BudKocka.cz logo

Proč jezdit na kole? Mrkněte na výhody a nevýhody

Životní styl Volný čas Soňa 18. srpna 2020
jízda na kole

Jezdit na kole umí každý, tak proč si nezajezdit, když je tak pěkné počasí. Jízda na kole má spousty výhod, pokud se ještě cyklistice nevěnujete, určitě brzo začněte. Má ale také nevýhody a povinnosti. Podívejte se na přehled.

Jaké má jízda na kole výhody?

Nezatěžuje klouby

Pohyb na kole na rozdíl od jiných sportů tolik nezatěžuje klouby či kolena. Pravidelný cyklický pohyb dolních končetin je velmi prospěšný, zapojuje se při něm svalstvo a klouby, čímž se posilují. Dále nepřicházejí zkrátka ani svaly na horní části těla.

Rekreačně můžete na kole jezdit, i když máte nadváhu nebo vás trošku bolí kolena. Jedná o aktivitu vhodnou pro každého.

Jízda na kole je levná

Tato aktivita je relativně levná. Potřebujete mít kolo v dobrém stavu a to koupíte v každém dobrém obchodě. Nesnažte se jezdit na polorozpadlém kole, jelikož vám může jít o život. Když si koupíte dobré kolo, vydrží vám řadu let.

Pokud je vám méně než 18 let, potřebujete mít povinně na hlavě přilbu (helmu). Dále na kole musí být vzadu světlo červené barvy, vpředu světlomet s bílým světlem, odrazky, brzdy a volitelně zvonek a blatníky.

Posilujete

Při jízdě na kole posilujete hlavně svalstvo na dolních končetinách, hýždě a také svaly na rukou, hrudníku a zádech. Vždy záleží na stylu jízdy a zátěži. Při pravidelném ježdění můžete očekávat zpevnění těla. Ovšem toto se neprojeví, pokud jedete někam 2 kilometry jednou týdně. Tento pohyb pak na to nemá žádný vliv, proto se mu věnujte mnohem více.

Má pozitivní vliv na zdraví

Jízda na kole se řadí mezi kardio cvičení. Pozitivně působí na srdce a dýchání, slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a pomáhá zlepšovat některá onemocnění. Při jízdě spalujete kalorie, což je pozitivní na spalování tuků (rekreační jízda na spalování tuků nemá vliv).

Jste blízko přírody

Nemusíte jezdit jen po asfaltových silnicích, můžete jet po cyklostezce kolem parku, po horách nebo v lese. Při jízdě se nadýcháte čerstvého vzduchu a prohlédnete si okolí. Občas natrefíte na nějaké zvíře, zajímavé rostliny a obecně budete mít možnost si trošku zadovádět. A pokud nebudete zrovna chtít jet, můžete vést kolo vedle sebe.

pár jezdí na jízdním kole

Dopravíte se všude a rychle

S kolem se dopravíte téměř všude a rychle. Potřebujete do knihovny, do obchodu, za přítelem nebo do práce? Vsaďte na kolo. Několik kilometrů ujedete za chvilku, nebudete muset přitom čekat na autobus nebo vlak nebo startovat auto. Doprava bicyklem se na tyto příležitosti prostě hodí.

Všude jsou cyklostezky

V mnohých městech je plno cyklostezek, které jsou určeny pro cyklisty a které by měl cyklista využít místo jízdy po silnici. Většina cyklostezek je nově vybudovaná, proto byste je neměli ignorovat, jelikož jejich vybudování stálo nemálo peněz. Pojede se vám tam lépe a jsou bezpečnější než silnice plné kamionů a aut.

Jízda na kole je ekologická

Ježdění na kole je ekologické. Auta moc ekologická nejsou, navíc v nich většinou nikoho jiného než řidiče nenajdete.

Mít přilbu na hlavě není ostuda

Cyklistická helma je sice povinná pro osoby mladší 18 let, ale je doporučována i osobám starším. Cyklisté jsou velmi ohroženou skupinou, přilba ochrání hlavu v případě nějakého karambolu.

Dodržujte pravidla

Jelikož je cyklista účastníkem silničního provozu, řídí nemotorové vozidlo, musí dodržovat pravidla silničního provozu. Po silnici cyklista jezdí vpravo, hned u okraje vozovky, respektuje dopravní značení a semafory, přednosti, pravidla při odbočování, zastavování atd.

V případě, že je k dispozici jízdní pruh nebo stezka pro cyklisty, cyklista je povinen jej použít.

Jaké má kolo nevýhody?

Možná zranění

Při nedodržování pravidel (z obou stran) se může stát, že vás někdo zraní nebo dokonce zabije. Tato situace se týká naprosto všech - chodců, běžců, motorkářů, řidičů aut i cestujících ve vlaku nebo v letadle.

Pomsta ostatních

Někteří cyklisté jsou na silnicích velmi neukáznění. Jezdí v hloučku, opírají se o auta, nerespektují barvy na semaforech, jezdí po přechodech pro chodce atd., což může ostatní účastníky silničního provozu vyprovokovat k různým reakcím. Nejčastěji se cyklistům pomstí zapnutím stěračů s ostřikovačem, přičemž doufají, že je nějaká kapka zasáhne.

Jezdíte rádi na kole?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte