BudKocka.cz logo

Které potraviny zařadit do stravy při hubnutí?

Hubnutí Dieta Potraviny Lucie 1. května 2021
Které potraviny zařadit do stravy při hubnutí?

V obchodech najdeme celou paletu potravin, avšak ne všechny jsou vhodné při hubnutí. Možná občas tápete, co hodit do nákupního vozíku a co by raději mělo zůstat v regále. Připravili jsme seznam potravin, na které byste rozhodně neměli při nákupu zapomenout a které vynechat.

Krásné obaly plné líbivých písmenek, reklamy slibující snad vše, přitom zdravá strava je o jednoduchosti. Vařte a připravujte si jídla z běžně dostupných surovin. Základní suroviny hrají prim, ať chcete zhubnout, udržet si svou váhu nebo se jen zdravě stravovat.

☑️ Co je vhodné při hubnutí?

zdravé potraviny

Potraviny, které by mohly patřit do vašeho jídelníčku

⭐ Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina se řadí mezi potraviny, které byste měli právě při hubnutí vyhledávat. Zeleniny by mělo být dvakrát více než ovoce. K tomu nezapomeňte na bylinky, které skvěle ochutí každý pokrm.

⭐ Maso

Zařaďte do svého jídelníčku bílé maso (drůbeží, krůtí, králičí) a také občas červené (hovězí, libové vepřové) nebo zvěřinu. Snažte se jednotlivá masa různě střídat, ať nejíte pouze jeden druh.

⭐ Ryby a mořské plody

Tučné ryby obsahují zdravé tuky, proto si každý týden nějakou rybku dejte. Losos, tuňák, sardinky, sledě, makrelu nebo tresčí játra. Jsou vhodné mořské i sladkovodní ryby a také mořské plody.

⭐ Mléčné výrobky

Fermentované mléčné výrobky jako jogurt, kyška, kefír, zákys, podmáslí jsou pro zdraví prospěšnější, obsahují probiotika a jsou dietní.

⭐ Cereálie

Cereálie neboli obiloviny jsou další důležitou složkou potravy. Je však důležité vybrat ty vhodnější. Upřednostňujte celozrnné varianty před necelozrnnými, jelikož obsahují více vlákniny. Vhodná je špalda, žito, oves, pšenice a tmavá rýže. Nezapomeňte na ovesné vločky.

⭐ Luštěniny

Luštěniny obsahují bílkoviny a mnoho minerálních látek. Vybrat si můžete z fazolí různých barev a velikostí, rovněž hrách, čočku, cizrnu nebo sóju.

⭐ Oleje

Olivový olej, avokádový olej nebo ghí se řadí mezi zdravější varianty olejů. Dávejte ale pozor, ať je používáte tak, jak se má. Olivový a avokádový olej se nejvíce hodí konzumovat společně se zeleninovým salátem a na smažení je lepší ghí.

⭐ Ořechy a semínka

Ořechy a semínka obsahují celou škálu zdravých tuků, vitamínů a minerálních látek. Preferujte je všech bez soli a jiných úprav.

⭐ Vejce

Vejce obsahují větší množství bílkovin a tuků. Kromě toho se v nich nacházejí vitamíny skupiny B, vitamín D a E.

⭐ Víno

Zvolte červené víno, které je pro zdraví prospěšné. Sklenička denně vám rozhodně neuškodí.

⭐ Mlsání

V případě, že máte na něco chuť, dejte si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Můžete rovněž sáhnout po raw nebo paleo tyčince, které většinou obsahují ořechy, ovoce a zdravé sirupy.

⭐ Nápoje

Voda, ovocný a zelený čaj a minerálky, které nejsou slazené.

☑️ Na co byste měli zapomenout?

nezdravé potraviny

Toto by rozhodně nemělo být součástí jídelníčků pro hubnoucí

Naopak při hubnutí a dodržování zdravého životního stylu nejsou vhodné uvedené potraviny a pokrmy:

☑️ Pravidlo: Všeho s mírou

Asi by nikoho nebavilo striktně dodržovat tato pravidla, která jsou velmi přísná. Občas si můžete dát něco nezdravého. Opravdu se nic nestane, když si občas dáte zmrzlinu nebo tlačenku. Naopak vám to může zlepšit náladu a vy se budete cítit lépe, že můžete občas i něco nezdravého.

Nezapomeňte proto na všeho s mírou a na to, že zbytečné stresování a neustálé řešení jídla rozhodně nebude ku prospěchu, ale naopak vám bude škodit.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte