BudKocka.cz logo

Svatební zvyky, žerty a tradice

Svatba Rady Markéta 30. května 2014
svatba - nevěsta a ženich

Svatební rituály už od dávných časů mají novomanželům přinést štěstí, spoustu dětí i ochránit je před nemocemi, hladem či smrtí. Dnes už většinou po tolika potomcích netoužíme ani se nemusíme bát hladu, takže tradiční zvyky slouží spíše ke zpestření svatebního dne, ale mnohé se stále dodržují, jsou děděny z generace na generaci a liší se v různých zemích i regionech. Jaké u nás patří k těm nejoblíbenějším?

Loučení se svobodou

Loučení se svobodou se pořádá již před svatbou a patří k nejoblíbenějším, protože je to vlastně taková poslední příležitost, jak si „užít“ jako svobodná nebo svobodný. Dříve se loučení se svobodou říkalo také „rámusivý večer“. Rámus dělala celá vesnice, aby tím vyhnala zlé duchy a rámusilo se ještě i po cestě na obřad. Dnes je to také obvykle velká party v hospodě, klubu nebo na diskotéce.

Oděv nevěsty

Klasikou jsou samozřejmě bílé šaty, které symbolizují panenství. Nikdy by si je neměla šít nevěsta sama, podle přísloví „kolik píchnutí jehlou, tolik slz“ nebo že si „zašívá cestu ke štěstí“. Dnes se svatební šaty půjčují ze salónů nebo jsou šity na zakázku. Také závoj byl znakem neposkvrněnosti a věřilo se, že zlí duchové mohou do nevěsty proklouznout nosem.
Tradicí je dále, že ve svatební den, má mít nevěsta na sobě něco nového, starého, půjčeného a modrého. Modré mají být třeba podvazky (tato barva je symbolem věrnosti).

Zkoušky pro ženicha

Před obřadem byl před domem nevěsty nachystán špalek se sekerou a láhev vína. Podle toho, čeho se ženich chopil, se poznalo, jestli bude hospodář nebo pijan. Po obřadu je pak další tradicí, že ženich se zavázanýma očima a rukama za zády má za úkol zuby své ženě sundat podvazek.

nevěsta s kyticí

Zkoušky pro nevěstu

Zkouška pro nevěstu před obřadem spočívala v tom, že v domě ženicha bylo rozsypáno smetí. Pokud jej zametla, znamenalo to, že bude dobrá hospodyně, pokud ne tak opak.
Další zkouškou je, že se jí dá vajíčko a ona jej musí novomanželovi protáhnout z jedné nohavice do druhé, aniž by jej rozbila. Podle toho se pozná její šikovnost.

Únos nevěsty a výkupné

Přátelé novomanželů během hostiny unesou nevěstu do blízké hospody nebo restaurace a on ji musí najít a zaplatit výkupné (útratu únosců). Někdy se výkupné dávalo i za to, že přátelé cestu na obřad zatarasili snoubencům různými překážkami.

Svatební koláčky

Těmito koláčky se zvou na svatbu hosté. Neměla by je péct nevěsta sama, protože jinak by měla v manželství nouzi a uplakané děti. Dívka, která sní koláček upečený v rohu plechu, se do roka také vdá.

Nezapomeňte na rozlučku se svobodou! Budoucí nevěsty ji mají rády.

Zasypávání rýží

Nechybí téměř na každé svatbě. Hosté je házejí na novomanžele, když vycházejí po obřadu ven, symbolizuje hojnost a plodnost. Mohou se ale házet i další semena – hrách, pšenice, fazole, čočka. Kolik zrnek se zachytí nevěstě na šatech, tolik bude mít dětí. Na některých zámcích a hradech se však sypat rýže nesmí, proto se dnes používají třeba bublifuky.
Oblíbené je i házení kyticí – nevěsta se otočí zády a hodí mezi neprovdané dívky kytici. Ta, která ji chytí, se do roka bude vdávat také.

Sbírání střepů

Společné sbírání střepů z rozbitého talíře má ukázat, jak novomanželům bude klapat společná domácnost a kdo bude v rodině velet (ten, kdo se chopí lopatky).

nevěsta a svatební boty

Rozkrojení svatebního dortu a jedení polévky z jednoho talíře

Tyto zvyky opět symbolizují to, že si manželé mají pomáhat a být si rovni a při krájení muž dokazuje, že ženě bude vždy oporou. Nikdo ze svatebčanů nesmí dort odmítnout, jinak to přinese smůlu jemu i novomanželům.

První novomanželský tanec

Je to první tanec na hostině, věnovaný speciálně novomanželům. Mohou si k němu vybrat píseň, která je jim blízká. Hosté kolem nich utvoří kruh a poté postupně vstupují na taneční parket, v pořadí rodiče, prarodiče, svědci, sourozenci, tety a strýcové, sestřenice a bratranci a nakonec další přátelé a kolegové z práce. V některých krajích si nevěsta musela zatančit se všemi přítomnými muži.

Měla jste na svatbě nebo plánujete tyto tradice a zvyky? Jaké další vám přijdou zajímavé?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte