BudKocka.cz logo

Jak se dobře probudit a být plná energie?

Zdraví Rady Problémy Spánek Lucie 24. května 2013
spánek a budík

Každý den vás štve ten nepříjemný hrkot, pípání, vibrace nebo nějaké melodie, vy se snažíte urychleně budík vypnout nebo alespoň o pár minut posunout a ještě na chvíli se ponořit do měkoučké postele a světa spánku? Nepříjemné vstávání ale není moc dobrým způsobem, jak začít nový den. Budete ospalá a ve výsledku celý den bude takový nic moc, protože vám bude chybět energie. Měla byste jít na to chytře a místo neustálého posouvání času na budíku se naučte, jak byste se ráno měla příjemně probudit a vstát.

Důležité je naučit se, aby organismus sám poznal, že je na čase už vstávat. Zeptejte se schválně někoho, kdo několik let vstává v určitou dobu, kdy se probudí. Většina vám řekne, že chvíli před tím, než jim zazvoní budík a že budík mají jen pro jistotu. Přesně toho stejného byste měla snažit docílit i vy.

Naučte se pravidelnosti

Nikdo po vás nechce, abyste chodila spát se slepicemi, ale choďte spát vždy ve stejnou dobu. I když vás čeká nějaký úkol do školy, chcete se dívat film, surfovat na internetu nebo číst, rozvrhněte si den tak, ať vám to večer vyjde nebo prostě tyto úkoly odložte na později. Pro organismus je opravdu velmi důležité chodit spát ve stejnou hodinu (nejlépe před 11:00) a probudit se vždy ve stejnou dobu. Organismus si časem zvykne, kdy je čas se probudit a vy nebudete mít problémy.

Nemůžete usnout? Usínejte lépe s Dreamly.

Když jednou za čas budete potřebovat vstávat dřív, tak to nebude pro tělo takový šok. Vyzkoušejte to. Běžte spát v 10 či 11 a za 6 - 8 hodin vstaňte. Samozřejmě, že pokud jdete do školy či práce dříve, tak běžte i dříve spát.

Nezapínejte si odložené buzení a neposouvejte budík na později

Jednou z nejčastějších chyb, kterou dělá mnoho lidí, je, že si nastavují funkci odloženého buzení, zapínají si druhý budík nebo po prvním pípání si nastaví budík na později. Často se to tak stane několikrát. Takový spánek ráno není vůbec kvalitní, i kdyby se vám zdály ty nejlepší sny, které chcete prožít až do konce.

spánek

Raději hned vstaňte, protože jinak zaspíte nebo se nevyhrabete z postele dostatečně odpočatí. Samozřejmě, že je dobré si nastavit i druhý budík nebo druhé zvonění jako rezervu, ale vždy vstaňte při tom prvním. Budík dejte daleko od postele, ať musíte pro něj dojít a tím se i proberete.

Nespěte s mobilem

Pokud máte mobil hned u hlavy nebo dokonce pod polštářem, tak si odvykněte tomuto zlozvyku. Víte, že mobil po celou dobu vysílá vlny, které nepůsobí na lidský organismus nejlépe? Toto vlnění je sice největší při telefonování, ale i při klasickém pohotovostním režimu není jeho vliv nezanedbatelný. Mobil dejte daleko od sebe alespoň metr či dva, vypněte zvuk až na zvonění budíku nebo ho vypněte celý (ověřte si ale, že sám zapne budík). Z mobilu pod polštářem vás může bolet ráno hlava, moc dobře se nevyspíte, vyruší vás zvuk SMS a spekuluje se o negativním vlivu těchto vln.

Do světla se probouzí lépe

Když se ráno probudíte a na obličej vám dopadnou sluneční paprsky, hned se budete lépe cítit. Zatahujte žaluzie nebo závěsy úplně, ale ponechte menší škvíru právě na tyto paprsky. V létě je probouzení mnohem snadnější než v zimě, kdy se probouzíte do tmy. Hned ráno otevřete okno, ať máte i čerstvý vzduch, pokud rovnou nespíte při pootevřeném okně.

A co po probuzení?

Poté, co se probudíte, protáhněte se a klidně i zacvičte. Nezapomeňte na ranní hygienu, snídani, pití...



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte