BudKocka.cz logo

Bez slunečních brýlí v létě ani ránu

Móda Doplňky Trendy Módní tipy Léto Šárka 6. srpna 2012
sluneční brýle

Léto se neodvratně blíží a i přes špatné počasí, sluníčko občas vykoukne. Za chvíli přijdou letní prázdniny, dovolené u moře a s nimi i slunečné dny. Každý musí uznat, že když vás zasáhnout sluneční paprsky do očí, není to nic příjemného. Není to ani zdravé. Pokud tedy ještě nemáte sluneční brýle, které vás před nimi ochrání, měla byste si honem 1 či 2 koupit.

Pokud vám nejde jen o vzhled, ale i o ochranu, neměla byste si vybírat takové, které pořídíte v obchodě za „pár šupů”. Ve výsledném efektu vás levné brýle ochrání přibližně stejně, jako byste žádné neměla. Neznamená to, že jsou všechny sluneční brýle v obchodech s oblečením špatné. Musíte jen dobře vybírat. Na léto byste si měla koupit nějaké s hodně tmavými skly. Zapomeňte na stínovaná skla. Jsou k ničemu. Ty si můžete dovolit na jaře nebo na podzim, kdy ještě slunce svítí ale ne tak intenzivně.

Samozřejmě většině žen jde také o to, jestli jim brýle sluší. Záleží na typu obličeje. Tady máte přehled, podle kterého si snad vyberete.

Tvary brýlí

Kulaté brýle

Nejčastěji jsou hrozně velké. Říká se jim „mouchy”. Mají široké obroučky a poměrně dost velká skla. Říká se o nich, že sluší každému. Dle mého názoru to není pravda. Kulatý obličej působí kulatěji a na hranatém působí směšně. Hodí se spíše k úzkému oválnému obličeji nebo srdcovitému tvaru obličeje. Na stojanech působí zajímavě, ale měla byste si je pořádně vyzkoušet, než je koupíte.

Druhým typem kulatých slunečních brýlí jsou tzv. „lenonky”. Není to tak dlouho, co se tyto brýle vrátily do módy. Zase platí, že jsou vhodnější spíše pro oválný a srdcovitý tvar obličeje. Ale ani na hranatém obličeji nemusí vypadat špatně.

Oválné brýle

Mezi kulatými a oválnými brýlemi není moc velký rozdíl. Oválné brýle jsou jenom trochu protáhlé do stran. To z nich činí ale jakýsi univerzál, které opravdu padnou snad každému. Pokud máte oválný obličej, můžete je nosit jako každý typ brýlí, ale být vámi nosím takové, které si s vaším typem obličeje můžete dovolit jen vy. Je škoda toho nevyužít.

Do této kategorie by se daly řadit i tzv. „pilotky” nebo ještě jinak „zrcadlovky”. Dříve je nosily jen muži, ale časem se rozšířily i mezi ženami a staly se velmi populární. I když oválné brýle sluší vesměs každému, u těchto brýlí bych si na to dala pozor. Nezáleží tolik na obličeji, ale na tom, jak v nich celkově působíte. Sluší spíše sportovním typům. Hodí se jak ke krátkým vlasům, tak k dlouhým. Jediná podmínky je, že nesmíte mít rovnou ofinu. Zaniknou a nevypadá to moc dobře.

Hranaté brýle

Stejně jako kulaté vypadají na stojanech velmi lákavě i hranaté brýle, ale sluší jen těm, co mají oválný obličej. Vyvarovat byste se jich měla v případě, pokud máte široké lícní kosti. Nejčastěji jsou známé jako „raybany”, podle firmy Ray Ban, které se na výrobu brýlí zaměřuje.

Speciální tvary

Módní návrháři se rozhodli zaexperimentovat a přišli s návrhem, který se krapet odlišuje od ostatních tvarů brýlí. Brýle ve tvaru srdíček. Musíte ale uznat, že se jim nápad příliš nepovedl. Takovýhle úlet se hodí k 12letým slečnám. Pokud jste starší, působí to komicky.

Dioptrické brýle

Nejlepší a nekvalitnější brýle se dají sehnat jedině v optice. Nemusíte se bát, že si zkazíte oči a některé optiky již nabízejí jiné než klasické tvary. Pokud nosíte dioptrické brýle, vykašlete se na sluneční brýle a zainvestuje do tmavnoucích skel. Jestliže vám brýle sluší, nemusíte se namáhat s výběrem jiných.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte