BudKocka.cz logo

Účinná McKenzie metoda pomáhá na bolesti zad i kloubů

Zdraví Cvičení Lucie 13. dubna 2017
mckenzie metoda

S bolestmi zad se setkává snad každý z nás. Někoho bolí záda hodně a někoho méně. Někdy se to dostane až do situace, kdy je nutná rehabilitace či dokonce operace. Správným cvičením se dá druhá možnost oddálit nebo se jí můžete úplně vyhnout. V tom by vám mohla pomoct McKenzie metoda.

Jedná se o účinnou metodu, která pomáhá lidem na celém světě s bolestmi zad a kloubů. Díky tomu, že zjistí, co přesně dotyčného bolí, může se soustředit na daný problém a ten pak jednoduše vyřešit. Dokonce je účinnější než běžná rehabilitační léčba, která je založena na klasických postupech.

Co je McKenzie metoda?

McKenzie metoda (Mechanická diagnostika a terapie - MDT) je diagnostický a terapeutický mezinárodně uznávaný systém, který založil fyzioterapeut Robin McKenzie na Novém Zélandu. Tato metoda se používá na přesnější diagnostiku a léčbu bolesti páteře (krční, hrudní, bederní) a periferních kloubů (ramena, kolena, kyčle) s tím, že provádějí opakované pohyby za účelem odstranění příčiny bolesti.

Díky McKenzie metodě se dá zjistit přesná příčina daného problému a tu pak odstranit nebo zmírnit. Bolest může být mechanická (bolest zad, výhřez ploténky, ischias atd.) nebo nemechanická. Právě na mechanickou bolest metoda McKenzie může pomoct na zmírnění bolesti, rychlejší uzdravení po operaci, úplné vyřešení problému nebo jako prevence bolesti zad.

Tato metoda je založena nejen na pravidelném cvičení, ale také na vzdělávání pacienta, který by měl doma sám cvičit a odstranit si tak potíže. Při pravidelném cvičení se snižuje nejen bolestivost pohybového aparátu, ale také funguje jako prevence, aby k bolesti nedocházelo. Výborně funguje jako prevence operací pohybového aparátu.

Každému pacientovi po důkladném vyšetření je doporučen soubor cviků, které jsou vybrány právě pro něj, aby se posilovala a procvičovala právě ta část, která jej trápí. Zjišťuje se rovněž primární příčina a případně se spolupracuje i s dalšími lékaři. Již po několika návštěvách se bolest razantně sníží či dokonce zmizí.

cviky mckenzie

Proč cvičit McKenzie metodu?

Díky přesné diagnostice a spolehlivému vyšetření se mohou snadněji vyřešit problémy pacienta. První výsledky pacienti na sobě poznají po několika hodinách cvičení a stejně tak se i brzy dozvědí prognózu léčby. Jakmile se pacienti podílejí na cvičení a celém léčebném procesu, zlepší se jim též sebevědomí a znalosti, čímž se podpoří i celkový průběh léčby. Dále se jedná o dobrou prevenci nebo naopak, pokud by se obtíže vracely, je možné díky cvičení se jich opět zbavit.

Metoda McKenzie se doporučuje jako terapie na celém světě již několik desetiletí, protože má prokazatelně lepší a rychlejší výsledky, spolehlivě vyšetřuje, zapojuje do léčby pacienta a slouží jako lepší prevence. Zkušenosti s touto metodou jsou velmi pozitivní, proto je tak vyhledávaná.

Kdo byl Robin McKenzie?

Robin Anthony McKenzie byl fyzioterapeut, který se narodil v roce 1931 a zemřel v roce 2013. Pocházel z Nového Zélandu a vynalezl svou metodu. A tvrdil, že se všechno zjistil od svých pacientů. Diagnostikoval je, doporučoval jim různé specifické cviky a pozoroval je. Za svou činnost získal Řád britského impéria - důstojník (OBE), v USA byl zvolen jako nejlepší fyzioterapeut a byl oceněn za svou práci v mnoha státech světa.

cvičení mckenzie

Pro koho je tato léčba vhodná?

Pokud vás trápí některá z níže uvedených možností, může vám McKenzie metoda pomoct. Samozřejmostí je aktivní přístup pacienta a ochota naučit se správně cvičit.

Jak začít? Kde najít více informací?

Tuto metodu byste měli cvičit pouze s terapeutem, který má certifikační zkoušku (titul Cert. MDT) nebo diplom v Mechanické diagnostice a terapii (titul Dip. MDT). Ostatní fyzioterapeuti nemusejí tuto metodu dobře ovládat a pacient by z ní nevytěžil to, co by dostal u odborníka. Z tohoto důvodu je nutné vyhledat odborníka, který je vzdělán a získal titul.

metoda mckenzie

Nejprve je nutné podstoupit podrobné vyšetření, aby se zjistilo, co přesně pacienta trápí. Zkouší se rovnou i různé pohyby a pozice. Poté se staví diagnóza (vybírá se ze tří mechanických diagnóz) a pak se stanoví terapie, která v sobě zahrnuje vybrané cviky pro daného pacienta. Léčba je tak vytvořena pro každého pacienta na míru, aby reflektovala všechny jeho potřeby a problémy.

Následně budete cvičit pod dozorem terapeuta, abyste si cviky dokonale osvojili a uměli je cvičit i doma. Důležité je pravidelně docházet na terapie a rovněž cvičit i doma. Výsledky na sobě poznáte opravdu brzo, i když vás daný problém sužoval i roky.

Kde ji můžete cvičit?

McKenzie metoda se cvičí v různých městech ČR (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Kladno, Kuřim, Písek, Svitavy, Tábor, Humpolec atd.). Přesný seznam, kde se tato metoda cvičí, najdete na webu http://www.mckenzieinstitute.org/cz/cs_CZ/.

Máte s touto metodou zkušenosti? S čím vám pomohla?Názory k článku


Dobrý den,
prosím o informaci, kde v Táboře se cvičí tato metoda.
Děkuji.
S pozdravem
Romana

Romana, 11. července 2019

Napište, co si o tom myslíte