BudKocka.cz logo

Co je micelární voda a jak funguje?

Krása Kosmetika Pleť Lucie 28. února 2018
odličování pleti micelárkou

Pro mnoho z nás se jedná celkem o novinku, ale Francouzky micelární vodu znají již dlouhou dobu. Vědí, jak se o sebe starat, líčit, odličovat a to se dostalo i dál do světa. Místo zdlouhavého odličování pleti jednoduše použijete jen micelárku.

Micelární voda nebo také micelárka, která slouží k dokonalému odlíčení pleti, postupem času téměř nahradila čistící mléka, odličovací tonika, gely, pěny i dvoufázové odličovače. Na kůži příjemně působí a stala se z ní nepostradatelná pomocnice při každodenní péči o pleť.

Co to je a jak působí?

Micelární voda dokáže odstranit zbytky líčidel během mžiku díky tajemným micelám. V micelární vodě se nacházejí tenzidy tvořící micely, což jsou molekuly, které na sebe vážou nečistoty z pokožky. Působí ve dvou úrovních - lipofilní a hydrofilní. Lipofilní pomáhá absorbovat kožní maz, tuk a make-up, hydrofilní pomáhá rozpouštět prach a další nečistoty, které se rozpouštějí ve vodě.

čištění pleti

Výhodou je, že se v micelární vodě nenacházejí další látky, které by mohly podráždit pleť. Neměl by se v nich nacházet alkohol, barviva, mýdlo, parabeny či parfémy, i když v některých mohou být. Vyskytuje se tam ale hlavně voda, poté tenzidy, antioxidační látky atd.

Co všechno micelárka dokáže?

Pro koho je vhodná?

Další výhodou je, že micelární voda je vhodná nejen pro všechny typy pleti, ale i pro každou věkovou kategorii. Existuje hodně typů micelárních vod, každá je vhodná pro určitý typ pleti, proto byste měla podle toho vybírat.

V obchodech natrefíte na micelární vodu pro normální, problematickou, suchou a citlivou pleť. Podle toho, který typ pleti máte, byste měla vybírat i micelárku. Pomůže vám podle toho pleť vyčistit, hydratovat, zjemnit či zklidnit.

Jak tuto vodu použít?

Naneste na bavlněný tampón (měl by být bavlněný, ať micelárka funguje) tekutinu a postupujte stejným způsobem, jak jsou zvyklá. Zavřete oči a ty jemným pohybem odličte, následně pokračujte po čele a obličeji. Nezapomeňte na krk a dekolt. Obličej už nemusíte omývat. Tampónek vyměňte v okamžiku, kdy je špinavý, neboť vhodné je čistit pouze čistým tampónem.

micelární voda

Vsaďte na pravidelnost

Pro pleť je odličování velice důležité. Obecně odličte pleť každý večer, aby mohla přes noc dýchat a regenerovat a rovněž každé ráno, aby se odstranily zbytky vyloučeného mazu, odumřelých buněk a případně i zbytky nočního krému.

Dávejte si na ni ale pozor

Micelární voda má skvělý účinek, odborníci si to ale nemyslí. Při dlouhodobém používání se mohou vyskytnout různé problémy, mezi které patří přecitlivělost pleti, ucpávání pórů, ztráta své barvy, tvorba pupínků, zčervenání nebo alergie na kosmetiku.
Podle nich je vhodné micelárku používat jen občasně, po použití opláchnout obličej vodou či odličovacím mlékem.

Kde micelárku koupíte?

Tuto čisticí vodu koupíte v drogeriích, lékárnách a internetových obchodech. V nabídce je mnoho druhů od různých značek již za stokorunu nebo i několik set korun.

Máte s micelárkou zkušenosti?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte