BudKocka.cz logo

Jak se zbavit chuti na sladké? Jak ji potlačit?

Hubnutí Rady Aneta 8. dubna 2025
sladkosti

Snažíte se zhubnout nebo dbáte na zdravý životní styl a do toho vás přepadá chuť na sladké? Neodoláte a něco si opět vezmete. Jak toto překonat a jak odstranit chuť na sladké?

Proč vzniká chuť na sladké?

Chuť na sladké může vzniknout z různých důvodů:

Biologické faktory

Naše tělo je přirozeně naladěno na sladké chutě, protože sladké potraviny často dodávají energii (cukry), kterou naše tělo potřebuje. Evolučně jsme vyhledávali zpravidla potraviny bohaté na kalorie.

Emoce

Často saháme po sladkostech jako po způsobu, jak se vyrovnat se stresem, úzkostí nebo špatnou náladou. Sladkosti (čokolády, sušenky, zákusky) vyvolávají pocit potěšení a útěchy. Jednoduše nás uklidní a uspokojí.

Zjistěte, jak snadno zrychlit metabolismus

Hladina cukru v krvi

Konzumace některých potravin způsobuje rychlý nárůst hladiny glukózy v krvi, což poté vede k pocitu energie. Nicméně, po krátké době může hladina cukru zase klesnout, což vyvolává touhu po dalším sladkém, aby se opět zvýšila.

Nedostatek živin

Někdy může být chuť na sladké signálem, že tělu chybí živiny. To mohou být vitamíny, minerály a nebo bílkoviny (proteiny). Právě bílkovin míváme ve stravě velice málo, proto do jídelníčku přidejte vajíčka, maso nebo mléčné výrobky.

Vyzkoušejte chutné proteinové nápoje

Zvyky

Pokud jste zvyklí jíst sladké potraviny pravidelně, vznikne závislost, které se jen těžce zbavuje. Tělo si zvykne na určité množství cukru a touha po něm se stává stále silnější.

Hormony

Hormony, jako je inzulin a leptin, hrají roli v regulaci chuti k jídlu. Změny u těchto hormonů mohou ovlivnit touhu po sladkém.

Kultura

V mnoha kulturách jsou sladkosti spojovány s oslavami a pozitivními událostmi, což posiluje po nich touhu. U nás mezi ně patří vánoční svátky, které jsou doprovázeny cukrovím, vánočkou a celkově jídlem.

Jak se konečně zbavit chutě na sladké?

hodně sladkostí

Jezte pravidelně

Snažte se jíst pravidelně, to znamená menší porce každé 3 až 4 hodiny. Tím udržíte stabilní hladinu cukru v krvi a předejdete náhlým chutím na sladké. Rovněž nebudete mít pocit hladu, který oprávněně vzniká, když hladovíte celý den.

Sestavte si vyvážený jídelníček

Zahrňte do každého jídla bílkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu, což pomůže udržet pocit sytosti. Zapomeňte na jednostrannou stravu a jednostranné diety, které neobsahují vyváženou stravu.

Dejte si ovoce

Místo sladkostí dejte si čerstvé ovoce, jako jsou jablka, hrušky nebo drobné plody. Obsahují přírodní cukry a vlákninu, která pomáhá udržet pocit sytosti. Sušené ovoce ale není dobrou volbou, obsahuje příliš cukru.

Dejte si ořechy a semínka

Ořechy a semena jsou sice tučné, ale jsou bohaté na zdravé tuky a bílkoviny. A mohou pomoci potlačit chuť na sladké. Navíc přijmete důležité látky, které obsahují. Přidejte ořechy a semínka k jídlu nebo dejte si hrst ořechů jen tak samostatně.

Pijte dostatek vody

Někdy může být hlad nebo chuť na sladké převlečená za žízeň. Vyzkoušejte to a nejprve se napijte čisté vody. Snažte se vypít alespoň 2 litry vody denně.

Pijte bylinkové čaje

Vyzkoušejte neslazené bylinkové čaje, které v mnohých případech potlačí chuť na sladké. Připravte si rovněž ovocné čaje, vyvarujte se ale čajů s obsahem kofeinu, které by mohly působit přesně naopak.

Zabavte se

Mlsáte, protože se nudíte? Nebo jen odkládáte práci? Běžte něco udělat. Určitě potřebujete něco uklidit, přetřídit nebo jet něco vyřídit. Jakákoliv aktivita vás rozptýlí a nebudete mít čas na mlsání.

Zacvičte si

Pravidelný pohyb pomáhá zlepšit náladu a tím i snížit chuť na sladké. Zkuste najít aktivitu, která vás baví, a zařaďte ji do svého denního režimu. Cvičte venku nebo doma, záleží na vás.

Omezte cukr postupně

Místo drastického vyřazení cukru vyzkoušejte postupně snižovat příjem sladkého. Například, pokud obvykle přidáváte do kávy cukr, zkuste snížit množství o polovinu. Nekupujte si velkou čokoládu, ale jen menší (např. čokoládovou tyčinku).

Připravte si zdravé dezerty

Zkuste vyrobit zdravější dezerty z přírodních ingrediencí, jako jsou smoothie bowl, chia pudink nebo jogurt s ovocem a ořechy. Hlavně k nim nepřidávejte žádný cukr, stačí jen ovoce.

Žvýkačka to jistí

Hlad pod kontrolou i snížení chuti na sladké zajistí žvýkačka. Pokud se nemůžete zbavit chuti na sladké a pokud můžete žvýkat žvýkačku, je to pak jasná volba.

Nešiďte spánek

Nedostatek spánku může zvyšovat chuť na sladké i celkově problémy s váhou. Snažte se spát každou noc 7 až 9 hodin, ať se pořádně vyspíte. Pomůže na tvorbu hormonů během spánku.

Potlačte stres

Potlačte u sebe stres. Přestaňte se stresovat kvůli maličkostem, neboť právě stres mnohdy zaháníme sladkým. Někteří raději sáhnou po slaným. Vyzkoušejte meditaci, jógu nebo relaxační techniky.

Nekupujte sladké

Velice důležitá rada zní, nekupujte sladkosti. Když nebudete mít sladké po ruce, nebudete po něm tolik toužit. V obchodě choďte kolem regálů s daným zbožím obloukem a rozhodně ho nekupujte. Ani dětem. Opravdu sladkosti jako čokoláda, sušenky, oplatky, sladké pečivo, moučníky, zákusky, zmrzliny nejsou potřebné k životu.

Trápí vás chuť na sladké? Co vám na ni pomáhá?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte