodu podprsenky než ve velikosti košíčků. Vybírají ho příliš veliký. Přitom obvod je právě to, co by mělo prsa hlavně držet. Obvod si naměříme po výdechu těsně pod prsy. Výsledné číslo pak zaokrouhlíme podle tabulky, ale vždy směrem dolů.

Uvedu příklad. Pod prsy si naměříte obvod 73. Logicky byste ho zaokrouhlila na číslo 75 (asi jeden z nejčastějších), ale abyste si zvolila správnou podprsenku, měla byste ho zaokrouhlit na číslo 70 (nebojte se zkusit i podprsenku s obvodem 65). Jedině tak docílíte toho, že vám zapínání „nepoleze” nahoru a neztratí tak svou podpěrnou funkci. Obvod by tak neměl být moc volný. Pokud svírá pravý úhel s lokty a je uprostřed zad, musíte zjistit, jestli je akorát. Zapněte podprsenku na první háček (získáte tak plný obvod), zatáhněte, a pokud se vytvoří prostor přibližně na dva prsty, sedí vám obvod perfektně. Následně můžete vybrat košíčky, které by přesně měly kopírovat prsa.

Zkoušení a doladění posledních detailů

Pokud máte všechno naměřeno, můžete jít zkoušet. Vyberte si opravdu tu, která vám sedí, a cítíte se v ní pohodlně. Zkuste si v ní klidně v kabince zacvičit.

Při normálním nošení byste neměla ani poznat, že máte na sobě podprsenku.

Vybírejte podprsenku spíše s tlustšími ramínky. Úzká mají tendenci se zařezávat. Různé ozdoby na ramínkách taky nejsou moc dobré, hlavně pokud máte citlivou kůži. Nepříjemně dřou. Také si dejte pozor na to, jestli vám horní okraj podprsenky těsně přiléhá ke kůži. Pokud ne, měla byste vyzkoušet jinou. Tento nedostatek se totiž jasně projevuje ve chvíli, kdy si na sebe vezmete něco těsnějšího. Neměla by vás ještě tlačit kostice, které by měly vést od začátku až ke konci košíčku a hlavně pod prsy. Nemělo by se vám tedy stát, že vám prsa budou naopak vylézat zpod podprsenky.

V podprsence se také předehněte, abyste zjistila, jestli vám z ní prsa nevypadávají. Poslední kontrola, jak zjistíte, že vám podprsenka sedí, je zvednutí rukou nad hlavu. Pokud se podprsenka neposunula směrem nahoru a prsa jsou tam, kde mají být, máte tu správnou.

Poznámka: Poslední pravidlo při zkoušení je, že jakmile zmenšíte obvod, musíte zvětšit velikost košíčků. Pokud vám tedy už stoprocentně sedí velikost 75 C, zkuste si pro jistotou ještě 70 D. Může vám sedět o mnoho lépe. Neděste se velikostí D nebo F. Neznamená to, že máte hned moc velká prsa.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte